USA saadik ÜRO-s: Putin tahab rännata tagasi impeeriumite aega

{{1645471020000 | amCalendar}}
Foto: Välisministeerium

USA suursaadik ÜRO-s Linda Thomas-Greenfield ütles organisatsiooni julgeolekunõukogu erakorralisel kohtumisel, et Venemaa president Vladimir Putin tahab rännata ajaloos tagasi.

USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa on palunud julgeolekunõukogu kokkutulemist, kuna Venemaa tunnustas Ukraina separatistlikke Donetski ja Luganski nn rahvavabariike, teatasid diplomaadid.

Ukraina esitas juba varem ÜRO julgeolekunõukogule taotluse arutada julgeolekuolukorda ja võimalikku Venemaa rünnakut.

Julgeolekunõukogu eesistuja Venemaa diplomaat teataski hiljem, et nõukogu koguneb USA aja järgi esmaspäeva õhtul kell 21 (Eesti aja järgi kell neli teisipäeva hommikul).

"Putin tahab rännata tagasi aega, kui maailma valitsesid impeeriumid. Praegu ei ole 1919," ütles USA saadik julgeolekunõukogu kohtumisel.

Suursaadiku hinnangul püüab Venemaa Donetski ja Luganski nn rahvavabariikide tunnustamisega luua ettekäänet kaugemale Ukrainasse tungimiseks. Ta lisas, et Venemaa otsus saata Ida-Ukrainasse ka rahuvalvajad on absurd.

Thomas-Greenfield lisas, et Venemaa tegevuse tagajärjed on kohutavad nii Ukrainas, Euroopas kui ka kogu maailmas.

ÜRO julgeolekunõukogu poliitikaasjade juht Rosemary DiCarlo sõnul on Venemaa sõjaväelaste saatmine Ida-Ukrainasse kahetsusväärne. Ta ütles, et ÜRO on täielikult pühendunud Ukraina suveräänsusele, iseseisvusele ja territoriaalsele terviklikkusele selle rahvusvaheliselt tunnustatud piirides.

Tema hinnangul on risk suureks konfliktiks tõeline ning seda tuleb iga hinna eest vältida.

Ukraina soovis Venemaa juba varem võimaliku rünnaku arutamist ÜRO-s. Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba viitas 1994. aastal sõlmitud Budapesti memorandumile, mille alusel loobus Ukraina tuumarelvadest ja vastutasuks lubasid USA, Suurbritannia ja Venemaa garanteerida Ukraina julgeoleku, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kiievi teatel on Donbassi kremlimeelsete poolelt tulistatud Ukraina suunas üle 80 korra, sealhulgas relvadest, mis on Minski lepete järgi keelatud. Ukraina hinnangul tuleb olla informatsiooni suhtes valvas.

Ukraina riikliku julgeoleku ja kaitsenõukogu sekretär Oleksii Danilov ütles, et Venemaa informatsioonikampaania Donetski ja Luganski regioonis on võimas.

"Inimesi hoiatatakse, et meie väidetavalt ründame või tapame neid. Kui loed, mida nad kirjutavad, siis tõusevad juuksed püsti. Seda ei juhtu, sest meil on täiesti teistsugune plaan. Meie presidendi plaan konflikti lahendamiseks on poliitiline ja diplomaatiline," ütles Danilov.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael

Allikas: Reuters, "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: