X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Venemaa tahab ehitada baasid Ukraina isehakanud vabariikidesse

{{1645507800000 | amCalendar}}
Foto: Scanpix/REUTERS

Kahe ühesuguse sõpruslepingu alusel, mille Venemaa president Vladimir Putin teisipäeval ratifitseeris, on Venemaal õigus ehitada baasid Ukraina separatistide aladele ning vähemalt paberil on neil õigus teha samamoodi Venemaal.

Venemaa välisministeeriumi teatas varem, et Moskva peab sõpruslepingud ratifitseerima enne, kui hakatakse arutama nüansside üle nagu täpne piirijoon, vahendas RIA Novosti.

Sõpruslepingutes on 31 punkti. Lepingud kehtivad kümme aastat. Esmaspäeval allkirjastas Putin ametliku dokumendi, kus tunnustas isehakanud Donetski rahvavabariiki ja Luganski rahvavabariiki iseseisvate riikidena, kuigi lääs hoiatas sellise sammu tagajärgede eest.

Venemaa riigiduuma arutas sõpruse, koostöö ja vastastikkuse abistamise lepingute ratifitseerimist teisipäeval.

Leppes lubavad osalised üksteist kaitsta ja allkirjastada eraldi kokkuleppe militaarkoostööks ja teineteise piiride tunnustamiseks.

Piiriteema on oluline, sest isehakanud vabariikide juhid nõuavad endale osa nii Luganski kui Donetski piirkonnast, mida praegu kontrollib Ukraina. Venemaa parlamendisaadik ütles eelmisel kuul uudisteagentuurile Reuters, et separatistid võivad paluda Venemaalt abi, et nende alade üle kontroll saada.

Lepped ütlevad ka, et Venemaa ja vabariigid teevad koostööd majanduse lõimimiseks. Nii Lugansk kui ka Donetsk on tööstusrajoonid, mis vajavad suuri toetusi ülesehituseks.

Kümneaastased lepingud uuenevad automaatselt viieks aastaks, kui üks osaline ei teavita teisi soovist leppest lahkuda.

Toimetaja: Tarmo Maiberg, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: