USA kuulutas välja Moskva-vastased finantssanktsioonid
USA president Joe Biden kuulutas neljapäeval välja uued Moskva-vastased finantssanktsioonid.
Bideni sõnul pole USA sanktsioonide kehtestamisel üksi ja teeb koostööd Euroopa Liidu ja G7 riikidega
USA piirab Venemaa võimalust teha äri dollarites. USA kehtestab sanktsioonid Venemaa pankadele, millel on kokku umbes triljoni dollari ulatuses vara. USA kehtestab ka kõrgtehnoloogiliste toodete ekspordipiirangud, vahendas CNN.
"Me blokeerime neli suurt panka. See tähendab, et kõik varad, mis neil USA-s on, külmutatakse. Me lõikasime ära ühe Venemaa suurima panga, mis omab kolmandikku riigis asuvatest pangavaradest," ütles Biden.
Bideni sõnul alustas Venemaa ettekavatsetud rünnakut Ukraina vastu. Bideni sõnul kavandas Moskva seda rünnakut ette mitu kuud.
Bideni sõnul kannab rünnaku eest täielikku vastutust Venemaa president Vladimir Putin.
"Putin on agressor. Putin valis selle sõja. Nüüd kannavad Putin ja tema riik selle tagajärgi," ütles Biden.
Bideni sõnul ulatuvad Putini ambitsioonid Ukrainast kaugemale.
"Tal on palju suuremad ambitsioonid kui Ukraina. Ta tahab taastada endist Nõukogude Liitu. Ma arvan, et tema ambitsioonid on täiesti vastupidised, kuhu ülejäänud maailm on jõudnud," ütles Biden.
Bideni sõnul pole tal plaanis Putiniga rääkida.
Biden kinnitas taas USA pühendumust NATO liikmesriikide kaitsmisele. "Astume samme oma NATO liitlaste kaitsmiseks. Eriti idas," ütles Biden.
Biden sõnul USA väed Ukrainasse ei lähe.
"Meie väed ei osale konfliktis Venemaaga Ukrainas. Meie väed lähevad Euroopasse kaitsma meie NATO liitlasi. USA kaitseb NATO territooriumi kogu Ameerika jõuga," ütles Biden.
USA kaubandusministeerium teatas, et kehtestab Venemaa kaitse- ja kosmosesektoriga seotud tehnoloogiale ekspordikontrolli. Sealhulgas blokeeritakse kiipide, arvutite ja laserite eksporti, vahendas Financial Times.
"Venemaa juurdepääs USA ja partnerriikide tipptehnoloogiale kaob. Venemaa kaitsetööstus ning luureteenistused ei saa enam hankida läänes toodetud tooteid," ütles USA ametnik Thea Rozman Kendler.
Kongress tahab anda Ukrainale 600 miljonit dollarit relvade jaoks
USA esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi ütles neljapäeval, et kongress tahab anda Ukrainale kaitserelvade jaoks 600 miljonit dollarit.
"Mida me teeme Ukrainaga, on tagada, et meil on humanitaarabi inimeste aitamiseks; et meil on minemas Ukrainasse 600 miljoni dollari väärtuses surmavaid kaitserelvi, et nad saaksid oma võitlust pidada," ütles Pelosi ajakirjanikele.
Veel mitu riiki kehtestasid sanktsioonid
Lisaks USA-le teatasid sanktsioonidest Venemaa vastu veel mitu riiki.
Jaapani peaminister Fumio Kishida ütles, et sanktsioonid kehtestatakse Venemaa finantsasutuste vastu, samuti piiratakse pooljuhtide ja muude tundlike esemete eksporti.
Kishida ei täpsustanud, millised Vene pangad sanktsioonide alla lähevad. Ta märkis samas, et sanktsioonid ei hõlma Vene energeetikatööstust.
Kanada peaminister Justin Trudeau ütles, et riik kehtestab sanktsioonid kümnete Vene inimeste ja ettevõtete vastu, nende seas finantsasutuste ja suuremate pankade vastu.
Lisaks tühistab Kanada kõik ekspordiload Venemaale. Need load on vajalikud kindlate toodete, näiteks kosmoselennunduse, tehnoloogia- ja mineraalkaupade jaoks.
Austraalia peaminister Scott Morrison ütles, et rakendab mitme inimese vastu sanktsioone. Ta selgitas, et sanktsioonid kehtestatakse oligarhide vastu, kelle majanduslik kaal Venemaal on strateegilise tähtsusega, samuti kõigi Vene duumasaadikute vastu, kes toetasid Vene vägede sisenemist Ukrainasse.
Uus-Meremaa teatas reisikeelu rakendamisest Vene valitsusametnike ning teiste rünnakuga seotud inimeste vastu. Samuti peatas riik konsultatsioonid Vene välisministeeriumiga ja seadis üldise ekspordikeelu Vene sõjaväele.
Toimetaja: Karl Kivil