EL-i liidrid leppisid kokku uutes sanktsioonides Venemaa vastu

{{1645738920000 | amCalendar}}
Euroopa Liidu lipp.
Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Liidu liidrid leppisid kokku uues sanktsioonide paketis, mille eesmärk on tuua tõsiseid tagajärgi Venemaale.

"Euroopa Ülemkogu leppis kokku täiendavates piiravates meetmetes, mis toovad Venemaale tema tegevuse eest massiivsed ja tõsised tagajärjed," teatas Ülemkogu neljapäeval, kui sanktsioonidel veel ametlikku heakskiitu ei olnud.

"Need sanktsioonid hõlmavad finantssektorit, energeetika- ja transpordisektorit, kahesuguse kasutusega kaupu, samuti ekspordikontrolli ja ekspordi rahastamist, viisapoliitikat, aga ka täiendavate Vene inimeste lisamist sanktsioonide nimekirja," seisis teates.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles reede öösel, et liidu liidrid leppisid kokku finantssanktsioonides, mis hõlmavad 70 protsenti Vene pangandusturust ning mõnda riiklikku ettevõtet, sealhulgas kaitsevaldkonnas.

Samuti piirab EL Venemaa ligipääsu vajalikele tehnoloogiatele, näiteks pooljuhtidele.

EL seadis ka viisapiirangud. Leyen selgitas, et Vene diplomaatidel ning ettevõtjatel ei ole enam priviligeeritud ligipääsu liidule.

Leyeni sõnul kasvatavad sanktsioonid Venemaa laenukulusid ning kiirendavad inflatsiooni.

Leyen ütles, et EL on sanktsioonid koordineerinud USA ja teiste riikidega. Ta lisas, et liit võtab Kremli vastutusele ning Putini tegevus peab nurjuma.

Ülemkogu teatas varem, täpsustamata sanktsioonide sisu, et EL-i liidrid otsustasid laiendada ka praeguste sanktsioonide määramise kriteeriume. Seda on nõudnud mitu riiki selleks, et muuta lihtsamaks Vene ettevõtete juhtidele ning oligarhidele sanktsioonide määramine.

Varem neljapäeval ütles üks EL-i diplomaat, et ametnikele on üle antud 30 venelase nimi, kellele laiendatud kriteeriumite järgi sanktsioone kehtestada. EL selgitas, et muudab ka oma viisapoliitikat nii, et Vene inimestel oleks keerulisem ja kallim liitu külastada.

EL-i liidrid on kutsunud üles kehtestama ka uusi majandussanktsioone Valgevene vastu, mille kaudu Vene väed väidetavalt samuti on Ukrainasse tunginud. Tegemist oleks kuuenda sanktsioonideringiga alates sellest, kui Valgevene režiimi juht Aleksandr Lukašenko end 2020. aasta presidendivalimiste võitjaks kuulutas.

Macron: Prantsusmaa kehtestab ka eraldi sanktsioonid

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ütles ühisel pressikonverentsil von der Leyeniga, et Prantsusmaa kehtestab lisaks EL-i ühistele sanktsioonidele ka oma meetmed osade Vene isikute vastu. Ta ei täpsustanud veel, millised need sanktsioonid on.

Macron lisas, et pakub Ukrainale 300 miljoni euro ulatuses abi, sealhulgas sõjalist varustust.

Tema hinnangul soovib Venemaa president Vladimir Putin viia maailma tagasi impeeriumite ja vastasseisude aega.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: Reuters, The Wall Street Journal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: