Tähtsad Saksa poliitikud nõuavad Venemaa väljaviskamist SWIFT-ist

{{1645792740000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/ZUMAPRESS.com/Sachelle Babbar

Saksamaa tähtsad poliitikud kutsusid kantsler Olaf Scholzi üles, et Berliin toetaks Moskva-vastaste sanktsioonide kehtestamisel Venemaa väljaviskamist ülemaailmsest maksesüsteemist SWIFT.

Saksamaa Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) parlamendisaadik Norbert Röttgen kirjutas Twitteris, et Venemaa eemaldamine SWIFT maksesüsteemist oleks Moskva-vastastest sanktsioonidest kõige tõhusam. 

"Venemaa SWIFT-ist eemaldamine ei tohi Saksamaa tõttu praegu ebaõnnestuda," ütles Röttgen.

Röttgenit toetasid ka teised Saksamaa poliitikud. "Venemaa tuleb SWIFT-ist välja visata. Kui Saksamaa ei toeta seda, siis Putin saab oma sõda laiendada," teatas Saksa roheliste europarlamendi saadik Jan Philipp Albrecht.

Neljapäeval tulid tuhanded sakslased tänavatele, kus nad avaldasid toetust Ukrainale. 

Läbi süsteemi SWIFT saadetakse iga päev maksekorraldusi mitme triljoni dollari suuruses summas. Selles osaleb üle 10 000 finantsorganisatsiooni 210 riigis.

Kallas: kõik Euroopa riigid SWIFT-i meedet ei toetanud

Eesti peaminister Kaja Kallas ütles reedel Tallinnas ajakirjanikele, et SWIFT oli ülemkogul teemaks küll ja enamik riike seda toetas, aga mitte kõik ja kuna Euroopa Liit teeb otsuseid konsensuse alusel, siis see jäi praegu välja. "Aga selle juurde saab tulla tagasi. Aga see oli ka minu ettepanek, et see võiks seal sees olla," lisas ta.

"Arutelu oli selle üle, et praegune rünnak oli nii räige, et peaks kogu selle paketi käiku panema. Aga konsensust SWIFT-i osas ei olnud," rääkis Kallas. "Riigijuhid pakkusid väga erinevaid mõtteid, mida veel võiks teha, et Venemaad heidutada ja nõrgestada. Jäi jutt, et Euroopa Komisjon kogub kõik need mõtted kokku."

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: