Lääs piirab Venemaa ligipääsu SWIFT-ile, määrab sanktsioonid keskpangale

Lääneriikide liidrid plaanivad ühiselt kehtestada Venemaale täiendavaid sanktsioone, heites muu hulgas osad Vene pangad välja ülemaailmsest maksesüsteemist SWIFT. Sellest valusamaks võivad aga kujuneda sammud Venemaa keskpanga vastu.
Ühisavalduse uute meetmete kohta tegid Euroopa Komisjon, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Ühendkuningriik, Kanada ja USA.
SWIFT-ist eraldamine tähendab, et Vene pangad ei saa teha tehinguid teiste pankadega.
Avalduses märgitakse, et SWIFT-ist väljaheitmine tähendab, et mõjutatud pangad ühendatakse lahti rahvusvahelisest finantssüsteemist ning see kahjustab nende ülemaailmset tegutsemist.
Venemaa keskpanga välisvarad külmutatakse
Lisaks kavatsevad Euroopa Komisjon, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Ühendkuningriik, Kanada ja USA kehtestada meetmed, mis takistavad Venemaa keskpangal kasutada oma suuremahulisi rahvusvahelisi välisvaluuta reserve viisil, mis vähendaks sanktsioonide mõju.
Ühe kõrge EL-i ametiisiku sõnul on Venemaa keskpangale kehtima hakkavate piirangute sisu selles, et keskpank ei saa müüa välismaal asuvaid finantsvarasid ja reserve. Sisuliselt on tegu Venemaa keskpanga välismaal asuvate varade külmutamisega.
Venemaa keskpanga reservid - kuld, võlakirjad, deposiidid ja välisvaluutas denomineeritud väärtpaberid - on otsustava tähtsusega Venemaa püüdlustes pidurdada rubla odavnemist ja inflatsiooni riigis. USA kõrge ametniku sõnul on nende varade maht 630 miljardit dollarit. 40 protsenti sellest paikneb USA-s ja Euroopas, 14 protsenti Hiinas, näitab Vene keskpanga enda viimane aruanne.
Ilmselt on Venemaa keskpank sunnitud esmaspäeval börsi avanedes rublaga kauplemise peatama ja määrama sellele mingi kunstliku fikseeritud kursi.
"Me halvame Venemaa keskpanga varad," teatas Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen.
Kuldsete passide müük saab piirid
Lääneriigid astuvad ühiselt samme ka inimeste ja ettevõtete vastu, kes nende hinnangul aitavad sõjale ja Vene valitsuse kahjulikule tegevusele kaasa.
"Kohustume võtma ette meetmeid, et piirata kodakondsuse – niinimetatud kuldsete passide – müüki, mis võimaldab Venemaa valitsusega seotud jõukatel venelastel saada meie riikide kodanikeks ja pääseda ligi meie finantssüsteemidele."
Neljas meede on tuleval nädalal Atlandi-ülese töörühma käivitamine. Töörühm peaks tagama finantssanktsioonide tõhusa rakendamise sellega, et tuvastab ja külmutab sanktsioonide alla sattunud inimeste ja ettevõtete varad.
Lisaks kaasavad ühisavalduse teinud riigid teisi valitsusi ning töötavad selle nimel, et tuvastada ja häirida ebaseaduslikult saadud tulu liikumist ning takistada inimestel oma vara peitmist.
Samuti lubavad riigid suurendada tööd desinformatsiooni ja muus vormis hübriidsõja vastu.
"Samal ajal kui Vene väed on vallandavad oma rünnakut Kiievi ja Ukraina teiste linnade vastu, oleme otsustanud jätkata Venemaale kahjude kehtestamist, mis isoleerib Venemaa veelgi rahvusvahelisest finantssüsteemist ja meie majandustest. Me rakendame need meetmed lähipäevade jooksul," seisab avalduses.
Lääne liidrid mõistavad ühisavalduses hukka Venemaa presidendi Vladimir Putini sõjategevuse Ukrainas.
"Me seisame Ukraina valitsuse ja Ukraina rahva kõrval nende kangelaslikes pingutustes tõrjuda Venemaa invasiooni. Venemaa sõda esindab rünnakut rahvusvahelistele alusreeglitele ja normidele, mis on valitsenud pärast teist maailmasõda ja mille kaitsmisele oleme pühendunud. Me võtame Venemaa vastutusele ning tagame ühiselt, et see sõda on Putini jaoks strateegiline viga," seisab avalduses.
Lääne liidrid märgivad, et on valmis lisaks viimati teatatule võtma vastu täiendavaid meetmeid Venemaa tegevuse vastu.
Ukraina peaminister Denõs Šmõgal tänas USA-d ja selle liitlasi uute sanktsioonide eest.
Toimetaja: Merili Nael