Eesti Pank: lähiajal võib oodata majanduskasvu aeglustumist

Raha.
Raha. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti Panga ökonomisti Kaspar Oja hinnangul võib edaspidi oodata majanduskasvu aeglustumist, mille taga on tööjõunappus, hinnatõus ja pinged Venemaaga.

"Edaspidi aeglustub majanduskasv kolmel põhjusel: kiiret kasvu võimaldanud vaba tööjõud on ammendumas, hinnatõus piirab tarbimist ja Venemaa sõda Ukraina vastu takistab samuti kasvu," ütles Oja.

Oja sõnul võimaldas kiire majanduskasv võtta kasutusele kriisi ajal jõude jäänud ressursid. Kuna need on ammendunud, hakkab majanduskasv aeglustuma.

"Selle tunnistuseks on süvenenud tööjõupuudus ja kiirenenud hinnatõus Eestis. SKP statistika osutab sellele, et Eesti loodud toodangu hinnatõus oli neljandas kvartalis isegi kiirem kui tarbijahindade kallinemine, kuid selle taga olid ikka suuresti samad tegurid, mis tõstsid ka tarbijahindu," sõnas Oja.

Eestis toodetavate kaupade hinnad on maailmaturul kallinenud ja surve hindu tõsta püsib.

"Kiire hinnatõus küll piirab tarbijate võimalusi, kuid koroonakriisist taastumise tempo ja pensionisüsteemist vabanenud raha võimaldasid neljandas kvartalis tarbimist siiski väga ruttu kasvatada," märkis Oja.

Majapidamiste kulutused kasvasid neljandas kvartalis aastaga 16,5 protsenti. "Nii tugeva nõudluse suurenemise juures on ka kaupmeestel lihtsam hindu tõsta," lisas Oja.

Tööjõunappusele ja kiirele hinnatõusule lisaks piiravad edasist majanduskasvu ka pinged Venemaaga. Toorainete kättesaadavuse langemine võib ka lühiajaliselt hindu tõsta, kuid Venemaa osakaal maailmamajanduses on väike.

"Need toovad kaasa suurema ebakindluse, mis muudab majapidamised ja ettevõtted ettevaatlikumaks. Venemaa ostujõu langus piirab eksporti sealsele turule. Samuti halvenes toorainete kättesaadavus juba enne konflikti puhkemist, kuid see süvendab veelgi pakkumispoolseid probleeme, mis on ka seni paljudes riikides majanduskasvu tagasi hoidnud," ütles Oja.

Statistikaameti teatel kasvas Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) 2021. aastal 8,3 protsenti ning neljandas kvartalis aasta varasema perioodiga võrreldes 8,6 protsenti. Võrreldes 2019. aastaga kasvas majandus 5,2 protsenti, ületades seega ka koroonaeelse taseme.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: