Euroopa liidrid lubasid pingutada Vene energiasõltuvusest vabanemiseks

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ja Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Charles Michel pärast kaks päeva kestnud kohtumist pressikonverentsil.
Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ja Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Charles Michel pärast kaks päeva kestnud kohtumist pressikonverentsil. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Euroopa Liidu liidrid kinnitasid reede õhtul lõppenud Ülemkogul oma kavatsust vabaneda võimalikult kiiresti Venemaa tarnitava nafta, gaasi ja kivisöe sõltuvusest, kuid konkreetset plaani selle saavutamiseks veel ei esitanud. Riigijuhid lubasid tegelda ka kõrgete energiahindade leevendamisega oma kodanikele ja ettevõtetele.

"Euroopa Liit kaotab järk-järgult niipea kui võimalik oma sõltuvuse Venemaa gaasi-, nafta- ja söeimpordist, nagu on ette nähtud Versailles' deklaratsioonis," öeldakse Ülemkogu järeldustes, milles viidati 11. märtsi tippkohtumisel Versailles's esmakordselt väljendatud seisukohale.

Samas ei suutnud riigijuhid veel kokku leppida konkreetsemas kavas, kuidas Vene energiasõltuvusest vabaneda. Sellekohaseid ettepanekuid oodatakse Euroopa Komisjonilt enne suve: "Euroopa Ülemkogu [jääb] ootama tihedas koostöös liikmesriikidega välja töötatud ulatuslikku ja ambitsioonikat kava, mille komisjon esitab sellega seoses 2022. aasta mai lõpuks."

Lubatakse meetmeid energia hinnatõusu leevendamiseks

Ülemkogu arutas ka tunde, kuidas leevendada Venemaa tegevuse tõttu tõusnud energiahindade mõju oma elanikele ja ettevõtetele. Liidrid panid Euroopa Komisjonile ja nõukogule ülesandeks pidada kiirkorras huvitatud osapoolte esindajatega selleteemalisi arutelusid, et leida parimad viisid hinnatõusu kompenseerimiseks.

Samuti kutsutakse kasutama riigiabi ajutist kriisiraamistikku ning muuhulgas kaaluma näiteks leevenduste rahastamiseks juhusliku kasumi ajutist maksustamist või regulatiivset sekkumist sellesse.

Ülemkogu tõi lühiajaliste võimalustena, kuidas energiahindade tõusu kompenseerida, välja tarbijatele antava otsetoetuse kupongide, maksuvähenduste või "energiavahendaja mudeli / ühtse ostja" kaudu; riigiabi; aktsiisi ja käibemaksu vähendamise; hinnalae kehtestamise; hinnavahelepingud.

Suurem koostöö energiaostudel

Euroopa Ülemkogu suunas EL-i tegelema maagaasi varude ühise hoiustamisega, kasutades selleks nende riikide hoidlaid, millel on suuremad hoiustamisvõimalused. "Gaasihoidlate taastäitmine kogu liidus peaks algama niipea kui võimalik, võttes arvesse riiklikke valmisolekumeetmeid," öeldakse Ülemkogu lõppdokumendis.

Enne järgmist talve lubatakse luua vajalikud solidaarsus- ja hüvitamismehhanismid ning teha koostööd gaasi, veeldatud maagaasi ja vesiniku vabatahtlikuks ühiseks ostmiseks, kasutades selleks ära Euroopa Liidu ühist poliitilist ja turujõudu, et läbirääkimistel hindu leevendada.

Ühisostude platvorm avatakse ka Lääne-Balkani riikidele ja kolmele assotsieerunud idapartnerile – Ukrainale, Moldovale ja Gruusiale. Lisaks lubasid liidrid viia kogu Euroopa Liidus lõpule riikidevahelised gaasi- ja elektrienergiaühendused.                   

Ukraina pakkus EL-ile oma gaasihoidlaid

Ukraina tervitas laupäeval Euroopa Ülemkogu otsust ühiste energiaostude platvormi loomiseks ning sellesse ka Ukraina kutsumist. Ukraina energeetikaminister ütles, et tema riik on valmis pakkuma Euroopa Liidule oma maa-aluseid gaasihoidlaid.

"Ukrainal on tähelepanuväärsed võimsused maagaasi ladustamiseks – meie maa-alused hoidlad on Euroopa suurimad. Pakume oma hoidlaid Euroopa strateegiliste varude loomiseks," kirjutas Ukraina energeetikaminister German Galuštšenko sotsiaalmeedia.

Tema kinnitusel on Ukraina hoolimata sõjast usaldusväärne partner energiajulgeoleku küsimustes.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Politico, Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: