Von der Leyen: Euroopa Liit kavandab sanktsioone Sberbankile

Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Liit kavandab oma järgmises piirangute voorus sanktsioone Venemaa suurimale laenuandjale Sberbankile ja teistele Venemaa finantsfirmadele, ütles Euroopa Komisjoni juht Ursula von der Leyen Saksa ajalehele.

"Me sihime pangandust, eriti Sberbanki, mis moodustab 37 protsenti Venemaa pangandussektorist," ütles von der Leyen väljaandele Bild am Sonntag, kui temalt küsiti eelseisva kuuenda sanktsioonide ringi kohta.

USA kehtestas Sberbankile ja teisele olulisele Venemaa laenuandjale Alfa Bankile karmid sanktsioonid aprillis. Suurbritannia on samuti kehtestanud sanktsioonid Sberbankile ja võtnud kohustuse lõpetada 2022. aasta lõpuks kogu Venemaa söe ja nafta import.

EL on aga seni säästnud Sberbanki ja teist suurt Venemaa laenuandjat Gazprombanki, sest nende pankade kaudu makstakse Venemaale nafta ja gaasi eest.

Von der Leyen ütles, et EL töötab "nutikate mehhanismide" kallal, et lisada nafta järgmistesse sanktsioonidesse, vahendas Reuters.

Seni viimases, viiendas karistusvoorus kuulutas EL välja mitmed piirangud, sealhulgas "täieliku tehingukeelu" neljale pangale, mis moodustavad 23 protsenti Venemaa pangandussektorist.

Von der Leyeni sõnul peaks EL kiirustama ka relvatarnetega Ukrainale. "See kehtib kõigi liikmesriikide kohta: need, kes suudavad, peaksid tegutsema kiiresti, sest ainult nii suudab Ukraina kaitselahingus Venemaa vastu ellu jääda," ütles von der Leyen Bild am Sonntagile.

Von der Leyeni sõnul pole tema sõnul vahet, kas tarnitakse raskerelvastust või teisi relvi. "Ukraina peab sama relvi, mida ta vajab ja suudab käsitseda," sõnas von der Leyen.

Mitmed Euroopa riigid on olnud raskerelvade, nagu tankid või hävituslennukid, ekspordi teemal kahtleval seisukohal, kuna kardavad, et selline samm võib Ukraina sõja eskaleerida otseseks konfliktiks Venemaa ja NATO liikmesriikide vahel.

Toimetaja: Mari Peegel

Allikas: BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: