Ehitushinnaindeks tõusis aastaga 19,3 protsenti

Ehitajad.
Ehitajad. Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

Ehitushinnaindeks tõusis tänavu esimeses kvartalis 2021. aasta neljanda kvartaliga võrreldes 4,6 protsenti, võrreldes möödunud aasta sama ajaga aga kerkisid ehitushinnad 19,3 protsenti.

Statistikaameti analüütiku Ülo Pauluse sõnul mõjutas ehitushinnaindeksit esimeses kvartalis võrreldes 2021. aasta sama ajaga eelkõige materjalide kallinemine, mis andis 86 protsenti indeksi kogutõusust.

"Eelmise aasta neljanda kvartaliga võrreldes suurenesid kulutused tööjõule 0,9 protsenti, mehhanismidele 3,1 protsenti ja materjalidele lausa 6,8 protsenti," ütles Paulus.

Märtsis tõi Venemaa kallaletung Ukrainale ehituses kaasa puidu ja sellest valmistavate toodete 15,7-protsendilise ja metalltoodete 18,8-protsendilise hinnatõusu.

Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeks tõusis võrreldes 2021. aasta neljanda kvartaliga 16,7 protsenti ja võrreldes eelmise aasta esimese kvartaliga 3,1 protsenti.

Ehitushinnaindeks väljendab ehitustegevuse maksumuse muutust otsekulude tasemel ja see jaotatakse kolme põhigruppi: tööjõud, ehitusmasinad ja -materjal.

Ehitushinnaindeksi arvutamisel võetakse arvesse eramud, korruselamud, tööstus- ja ametihooned. Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi puhul on vaatluse all ametihooned.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: