Euroopa Liit leppis kokku Vene naftaembargos

{{1653964440000 | amCalendar}}
Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen  ja Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Charles Michel.
Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ja Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Charles Michel. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Euroopa Ülemkogu jõudis öösel kokkuleppele Venemaa naftaembargos, andes erandi Ungarile, Tšehhile ja Slovakkiale. Kuues sanktsioonipakett sisaldab ka Sberbanki väljaheitmist rahvusvaheliste maksete süsteemist SWIFT, veel kolme Vene propagandakanali keelamist EL-is ning täiendavate Vene kodanike sanktsioonide alla panekut.

"Kokkulepe Vene keelata Vene nafta eksport Euroopa Liitu," teatas Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Charles Michel sotsiaalmeedias pärast erakorralise tippkohtumise esimest päeva. "See hõlmab kohe kahte kolmandikku Vene naftaimpordist, millega lõigatakse ära suur osa Vene sõjamasina rahastamisest. Maksimaalne surve Venemaale sõja lõpetamiseks!" kirjutas Michel.

Hiljem täpsustas ta, et kohe hakkavad sanktsioonid puudutama isegi 75 protsenti Vene naftaimpordist EL-i.

Senistest kõige karmimate sanktsioonide pakett sisaldab keeldu importida Venemaa naftat, mis peaks tagama, et aasta lõpuks väheneb Vene nafta import Euroopa Liitu ligi 90 protsenti.

Euroopa Ülemkogu kokkulepe oli ootamatu, kui vaatamata madalatele ootustele suudeti leida kokkulepe kuuendas Venemaa-vastaste sanktsioonide paketis. Seni oli peamiselt Ungari naftaembargot vastustanud, viidates, et see kahjustab riigi majandust.

Kaks kolmandikku Vene toornaftast tuuakse Euroopa Liitu tankeritega ja üks kolmandik torujuhtmega Družba. Kuna meritsi toodava nafta import keelatakse kohe, väheneb Vene import samas mahus. Kui Saksamaa ja Poola aasta lõpuks loobuvad Družba kaudu Venemaalt nafta ostust, väheneb Vene nafta import EL-i 90 protsendi võrra.

Järele jääv 10 protsenti hõlmab merele ligipääsuta Ungarit ning Slovakkiat ja Tšehhit, mis saavad naftat Družba lõunapoolse haru kaudu ning millele on keeruline kiiresti asendust leida. Nende riikide taristu on ka väidetavalt ehitatud vastavalt Vene nafta omadustele.

Ühtegi tähtaega neile loobumiseks ei seatud, kuid peaminister Kaja Kallase sõnul esimesel võimalusel: "On üleminekuaeg ilma sadamateta riikidele, kel on vaja ehitada vajalik infrastruktuur ja senikaua kuni see infrastruktuur saab valmis, siis senikaua saavad nad seda erandit kasutada. Ja seda, et neid ehitataks, seda monitoorib Euroopa Komisjon, et kõik oleks reeglitekohane," ütles Kallas.

"Leppisime täna kokku, et tuleme selle juurde tagasi järgmisel Euroopa Ülemkogul (juuni lõpus - toim.). Loomulikult me peame hindama, kui palju aega võtab, et riigid nagu Ungari oma rafineerimistehased ümber ehitada saaksid ja mis on ajaliselt mõistlik," sõnas Hollandi peaminister Mark Rutte.

 Ungari sai ilmselt ka teiste riikide liidritelt kinnituse võimalikuks abiks juhul, kui Ukrainat läbiva naftajuhtmega, mis varustab Ungarit, võib probleeme tekkida.

Seni on teadmata, kuidas kompenseeritakse riikidele, mis saavad oma nafta ainult tankeritega, otsusest tulenev kahju võrreldes torujuhtmetest naftat saavate riikidega, märkis Reuters.

Lisaks on kuuendas sanktsioonipaketis ka mitmeid muid olulisi piiranguid Ukrainat ründava Venemaa ohjeldamiseks.

"Keelame Euroopa Liidu ettevõtetele Vene laevade kindlustamise. Keelame Venemaa firmadele laia ringi äriteenuste pakkumise ja väga olulisena ka kolme Venemaa riikliku meediakanali levitamise," ütles Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.

Tippkohtumine kinnitas ka üheksa miljardi euro suuruse laenu Ukrainale, mille abil saab riik hoida oma valitsusaparaati töös ning maksta välja teenistujate palgad.

EL-i liidrid toetasid ka rahvusvahelise fondi loomist, mille kaudu hakatakse toetama Ukraina ülesehitamist pärast sõda, kuid selle toimimise täpsemad detailid otsustatakse hiljem.

Ülemkogu jätkub teisipäeva hommikul energeetika ja toidujulgeoleku aruteludega. Euroopa Liit püüab leida viise, kuidas aidata Ukrainal, mille sadamad Venemaa on blokeerinud, alustada viljaeksporti raud- ja maanteede kaudu ning et vabaneda veelgi kiiremini Vene energia sõltuvusest.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: