Türkmenistanis jätkub Berdõmuhhamedovi isikukultus

Türkmenistani uus president Serdar Berdõmuhhamedov
Türkmenistani uus president Serdar Berdõmuhhamedov Autor/allikas: SCANPIX/Turkmenistan Presidential Press Service via AP

Türkmenistani pealinnas, Ašgabatis, survestatakse taksojuhte auto esikaasil hoidma hiljuti ametisse valitud Serdar Berdõmuhhamedovi portreed.

Liikluspolitsei Türkmenistani lõunaosas, kus asub ka riigi pealinn, teavitas taksojuhte, et presidendi portree autos on sama vajalik nagu juhiload ja auto registreerimisdokumendid, vahendas Raadio Vaba Euroopa.

Serdar Berdõmuhhamedov vannutati ametisse 19. märtsil. Enne teda oli samas ametis tema isa Gurbangulõ Berdõmuhhamedov, kes autoritaarse juhina on Türkmenistani kontrollinud alates 2006. aastast. Berdõmuhhamedovi valitsemisajal levis talle keskenduv isikukultus.

Serdar Berdõmuhhamedov sai presidendiks erakorralistel presidendivalimistel märtsis peale seda, kui ta isa teatas, et astub ametist tagasi, kuna tema sõnul vajab Türkmenistan nooremaid juhte. Vanem Berdõmuhhamedov on 64-aastane.

Serdar Berdõmuhhamedov sai septembris 40-aastaseks, mis on presidendiks kandideerimise miinimumvanus Türkmenistani seaduste järgi. Presidendivalimistel oli Berdõmuhhamedovil kaheksa vastaskandidaati, kes olid kõik tema isale lojaalsed isikud. Ametisse saanud president võitis 73 protsenti antud häältest.

Alates 1991 aastast, mil Türkmenistan iseseisvus, ei ole ühtegi seal peetud valimist peetud vabadeks ega õiglasteks. Raadio Vaba Euroopa türkmeeni teenistus teatas viimastel valimistel toimunud ulatuslikest rikkumistest, sh väidetavalt vahetati välja juba antud valimissedeleid, osa valijaid sai anda mitu häält ning paljusid valijaid ka survestati, et nad toetaks Serdar Berdõmuhhamedovit.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: RFE

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: