Tallinna opositsioonierakonnad soovivad punamonumentide eemaldamist

{{1655358060000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Tallinna volikogu arutab neljapäeval Eesti 200, EKRE, Isamaa ja Reformierakonna ettepanekut kaardistada linnas Nõukogude Liidu püstitatud punamonumendid ja leida neile sobivam koht.

Ettepaneku järgi antaks linnavalitsusele ülesanne kaardistada punamonumendid koostöös muinsuskaitseameti ja Eesti Mälu Instituudiga. Matmispaikade puhul tuleb linnavalitsusel leida analoogne lahendus koostöös kaitseministeeriumi ja sõjahaudade komisjoniga. 

Eelnõu järgi tuleks sellised monumendid kaardistada käesoleva aasta 20. augustiks.

"Venemaa võimude tegevust ja nende rahastatud mõjutustegevust arvestades tuleb nii Tallinnas kui üle kogu Eesti leida okupatsiooniikoonidele sobiv koht. Soovitavalt muuseumis, et kurjus oleks varustatud ülevaatega, mida need kipspead ja -plaadid Eesti ja vaba maailma rahvaste jaoks ajaloos õigupoolest tähendasid," ütles volikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Kristen Michal.

Eesti 200 fraktsiooni esimehe Marek Reinaasi sõnul oleks tulnud okupatsioonisümbolid pealinnast eemaldada juba pärast taasiseseisvumist. "Ukrainas vene sõdurite poolt kordasaadetavate sõjakuritegude taustal on nüüd viimane aeg punamonumentide teemal lõplik lahendus leida." 

Tallinna linnavolikogu õiguskomisjon arutas punamonumentide teisaldamise eelnõud esmaspäeval, kuid komisjoni keskerakondlastest liikmed hääletasid selle maha. 

Tallinna linnavalitsus märkis oma seisukohas, et nad kaardistavad Tallinna territooriumil paiknevad monumendid ka ilma neile antava ülesandeta, kuid monumentide teisaldamise peaks reguleerima riik ja tegema seda kõigi Eesti omavalitsuste jaoks ühetaoliselt.

"Käesoleval ajal ei ole teada, et Tallinna territooriumil paikneks monumente, mis tuleks paigutada ümber teise asukohta. Tallinna linnavalitsus on seisukohal, et monumentide lubamise ja teisaldamise põhimõtted on otstarbekas esmalt reguleerida seadusandja poolt kõikide kohalike omavalitsuste jaoks ühetaoliselt," märgiti linnavalitsuse seisukohas.

Keskerakonna fraktsioon: Maarjamäe memoriaali lammutamist ei saa nõuda

Linnavolikogu Keskerakonna fraktsioon teatas, et Tallinna territooriumil asuvaid monumente kaardistatakse kultuuriameti eestvedamisel juba praegu, kaasates selleks vajadusel erinevaid ameteid ja eksperte.

Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Helve Särgava ütles, et on selgusetu, mida tegelikult nõutakse — kas jutt on kaitseministeeriumi hallata olevatest sõjahaudadest, Filtri tee kalmistul asuva pronkssõduri uuesti teisaldamisest või Maarjamäe memoriaali lammutamisest, mille osas on ka arhitektid ja mitmed eksperdid leidnud, et see väärib säilitamist ning rekonstrueerimist?

"Me ei saa seda kindlasti linnavalitsuselt nõuda," leidis Särgava.

"Mida üldse pidada okupatsioonirežiimide "ikoonideks"? Kas ka Estonia rahvusooperi laemaali või Liivalaia ja Tartu maantee ristil asuva hoone katusel olevat punatähist? Neid vastuseid eelnõus ei ole ja paraku puudub ka ühene õiguslik definitsioon, mistõttu me ei toetanud seda eelnõu," ütles Särgava.

Toimetaja: Barbara Oja, Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: