Eurokomisjon ei leia üles von der Leyeni ja Pfizeri juhi kirjavahetust

Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen Autor/allikas: SCANPIX/AFP/GABRIEL BOUYS

Euroopa Komisjon pole suutnud üles leida president Ursula von der Leyeni ja USA ravimifirma Pfizer juhi Albert Bourla vahel jagatud tekstsõnumeid.

Eelmisel aastal kirjutas ajaleht New York Times, et von der Leyen ja Albert Bourla vahetasid omavahel kuude kaupa sõnumeid. Selle eesmärk oli sõlmida leping 1,8 miljardi Pfizer/BioNTechi koroonavaktsiini ostmiseks. 

Sõnumeid soovis siis näha uudisteportaali netzpolitik.org ajakirjanik Alexander Fanta. Komisjon keeldus neid siis meediaga jagamast. Euroopa Liidu (EL) ombudsman Emily O'Reilly kritiseeris siis komisjoni tegevust. 

Selle aasta alguses leidis O'Reilly, et komisjoni töötajad pole konkreetselt käskinud von der Leyeni kantseleil neid sõnumeid otsida. O'Reilly kutsus siis komisjoni üles, et tehakse põhjalikum otsimine. 

Komisjon väidab nüüd, et ei suuda selliseid sõnumeid leida. 

"Komisjon võib kinnitada, et vastavate tekstisõnumite otsimine pole andnud tulemusi," ütles Euroopa Komisjoni väärtuste ja läbipaistvuse valdkonna asepresident Vera Jourova oma kirjas ombudsmanile. 

Ombudsmani büroo nimetas komisjoni vastust problemaatiliseks. Täielik analüüs avaldatakse lähinädalatel, vahendas EUobserver

Selliste tekstsõnumitega seotud läbipaistvuse puudumine põhjustas pahameelt ka europarlamendi liikmete ja kodanikuühiskonna organisatsioonide hulgas. 

Parlamendiliige Kathleen Van Brempt nimetas komisjoni vastust "vastuvõetamatuks".

"Läbipaistvuse puudumine toob kasu ettevõtlusele, mitte Euroopa kodanikele," teatas Kathleen Van Brempt. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: