Soome parlament kiitis heaks vastuolulise piirivalveseaduse

Kookomuse parlamendisaadik Ben Zyskowicz Soome parlamendis Eduskuntas
Kookomuse parlamendisaadik Ben Zyskowicz Soome parlamendis Eduskuntas Autor/allikas: Yle/Vesa Moilanen / Lehtikuva

Eduskunta toetas ühehäälselt uut piirivalveseadust, mille alusel Soome piirivalve võib hübriidrünnaku korral varjupaigataotlemise protseduuri ümber korraldada. Eelnõu suhtes olid Soome valitsuses erimeelsused, vahendab Soome rahvusringhääling Yle.

Uus seadus tekitas Soome parlamendis Eduskuntas tulise arutelu. Soome Rahvuslikku Koonderakonda ehk Kokoomusse kuuluv Ben Zyskowicz kaitses parlamendis halduskomisjoni raportit, mille najal jõudis uus seadus parlamendisaali.

Zyskowicz ütles, et uue seadusega saadetakse sõnum, et inimeste kasutamine tööriistana Soome vastu, nagu juhtus Valgevene piiridel Poola ja Leeduga, Soomes ei õnnestu.

Mitu valitsusliiget oli varem uue piirivalveseaduse vastu avaldusi teinud. Näiteks vasakliitu kuuluv Veronika Honkasalo teatas esmaspäeval, et eelnõu tuleks uuesti arutada Soome põhiseaduskomisjonis, kuna valitsuse algset ettepanekut muudeti komisjoni istungil

Honkasalo hinnangul rikub seadus rahvusvahelist õigust. Zyskowiczi sõnul aga põhiseaduskomisjon vastuolu ei tuvastanud.

Põhiseaduskomisjon märkis omapoolses avalduses halduskomisjonile, et põhiseaduskomisjoni arusaama kohaselt ei ole riigil olukorras, kus immigratsiooni kasutatakse tööriistana Soome riigi vastu, õiguslikku takistust otsustada piiripunktide arvu või nende asukoha üle.

Eelnõule eelnenud raporti järgi võib varjupaigataotluste vastuvõtmise ja menetlemise koondada ka mujale kui Soome idapiirile, juhul kui Venemaa kasutab varjupaigataotlejaid mõjutusvahendina.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Yle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: