Eesti Gaas ostis talveks kaks teravatt-tundi gaasivaru

LNG tankeri saabumine Klaipeda sadamasse.
LNG tankeri saabumine Klaipeda sadamasse. Autor/allikas: Eesti Gaas

Eesti Gaas teatas, et sõlmis Norra energiakontserniga Equinor lepingu kahe teravatt-tunni LNG ostuks, millega peaks katma suure osa lepingutest algavalt küttehooajal. Gaas saabub Klaipeda LNG-terminali oktoobris ja novembris.

Kahe teravat-tunni suurune leping peaks katma jooksvad lepingud algaval küttehooajal, kuid kuivõrd lepingusõlmijaid, nii eraisikuid kui ka ettevõtjaid, tuleb suure tõenäosusega omajagu juurde, on eeloleva talve gaasivarustuse tagamiseks vaja mõni leping veel sõlmida, ütles ERR-ile Eesti Gaasi juhatuse liige Margus Kaasik. Ka paljude praeguste klientide lepingud kehtivad kas sügiseni või aasta lõpuni.

"Tahaks veel talve jooksul juurde saada kaks-kolm laevatäit," märkis Kaasik.

Kahe teravati LNG ostmise leping sõlmiti turuhindade järgi ning läks Eesti Gaasile maksma ligikaudu 300 miljonit eurot.

Eesti Gaasi ostetud LNG saabub Leedusse Klaipeda sadamasse. Kaasiku sõnul oleks märksa kindlam ja mugavam see tuua Paldiskisse, kui sealne ujuvterminal peaks valmima. "Klaipedas pole veel laevade sisenemise aknaid jagatud," märkis Kaasik, lisades, et probleeme siiski tekkima ei peaks.

Eesti Gaas on viimaste kuude jooksul hankinud Poola riikliku ettevõtte PGNiG kaudu kolm suurt LNG-põhist gaasitarnet. Mai ja juuni alguses jõudis gaasitankeritel Klaipedasse Ameerika Ühendriikide päritolu ning juuni lõpus Norrast pärit LNG. Need tarned tagavad Eesti Gaasi klientide varustatuse sügiseni.

Kaasiku sõnul oli nende hangete suurus kolmandik laevast ehk kolmandik teravatt-tunnist.

Ka riik on algava küttehooaja eel hankimas gaasivaru ning valitsus eraldas ühe teravatt-tunni gaasi hankimiseks 170 miljonit eurot. Esimese hankega suutis Eesti varude keskus aga lepingu sõlmida vaid 100 megavatt-tunni peale ning valitsuse soovitud koguse kokkusaamiseks minnakse juuli teises pooles teisele katsele, ütles ERR-ile varude keskuse juhatuse liige Priit Ploompuu.

Toimetaja: Marko Tooming, Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: