Varude keskus sai valitsuse nõutud gaasivaru kokku

Lätis asuva Incukalnsi gaasihoidla maapealne taristu. Seal asub ka enamus Eesti gaasivarust.
Lätis asuva Incukalnsi gaasihoidla maapealne taristu. Seal asub ka enamus Eesti gaasivarust. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Eesti varude keskus (EVK) on praeguseks täitnud valitsuse ülesande luua Eestile 1 TWh (teravatt-tunni - toim.) suurune gaasivaru. Gaasi keskmiseks soetushinnaks kujunes 157 eurot MWh kohta.

"Mullu kevadel sai varude keskus valitsuselt ülesande moodustada Eestile kuni 1 TWh ulatuses strateegiline maagaasivaru. Ühtekokku viis EVK mullu ja käesoleva aasta alguses läbi kuus hanget, mille tulemusel on ülesanne täidetud – sõlmitud lepingud tagavad täpselt 1 TWh gaasi varu," ütles EVK pressiesindaja Martin Jaško esmaspäeval ERR-ile.

Tema sõnul on 650 GWh gaasist juba füüsiliselt Läti maa-aluses hoidlas ning märtsi jooksul lisandub sinna veel 350 GWh. Riigi gaasivaru keskmiseks soetushinnaks kujunes 157 eurot MWh kohta.

Jaško selgitas, et Euroopa Liit pani eelmisel aastal liikmesriikidele, mille territooriumil ei ole vajalikke gaasihoidlaid, kohustuse hoiustada vähemalt 15 protsenti oma aastasest gaasitarbimisest teistes liikmesriikides asuvates terminalides. Sellest lähtuvalt on ka Eesti tegutsenud oma gaasivaru loomisel.

Jaško tõdes, et gaasivaru moodustamine langes varude keskuse jaoks keerulisele ajale, kui hind oli seoses kasvanud turupingetega erakordselt kõrge ning esimestel hangetel polnud piisavalt müügipakkumisi.

"Kui arvestada Eesti aastaseks gaasitarbimiseks ligikaudu 3,5 TWh, moodustab riigi strateegiline varu sellest ligi 30%, mis on kaks korda suurem kui Euroopa Liidus ühiselt kokkulepitud miinimumtase. Eesti strateegiline gaasivaru on ka rahvusvahelises võrdlused väga soliidne puhver võimalike tarnetõrgete leevendamiseks," märkis varude keskuse esindaja.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: