Politico: Biden tahab Taiwanile miljardi väärtuses relvastust müüa

Taiwani sõjaväe tehnikud laevavastaste rakettide Harpoon kõrval, taustal F16V hävituslennuk
Taiwani sõjaväe tehnikud laevavastaste rakettide Harpoon kõrval, taustal F16V hävituslennuk Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Johnson Lai

Viimastel aastatel on USA poliitikaringkondades kasvanud mure, et Hiina püüab Taiwani saart sõjaliselt vallutada. Bideni administratsioon kavatseb allikate sõnul paluda USA Kongressilt luba müüa Taiwanile 1,1 miljardi dollari väärtuses relvastust, vahendab Politico.

Bideni administratsioon tahab Taiwanile müüa 60 laevatõrjeraketti ning 100 õhk-õhk raketti kolme Politicoga suhelnud allika sõnul.  

Hiina on Taiwani väina vetesse iga päev pärast USA esindajatekoja spiikri Nancy Pelosi visiiti augusti alguses saatnud oma sõjalaevu.

Pelosi mõistis tollal hukka Pekingi katsed Taiwanit isoleerida.

Vastusena Pelosi visiidile alustas Hiina ulatuslikke sõjalisi õppuseid ümber Taiwani saare. Taiwani kaitseministeeriumi hinnangul olid õppused sisuliselt saare blokaad.

Võimalik relvastuspakett on veel kujunemas, kuid viimastel andmetel kuulub sellesse 60 AGM-84L Harpoon Block II raketti 355 miljoni dollari väärtuses, 100 AIM-9X Block II Sidewinder taktikalist õhk-õhk raketti 85,6 miljoni dollari väärtuses.

Lisaks on kavas 655,4 miljoni dollari eest pikendada jälgimisradari lepingut.

Sidewinderi raketid leiavad kasutust Taiwani USA-päritolu F-16 hävituslennukitel.

Kui Bideni administratsioon annab Kongressile ametlikult märku relvastuslepingust, peavad sellele andma heakskiidu Kongressi välisasjade komisjonid.

Tõenäoliselt kiidavad seadusandjad ettepaneku heaks, kuid protsess võib Kongressi tööpausi tõttu venida.

Viimastel aastatel on kasvanud hirm, et Hiina kavatseb Taiwani saare sõjaliselt vallutada. Mandri-Hiinal paiknev Hiina rahvavabariik peab Taiwani enda mässuliseks provintsiks.

Taiwanil paikneb Hiina kodusõja kaotanud Hiina vabariik, kes ametlikult peab ennast samuti ainsaks legaalseks Hiina valitsuseks, kuid sisuliselt käitub eraldiseisva riigina.

Mandri-Hiina invasiooni kartuses on USA ja teised lääneriigid asunud Taiwani kaitsevõimet tõstma. Samuti on avalikult kiidetud Taiwani demokraatiat, kõrvutades seda autoritaarse Hiina kommunistliku partei võimuga Hiina rahvavabariigis.

Ameerika Ühendriigid koos Hiina rahvavabariigi ja Taiwaniga juhinduvad kõik ühe Hiina printsiibist. USA tunnustab ametlikult Hiina rahvavabariiki, kuid Taiwaniga hoitakse samas tihedaid suhteid.

USA on hoidnud Taiwani puhul ka teatud strateegilist ebamäärasust, jättes lahtiseks, kas nende relvajõud oleksid valmis Taiwani kaitseks asuma Hiina vastu sõtta.

Nii demokraadid kui ka vabariiklased on kutsunud üles loobuma strateegilise ebamäärasuse poliitikast Taiwani suhtes, kuna pinged Mandri-Hiina ja Taiwani vahel on märkimisväärselt kasvanud.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: