Eesti Gaas tõstab taas kodutarbijatele järsult hinda

{{1661998080000 | amCalendar}}
Inčukalnsi gaasihoidla Lätis.
Inčukalnsi gaasihoidla Lätis. Autor/allikas: ERR

Eesti Gaasi kodutarbija paketi hind, mis tõusis septembris 2,65 euroni kuupmeetri kohta, kerkib oktoobrist 4,10 euroni.

Eesti Gaasi juhatuse esimehe Margus Kaasiku sõnul on kodutarbija hinnakujunduse alus gaasi ostuhind gaasibörside hindade alusel.

"Viimasel ajal on gaasi turuhind liikunud järjekindlalt ülespoole, jõudes kohati tasemeni 330 eurot/MWh. Hetkel on õhus õrn positiivne noot – hind on paar päeva langenud, aga pole selge, kas see trend jääb püsivaks," ütles Kaasik.

Septembrist tõusis kodutarbijate paketi hind 2,65 euroni kuupmeetri kohta. Veel möödunud aasta alguses oli see 0,48 eurot ehk viis korda odavam.

Möödunud aasta kevadel oli Euroopa turgudel gaasihind 20 euro kandis megavatt-tunni eest, augusti eelviimasel nädalal püstitas see aga uue hinnarekordi 339 euro juures megavatt-tunni eest. Analüütikute hinnangul võivad hinnad sügisel Gazpromi tegevuse tõttu sügisel veelgi tõusta.

"Gaasiturg püsib ebakindel ja heitlik, prognoose on keeruline teha. Meie hinnangul on turuhinnas rahutust rohkem sees, kui selleks Euroopa varustuskindluse vaatest põhjust on," ütles Kaasik.

"Riikide olukord on erinev, kuid talvevaru on suudetud päris tublisti koguda. Peab lootma, et turg ühel hetkel rahuneb, gaasi hind vabaneb emotsioonidest ja jääb pidama mõistlikumale tasemele," sõnas ta.

Ühest kuupmeetrist maagaasist saab Eleringi juulikuiste andmete järgi 10,66 kWh energiat. See tähendab, et Eesti Gaas pakub kodutarbijatele gaasi hinnaga umbes 385 eurot MWh eest.

Juulis teatas Eesti Gaas, et soetas talveks kahe teravatt-tunni suuruse maagaasi varu. Eesti Gaasi juhatuse esimees Margus Kaasik selgitas neljapäeval ERR-ile, et ehkki suvel oli ühe megavatt-tunni hind umbes 150 eurot, oli nende sõlmitud lepingus hind seotud gaasi edasimüümise hetke, ehk oktoobri-novembri hinnaga, mis tähendab, et nende jaoks ei olnud sisse ostetud gaas nii odav.

"See pole kindlasti õige, et me ostsime gaasi 1,5 euroga (kuupmeetrist - toim.) ja müüme edasi nelja euroga," rõhutas Kaasik.

Toimetaja: Barbara Oja, Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: