Eesti ei lase Ukrainas sõdimas käinud Vene kodanikke tagasi riiki

{{1663747020000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Eestil ei ole alust takistada riigist lahkuda soovivaid Vene kodanikke, kes siin alalise elamisloaga elavad, kuid kui selgub, et nad on käinud Ukrainas sõdimas, siis neid enam tagasi riiki ei lubata.

"Eesti ei ole kehtestanud Vene Föderatsiooni kodanikele piiranguid Eestist lahkumiseks. Kui teada saame, et nad läksid sõdima, siis tagasiteed Eestisse neil ei ole," ütles siseministeeriumi sisejulgeoleku asekantsler Veiko Kommusaar kolmapäeval pressiesindaja vahendusel ERR-ile.

Õhtul "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus ütles Kommusaar, et Eesti võimud teevad kõik endast oleneva, et tuvastada Ukrainasse Venemaa eest sõdima läinud inimesed.

Kommusaar selgitas, et kui keegi mobilisatsioonikutse saanuist on Eestist aga sõtta läinud ja tagasi tulnud, siis võetakse temalt elamisluba.

"Kui isik peaks tagasi tulema ja menetluse käigus tuvastatakse, et ta on sõjas osalenud ja agressioonikuritegusid toime pannud, siis sellel inimesel võetakse ära Eestis elamise õigus ja saadetakse riigist välja," ütles asekantsler.

Eestis võiks mobilisatsioonikutse saada tema sõnul veidi üle 20 000 Vene kodaniku.

Soome piirile on praegu suur surve inimestest, kes tahavad Venemaalt välja saada, et mitte sõtta minna. Kommusaar ütles, et Eesti on veebruarist alates tegevust oma piiril tugevdanud ning tema sõnul ei ole sõtta mitteminemise soov põhjus, miks inimest Eestisse lasta.

"Kui isikud sooviks tulla sellel põhjusel Eestisse, siis see pole kindlasti põhjus, miks Eestisse tulla saab ja igat sellist juhtumit menetleme ainult juhtumipõhiselt," rääkis asekantsler.

Venemaa president Vladimir Putin kuulutas kolmapäeval välja osalise mobilisatsiooni, viidates riiki ähvardavale ohule.

Venemaa kaitseministri Sergei Šoigu sõnul mobiliseeritakse 300 000 reservväelast. Šoigu kinnitas, et mobiliseeritakse need, kellel on olemas sõjaline kogemus.

Venemaa on 24. veebruaril alustatud pealetungis Ukrainale sattunud viimastel nädalatel raskustesse ning pidanud mitmes piirkonnas taanduma. Sõjandusekspertide hinnangul on Vene relvajõududel suurte kaotuste tõttu hakanud nappima sõjaväelasi, keda lahingusse saata.

ERR soovis kommentaari ka veel ametis olevalt välisluureameti juhilt Mikk Marranilt, kuid ameti pressiesindaja teatas, et Marran jooksvaid kommentaare ei jaga.

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: