Vene kodanike valimiskeelu eelnõu läbis esimese lugemise

KOV 2021. Valimisjaoskond Pärnu Ülejõe Selveris.
KOV 2021. Valimisjaoskond Pärnu Ülejõe Selveris. Autor/allikas: Kaupo Meiel / ERR

Riigikogus läbis esimese lugemise eelnõu, millega Eestis elavad Vene kodanikud kaotaks oma hääleõiguse kohalike omavalitsuste volikogude valimistel.

Keskerakonna fraktsioon tegi ettepaneku eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata, kuid see ei leidnud täiskogus toetust. Eelnõu tagasilükkamise poolt oli 18 ja selle vastu hääletas 62 Riigikogu liiget.

Riigikogu Isamaa fraktsiooni liikmete Helir-Valdor Seederi, Heiki Hepneri, Tarmo Kruusimäe, Raivo Tamme, Üllar Saaremäe, Priit Sibula, Andres Metsoja ja Mihhail Lotmani algatatud kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse muutmise seaduse eelnõu (594 SE) eesmärk on tunnistada kehtetuks Eestis elavate välismaalaste, välja arvatud Euroopa Liidu kodanike, hääletamisõigus kohalikel valimistel.

Algatajate sõnul on Vene kodanike hääletamisõigusest Eesti kohalikel valimistel saanud julgeolekuküsimus.

Praegu võivad kohalikel valimistel osaleda ka välismaalased, kes elavad Eestis pikaajalise elamisloa või alalise elamisõiguse alusel, kes on valimispäevaks saanud 16-aastaseks ning kelle püsiva elukoha aadressiandmed on kantud Eesti rahvastikuregistrisse. Eelnõu järgi saaksid edaspidi kohalikel valimistel osaleda üksnes Eesti ja Euroopa Liidu kodanikud.

Kui riigikogu peaks võtma Eestis alaliselt elavatelt kolmandate riikide kodanikelt Isamaa koostatud eelnõus kavandatud kujul ja põhjendustega hääleõiguse kohalikel valimistel, algatab õiguskantsler Ülle Madise suure tõenäosusega põhiseaduslikkuse järelevalve menetluse riigikogus ja vajadusel riigikohtus.

Madise sõnul on üldine konsensus, et kohalike küsimuste üle otsustamisel saaks osaleda võimalikult suur osa kohalikust kogukonnast. "Ja nii kirjutati ka Eesti põhiseadusesse, mis väga erineb sellest, kuidas teostatakse riigivõimu," ütles ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: