Eksperdid ei näe Xi Jinpingi kukutamise kuulujuttudel mingit alust

Xi Jinping.
Xi Jinping. Autor/allikas: SCANPIX/AP/Sergei Bobylev

Viimastel päevadel levisid sotsiaalmeedias väited, et Hiina Rahvavabastusarmee (PLA) on riigi president Xi Jinpingi pannud koduaresti. Ekspertide hinnangul pole kuulujuttudel mingit alust ning järgmisel kuul toimuval Kommunistliku Partei kongressil oodatakse Xi ametissemääramist kolmandaks ametiajaks.

"Ei ole mingeid tõendeid riigipöördest Hiinas ja pole ühtegi põhjust, miks seda isegi kahtlustada," ütles Hiinale keskendunud Austraalia strateegilise poliitika instituudi teadlane Nathan Ruser The Telegraphile.

Xi on oma esimesel kahel ametiajal keskendunud oma oponentide ametist eemaldamisele, samal ajal suurendanud oma võimu ka sõjaväejuhte oma huvidele vastavalt ametisse määrates.

"Kuulujuttude levimine näitab usku selle võimalikkusesse," ütles Singapuri ülikooli USA-Hiina suhete ekspert Drew Thompson.

Viimasel nädalal on toimunud parteikongressi ootuses Hiina julgeolekustruktuurides üks suurimaid puhastusi. Kõige prominentsem isik, kes vangi saadeti, oli endine justiitsminister Fu Zhenghua. Talle määrati korruptsioonisüüdistuse alusel surmanuhtlus, mille võib kahe aasta pärast asendada eluaegse vangistusega. Päev enne tema süüdimõistmist saadeti korruptsioonisüüdistusega vangi kolm endist politseiülemat.

Sarnased kuulujutud levisid ka 2012. aastal enne Xi määramist parteisekretäriks.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: The Telegraph

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: