CNN: Valge Maja on kõnelustes, et anda Starlink Iraani protestijatele

Fototöötlus, mille vasakus ääres Starlink logo, keskel Elon Muski vastus Twitteris USA välisministrile ning paremal Iraani lipp
Fototöötlus, mille vasakus ääres Starlink logo, keskel Elon Muski vastus Twitteris USA välisministrile ning paremal Iraani lipp Autor/allikas: SCANPIX/Andre M. Chang/ZUMA Press Wire

Valge Maja on kõnelustes Elon Muskiga seoses ettepanekuga anda Muski ettevõtte SpaceX Starlink sateliitinterneti terminalid Iraani protestijatele.

Kõnelusi USA valitsuse ning Elon Muski vahel kinnitasid CNN-le mitu eraldiseisvalt isikut, kes olid kõneluste sisuga kursis.

USA valitsus on otsinud viise kuidas Iraanis puhkenud proteste toetada.

Kuu tagasi puhkesid Iraanis ulatuslikud protestid valitseva islamistliku režiimi vastu peale seda kui riigi kombluspolitsei vägivalla tõttu suri vahi all 22-aastane Mahsa Amini.

Valge Maja näeb Starlinki kompaktset ja lihtsasti kasutatavat tehnoloogiat lahendusena Iraani valitsuse katsetele piirata jõuliselt kohalike aktivistide ligipääsu internetile ning viisidele teineteisega kommunikeerida.

Juhul kui ettepanek viiakse ellu, siis oleks tegu teise olulise konfliktipiirkonnaga, kus Starlink mängib olulist rolli. Praegu kasutavad Starlinki internetiühendust ulatuslikult Ukraina relvajõud.

Ukrainas on praegu ligikaudu 20 000 Starlink terminali. Ümber planeet Maa tiirleb ligikaudu 3000 Starlinki satelliiti.

Ettepaneku elluviimisel on siiski mitmeid takistusi. Põhiliseks väljakutseks on Starlink terminalide füüsiliselt kohale toimetamine, mis nõuab nende smugeldamist riiki.

Samuti tunneksid terminalide vastu tõenäoliselt huvi Iraani võimud, kes püüaksid terminalide signaale blokeerida.

Veebijulgeoleku ja digiõiguste eest seisva organisatsiooni Miaan Group direktori Amir Rashidi sõnul pole selge kas Iraani aktiviste on võimalik õpetada turvaliselt neid seadmeid kasutama.

Rashidi pidi Iraanist 2009. aastal põgenema kui tollal toimunud protestid võimude poolt maha suruti.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: CNN

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: