Vasakpoolsed demokraadid võtsid Bidenile mõeldud Ukraina rahukirja tagasi

{{1666672680000 | amCalendar}}
Pramila Jayapal
Pramila Jayapal Autor/allikas: SCANPIX/AFP/CHIP SOMODEVILLA

Kolmkümmend USA kongressi vasakpoolset demokraati kutsusid esmaspäeval president Joe Bidenit üles, et ta muudaks oma praegust Ukraina sõja strateegiat. Vasakpoolsed demokraadid leiavad, et konfliktile tuleb otsida ka diplomaatilist lahendust. Teisipäeval võeti kiri ametlikult tagasi.

Vasakpoolse demokraadi Pramila Jayapali juhitud grupp saatis Valgele Majale kirja, milles kutsus üles leidma võimalikku diplomaatilist lahendust, vahendas The Hill. Hiljem võeti avalikkuse ette jõudnud kiri ametlikult tagasi.

"Arvestades hävingut, mida see sõda Ukrainale ja maailmale põhjustas ning katastroofilise eskaleerumise ohtu, usume, et Ukraina, USA ja kogu maailma huvides on vältida pikaajalist konflikti. Sel põhjusel kutsume teid üles ühendama sõjalist toetust diplomaatiaga, kahekordistades jõupingutusi, et leida realistlik relvarahu raamistik," kirjutas Jayapal. 

Vasakpoolsed demokraadid tõid välja ka, kuidas Ukraina sõda mõjutab USA majandust. Nende sõnul tõuseb Ukraina sõja tõttu nafta hind, mis tõstab USA-s autokütuse hinda. 

USA-s toimuvad 8. novembril vahevalimised. Viimaste küsitluste kohaselt on USA valijate jaoks kõige tähtsamaks küsimuseks riigi majanduslik olukord. Vabariiklased on muutnud toidu, bensiini ja muude esmatarbekaupade kallinemise oma valimiskampaanias tähtsaimaks küsimuseks.

Mitu tundi pärast kirja avaldamist, saatsid vasakpoolsed demokraadid uue avalduse. Selle eesmärk oli täpsustada oma esimeses kirjas olnud sõnumit. 

"President Bidenile saadetud kirjas toetasime seda, et administratsioon jätkaks ukrainlaste sõjalist ja majanduslikku toetamist. Samal ajal jätkates diplomaatilise toetuse pakkumist Ukrainale, et tagada, et oleksime partnerid jõupingutustes lahenduse leidmisel, mis oleks vastuvõetav Ukraina inimestele," teatas Jayapal. 

"Oleme Ukraina toetamisel ühtsed.  Miski selles kirjas ei toeta selle toetuse muutmist," lisas Jayapal. 

Kirjale kirjutasid alla 30 vasakpoolset demokraati, nende hulgas olid ka Cori Bush, Ilhan Omar, Rashida Tlaib, Alexandria Ocasio-Cortez ja Jamie Raskin. 

Mark Pocan: kiri Bidenile kirjutati algselt juulis

Kirjale alla kirjutanud USA Kongressi liikme Marc Pocani väitel kirjutati kiri Bidenile juba juulis ning ta ei saa aru miks see praegu avalikuks sai.

Pocani väitel on kiri inimeste poole üleanalüüsitud ning ta kinnitas jätkuvat toetust Ukrainale.

Vasakpoolsed võtsid avalikuks saanud kirja Bidenile tagasi

Sellest, et USA Demokraatliku erakonna vasakpoolsemad liikmed kaaluvad avalikuks saanud kirja tagasi võtmist, spekuleeris teisipäeval Politico.

Politico väitel tehti kirja mustand juba juunikuus. Portaali sõnul olid mitmed kirja allkirjastajad pahased, et kiri sai avalikuks enne viimase tekstivariandi avalikuks saamist.

Hiljem selguski, et kiri võeti tagasi. Kuvatõmmist kirjast jagas NBC ajakirjanik Frank Thorp.

Algse kirja tagasivõtmise teates selgitatakse, et algne kiri Bidenile vormistati mitu kuud tagasi ning see jõudis meediasse poliitikute tugipersonali koordineerimate tegevuse tagajärjel.

Vasakpoolse grupi juht Pramila Jayapal võttis teates toimunu eest vastutuse. Kirjas rõhutatakse, et nad ei taha, et neid võrdustataks hiljutiste USA vabariiklaste Kongressi alamkoja juhi Kevin McCarthy hiljuti väljendatud kommentaaridega.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: The Hill, The New York Post, Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: