X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Siseminister kuulutas aasta kodanikuks Johanna-Maria Lehtme

{{1669645080000 | amCalendar}}

Tänavune aasta kodanik on MTÜ Slava Ukraini asutaja ja tegevjuht Johanna-Maria Lehtme.

Siseminister Lauri Läänemets andis 20. aasta kodaniku tiitli ning sellega kaasnenud rahalise auhinna ja Reti Saksa skulptuuri "Ühiskonna õis" Lehtmele üle lausudes, et tänavune aasta kodanik on pannud tuhanded Eesti inimesed tegutsema, olgu siis eesmärgiks raha kogumine kiirabiautode saatmiseks Ukrainasse või sõdurite talvevormide õmblemiseks.

Aasta kodaniku tiitli pälvib igal aastal üks isik silmapaistva panuse eest kodanikuteadvuse ja ühiskonna sidususe suurendamisse.

Lehtme märkis tänukõnes, et Slava Ukraini kogemus näitab, et tänavune aasta on Eesti inimesi kodanikena kasvatanud. Ühtlasi on ta saanud kinnituse, et iga ministeeriumi ja ettevõtte uksele võib koputada ja kui on üllas eesmärk, siis sind aidatakse.

Praegu kogub Slava Ukraini annetusi kampaania "Lootuse jõulud Ukrainas" raames eesmärgiga aidata tavalisi ukrainlasi, kes sõjast laastatud piirkondades kõige enam abi vajavad.

"Me elame 21. sajandil, Ukraina asub Euroopas ja ma arvan, et ei ole vähe neid inimesi, kes ilma meie abita surevad nälga ja külma sellel talvel," vastas Lehtme "Ringvaates" küsimusele, kuidas ukrainlased eeloleva talve üle elavad.

Lehtme saabus ka hiljuti Ukrainast, kus jagas laiali abipakette. Ta rääkis, et inimesed alati ootavad humanitaarabi, sest rindejoone äärsetesse küladesse jõuab abi väga harva või mitte kunagi.

"Inimesed tahavad oma lugusid rääkida ja inimlikku kontakti, sest neis tingimustes, kus nad on elanud osades kohtades juba sõja algusest saadik, see kõik taandub sellisele üks-ühele kontaktile. Me muidugi küsime, mis asju te juurde sooviksite ja seletame, mis on meie abipakis ja siis uurime, kuidas saaksime neid veel aidata. See ongi lugude rääkimine ja lugude vahetamine," kirjeldas Lehtme.

Eelmisel aastal kuulutas siseminister aasta kodanikuks Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi professori Irja Lutsari. Varem on selle tunnustuse pälvinud Arkadi Popov, Riina Roose, Eva Truuverk, Rasmus Rask, Kristi Liiva, Helen Sildna, Ilma Adamson, Marju Kõivupuu, Krista Aru, Konstantin Vassiljev, Pieter Boerefijn, Erkki-Sven Tüür, Rainer Nõlvak, Lagle Parek, Andrus Veerpalu, perekond Adamson, Jüri Jaanson ja Lennart Meri.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: