Venemaa katkestas START tuumaleppe kõnelused USA-ga

USA ja Vene delegatsioonid, kuhu kuulus ka Vene asevälisminister Sergei Rjabkov, kohtusid ka 10. jaanuaril Šveitsis; tollal tõrjus Rõabkov väiteid nagu Venemaa plaaniks Ukrainale kallale tungida
USA ja Vene delegatsioonid, kuhu kuulus ka Vene asevälisminister Sergei Rjabkov, kohtusid ka 10. jaanuaril Šveitsis; tollal tõrjus Rõabkov väiteid nagu Venemaa plaaniks Ukrainale kallale tungida Autor/allikas: SCANPIX/ COFFRINI / AFP

Moskva teatas teisipäeval, et neil polnud muud valikut kui peatada START tuumaleppe kõnelused USA-ga. Venemaa teatel soovis USA kõneleda ainult relvastuskontrollist, kuid Moskva soovib kõneleda laiemast strateegilisest olukorrast kahe riigi vahel.

Venemaa teatas teisipäeval, et neil polnud muud valikut kui peatada USA-ga uue START leppe kõnelused. START (Strategic Arms Reduction Treaty) leppe eesmärgiks on kahe tuumariigi tuumaarsenali kahepoolne piiramine ja relvastuskontrolli tagamine.

Vene asevälisminister Sergei Rjabkov teatas, et USA oli huvitatud ainult relvastuskontrolli jätkamisest, samas kui Venemaa tahtis arutada ka teisi küsimusi. Kõnelused kahe riigi vahel Kairos pidid algama teisipäeval, vahendas Reuters.

Rjabkovi väitel soovis Venemaa arutada laiemalt strateegilist stabiilsust kahe tuumariigi vahel.

Esialgne START lepe jõustus 2011. aastal ning sellega piirati muuhulgas kui palju tuumalõhkepäid kumbki riik võib omada.

Teisipäeval algama pidanud kõneluste raames pidid kaks riiki arutama ka vastastikust relvastuskontrolli jätkumist, mis peatati koroonapandeemia tõttu 2020. aasta märtsis.

Ria Novosti teatel ei pane Moskva uuele võimalikule kohtumisele eeltingimusi, kuid Venemaa soovib näha tasakaalukamat programmi. Rjabkovi sõnul ei plaanita käesoleval aastal uut kohtumist.

USA ning teised lääneriigid on süüdistanud Venemaad tuumašantaažis seoses Venemaa sõjategevusega Ukrainas. Vene president Vladimir Putin on mitmed kordi alates veebruarist viidanud tuumarelvade võimalikule kasutamisele.

Vene tuumaähvarduste tõttu kohtus kaks nädalat tagasi CIA peadirektor William Burns Ankaras oma Vene ametikaaslase Sergei Narõškiniga, teatas tollal Valge Maja. Kohtumise raames kinnitati Venemaale, et tuumarelva kasutamise puhul on oodata ränki tagajärgi.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: