Meduza: Kremli uuringu järgi tahab nüüd enamik venelasi kõnelusi Ukrainaga

Vene julgeolekuteenistuse FSO teenistuja Moskvas valvel
Vene julgeolekuteenistuse FSO teenistuja Moskvas valvel Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Pavel Golovkin

Sõltumatu Vene väljaande Meduza väitel on nad saanud ligi Kremli tellitud salajasele küsitlusuuringule, millest on näha, et nüüdseks toetab Venemaa inimeste enamik kõneluste pidamist Ukrainaga. Samas soovib ligi veerand küsitletuist sõda jätkata. Vene sotsioloogide sõnul oli murdepunkt mobilisatsiooni väljakuulutamine. Vene politoloog Vladimir Gelmani sõnul otsustatakse sõja tulemus siiski lahinguväljal, mitte küsitlusuuringutega.

Vene elanike meelsuse hindamiseks tellis Vene föderaalne kaitseteenistus (FSO/ ФСО) küsitlusuuringu, millest selgus, et 55 protsenti Vene inimestest toetab kõneluste pidamist Ukrainaga.

Seevastu soovib ligi veerand venemaalastest sõda jätkata.

Avalikkuse eest varjatud küsitlusuuringu tulemustega suutis Meduza enda sõnul siiski tutvuda.

Vene FSO tellitud küsitlusuuringu tulemused on sarnased Venemaa suurima sõltumatu Levada sotsioloogilise keskuse oktoobris avaldatud tulemustega, mille kohaselt 57 protsenti venelastest toetab rahukõnelusi Ukrainaga.

Veel juulis toetas rahukõnelusi ainult 30 protsenti venelastest

FSO on ka varem tellinud küsitlusuuringuid sõja toetamise määra hindamiseks ning veel juulis toetas rahukõnelusi Ukrainaga vaid 30 protsenti venelastest. Tollal toetas sõja jätkamist 57 protsenti küsitlusuuringule vastanutest ehk sisuliselt peegeldavad juuli ja novembri tulemused teineteist.

Septembris avaldas Vene leht kommersant küsitlusuuringu, mille kohaselt oleks 65 protsenti Vene kodanikest valmis sõlmima Ukrainaga rahulepingu, kui Vene president Vladimir Putin seda toetab. Samas toetas tollal ligi 60 protsenti vastanutest tollal uut Vene rünnakut Kiievile, kui Venemaa peaks selle ette võtma.

Septembris teatas ka Washington Post, et küsitlusuuringute ja fookusgruppide kohaselt on näha Vene inimeste sõjahuvi raugemist.

Kaks Kremlile lähedal seisvat allikat kinnitasid Meduzale, et Vene juhtkond on otsustanud piirata, milliseid küsitlusuuringute andmeid avalikkusega jagatakse.

Toetus sõjale vähenes, kui Putin kuulutas välja mobilisatsiooni

Vene Levada keskuse direktori Denis Volkovi sõnul on rahukõneluste toetus venelaste seas kasvanud järsult sestsaadik, kui Putin kuulutas 21. septembril välja riigis mobilisatsiooni.

Volkov toob esile, et olulisel kombel ei toeta paljud venelased sõda Ukrainaga isiklikus käitumises – toetatakse retoorikas aga ei soovita ise sõjategevuses osaleda.

Nüüd, kui riskid on suuremad, on Volkovi sõnul rohkem Vene inimesi huvitatud kõnelustest. Siiski jätab enamik inimesi selle Vene valitsuse pärusmaaks.

Meduza sõnul seob ka Vene sotsioloog Grigori Judin kõneluste pidamise ettepaneku toetamise kasvu Vene mobilisatsiooni väljakuulutamisega. Judini sõnul on mobilisatsioon mõjutanud lõpuks Vene inimeste igapäevaelu ja suurendanud ohutunnet.

Judini hinnangul on inimesed kaotanud usu "võidu ideesse" ning pole ka selge, kuidas Venemaa võiks üldse sõja Ukraina vastu võita.

Judin rõhutab, et Vene protestipotentsiaal on tegelikult suur, kuigi praegu pole ulatuslikud protestid riigis võimalikud. "Kui võimalused tekivad, siis tulevad protestid. Täitsa võimalik, et selleks ei pea kaua ootama," hindas sotsioloog.

Meduzaga suhelnud Kremli allikad aga Vene rahva ülesastumisi ei kartnud ning ei pidanud seda ka eriti tõenäoliseks. Samas "on kasulik mitte tõsta temperatuuri ja ärritada inimesi kui seda pole vaja," kinnitas üks allikas. Lisaks olevat Vene kontrollitud meediale antud suunis suunata oma fookus sõjalt mujale ja rääkida enam "positiivsetest asjadest".

Vene politoloog: sõja tulemus otsustatakse lahinguväljal, mitte küsitlusuuringutega

Vene politoloog Vladimir Gelman samas toob esile, et küsitlusuuringud vaevalt muudavad Venemaa läbirääkimiste positsiooni ning Venemaa pole veel valmis järeleandmisi tegema – seega sõltub sõja tulemus sellest, mis toimub lahinguväljal, mitte küsitlusuuringutest.

Nii Meduza kui ka Ukraina valitsus oma allikatele tuginedes väidavad, et Kreml pole sisulistest kõnelustest Ukrainaga huvitatud ning talvel on oodata uut Vene mobilisatsioonilainet.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Meduza

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: