EL tegi Ungariga Ukraina abi ja taasterahastu osas kokkuleppe
Esmaspäeva õhtul leppisid Euroopa Liidu liikmesriigid kokku, et lubavad Ungarile mõeldud eurorahade väljamakseid, kuid enamik rahast jääb külmutatuks. Budapest nõustub seetõttu ka Ukraina abipaketiga. Samuti kiideti heaks Ungari taastekava, kuid sellele seati tingimuseks reformid riigi kohtusüsteemis.
Brüsseli ja Budapesti tüli keskmes on 7,5 miljardi euro mahus eurotoetused Ungarile, mille väljamaksed peatati, kuna kardeti selle väärkasutust.
Ungari oli maksete peatamise tõttu vastu nii Ukrainale mõeldud 18 miljardi euro suuruse laenu väljamaksele kui ka üleilmsele tulumaksukokkuleppele. Ukrainale antava laenu suhtes üksmeelele jõudmisest teatati juba pühapäeval.
Esmaspäeval lepiti kokku, et Euroopa Liit külmutab 6,3 miljardit eurot 7,5 miljardist algselt Ungarile eraldatud rahast. Lisaks kiideti heaks Ungari taasterahastu kasutamise plaan ehk taastekava, mida oldi kinni hoitud poolteist aastat õigusriigi nõrgemise tõttu Ungaris.
Taastekava alusel peaks Ungari saama 5,8 miljardit aastani 2026.
Taasterahastu taastekava (ehk mida Ungari rahaga teeb) heakskiit pandi aga sõltuma õigussüsteemi reformist, mis peaks tagama Ungari kohtusüsteemi sõltumatuse ning suutlikkuse võidelda korruptsiooniga.
Politico hinnangul on tulemus sisuliselt võit Ungari peaministri Viktor Orbani jaoks, kes on mitu kuud püüdnud igasugu asjade vastu olles suruda Brüsselit Ungarile mõeldud raha vabastama.
Orban kasutas ära Euroopa Liidu ühehäälsuse põhimõtet ning asjaolu, et majandusblokk peab püsima ühtsena Vene-Ukraina sõja valguses. Sarnaselt manipuleeris majandusbloki otsustusmehhanismiga hiljuti Poola, et nende taastekava saaks heaks kiidetud.
Orbani taktikaliselt võidust hoolimata ei ole Ungaril jaoks kättesaadav suurem osa neile mõeldud rahast ajal, mil Ungari majandusel läheb väga kehvasti.
Politico toob esile, et hoolimata kokkuleppe saavutamise positiivsetest aspektidest tekitab kokkuleppe sõlmimine avalikku kriitikat Euroopa Liidu suhtes, kes ei suuda alati seista õigusriigi põhimõte eest.
Kuna taasterahastu plaani pidi heaks kiitma kvalifitseeritud häälteenamus ning see ei vajanud ühehäälsust, kasutasid Madalmaad võimalust selle üle mitte hääletada. Holland on Ungari demokraatia ahenemist tugevalt kritiseerinud.
Euroopa Liidus tuleb veel eraldi kokku leppida üleilmses tulumaksus, mille kohta esitas viimase hetke vastuväiteid Poola. Poolal on kuni kolmapäevani aega, et oma vastuseis lõpetada ja Euroopa Liidu diplomaatide sõnul ta seda ka teeb.
Freedom House'i hinnangul on Ungari osaliselt vaba riik.
Toimetaja: Allan Aksiim
Allikas: Politico