X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Ungari blokeeris EL-i eelarveabi andmise Ukrainale

{{1670344800000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/IMAGO/Christian Spicker

Ungari blokeeris teisipäeval Euroopa Liidu rahandusministrite kohtumisel Ukrainale 18 miljardi eurose eelarveabi andmise. See tähendab, et omakorda võib Ungari ise jääda ilma ligi 13 miljardist eurorahadest.

Ungari peaminister Viktor Orban otsustas Ukraina abirahadega mängida, sest teadis, et Eestile ja teistele liikmesriikidele on see väga tähtis otsus. Ent 26 ülejäänud Euroopa Liidu riiki otsustasid, et nad ei lase endalt välja pressida ning lahendavad selle probleemi teisel moel.

"Selleks on olemas plaan B. See nõuab palju rohkem asjaajamist. See nõuab liikmesriikidelt eraldi teatud otsuste vastu võtmist. Ja enamasti liikmesriikide parlamentidelt. Osa parlamente hakkavad ka juba oma poliithooaegu lõpetama, nii et see on kindlasti keerulisem, aga võimalik. 26 liikmesriiki tahavad Ukrainat aidata juba alates 1. jaanuarist, sest sellega ei saa oodata – pommid kukuvad iga päev ja ilm läheb järjest külmemaks," selgitas Eesti rahandusminister Annely Akkermann.

"Liikmesriigid on valmis kindlustama, et rahastus jõuab Ukrainani juba jaanuaris mõlema stsenaariumi korral," ütles Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis.

Kahe stsenaariumiga edasi liikumine tähendab, et Ungarit üritatakse endiselt veenda.

"Läbirääkimised läksid juba käima ja järgmiste koosolekute päevakorrad tulevad juba osalistele postkastidesse. Ja tõepoolest, Ungaril on palju kaalul," ütles Akkermann.

Kuna Ukraina küsimuses kokkuleppele ei jõutud, siis loobuti ka Ungari taasterahastu kinnitamisest. Sellega pannakse pinge peale ka Budapestile, sest kui kompromissi sel aastal ei tule, siis ähvardab Ungarit ligikaudu 13 miljardist eurost ilma jäämine.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: