WSJ: pandeemiast tingitud tarnehäired leevenevad

Sadam Los Angeleses
Sadam Los Angeleses Autor/allikas: SCANPIX/AP/Damian Dovarganes

Ajaleht The Wall Street Journal kirjutab, et pandeemiast tingitud tarnehäired leevenevad ja kaubad jõuavad taas kiiresti ettevõtete ja tarbijateni.

Laevandussektoris langesid kaubaveohinnad pandeemiaeelsele tasemele. Suurtes sadamates pole ka enam ummikuid, teatas The Wall Street Journal

"Kaubaveohinnad jõudsid haripunkti ja hakkasid normaliseeruma, kuna nõudlus väheneb ja tarnehäired leevenevad," ütles laevafirma Maersk juht Soren Skou. 

Analüütikute sõnul vähenevad nüüd transpordifirmade kasumid, kuna nõudlus ja pakkumine on tasakaalus. Juba enne pühadehooaega teatasid transpordifirmad, et tarbijad vähendavad internetist kaupade ostmist. 

Maersk teatas samuti, et vedude maht üle Vaikse ookeani väheneb.

Lääneriikide karm rahapoliitika vähendab nõudlust. Maailma Kaubandusorganisatsioonile (WTO) eeldab, et ülemaailmne kaubavahetus kasvab järgmisel aastal ühe protsendi võrra. Sel aastal kasvab kaubavahetus umbes 3,5 protsenti. 

Pandeemia vaibudes hakkasid tarbijad jälle kulutama rohkem raha teenustele ja meelelahutusele. USA-s on laod kaupasid täis.  Procter & Gamble teatas oktoobris, et firma kulutab sel eelarveaastal logistikale 100 miljonit dollarit vähem, kui oli aasta alguses prognoosinud. 

Jaemüüjatel on nüüd läbirääkimistel suurem mõjuvõim. Firmad peavad nüüd tootjate ja transpordifirmadega uusi läbirääkimisi. 

"Kuna toormehinnad ja kulutused transpordile langevad, vaatame need kulutused oma tarnijatega uuesti läbi," ütles jaemüügifirma Lowe's tippjuht Bill Boltz. 

Kõik tarneahelad ei tööta siiski endiselt korralikult. USA tehnoloogiafirma Apple hoiatas, et Hiina koroonapoliitika tõttu on nutitelefonide tarnimine häiritud. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: