ISW: Venemaa relvarahu ettepanek on Ukraina maine mustamiseks

{{1672977480000 | amCalendar}}
Hävitatud sild Dnipro jõel
Hävitatud sild Dnipro jõel Autor/allikas: SCANPIX/Ximena Borrazas/SOPA Images via ZUMA Press Wire

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) hinnangul tegi Venemaa ettepaneku ühepoolseks relvarahuks, et mustata selle abil Ukraina mainet. USA president Joe Biden suhtus relvarahu ettepanekusse samuti skeptiliselt, juhtides tähelepanu, et Vene väed on varem pommitanud ka Ukraina lasteaedu ja haiglaid ning ei lõpetanud Ukraina pommitamist 25. detsembril ja aastavahetusel. USA ja Saksamaa teatasid ühisavalduses, et annavad Ukrainale USA Bradley ja Saksa Marder lahingumasinad. Saksamaa annab Ukrainale ka õhutõrjesüsteemi Patriot.

Oluline 6. jaanuaril kell 22.29:

- BBC: praeguseks on tuvastatud üle 500 mobiliseeritu ja kokku 11 000 Vene sõduri hukkumine;

- Allikad: Saksamaa annab Ukrainale veel Gepardi õhutõrjesüsteeme;

- Politico: ekspertide hinnangul võidakse Ukrainale järgmisena anda lääne tanke;

- Politico: uues relvaabi paketis on Sea Sparrow' õhutõrjeraketid BUK õhutõrjesüsteemi jaoks;

- ISW: Venemaa relvarahu ettepanek on Ukraina maine kahjustamiseks;

- USA annab Ukrainale 50 Bradley lahingumasinat, Saksamaa Mardereid ja Patrioti;

- Girkin: Putini relvarahu ettepanek on Putini senine suurim kapitulatsioon;

- Okupeeritud Donetski alade juht: relvarahu ei kehti vastutulele;

- Biden: Putini välja pakutud relvarahu on katse leida hingamisruumi;

- Borrelli sõnul pole Putini jutt ajutisest relvarahust usutav;

- Leedu, Briti ja Saksa ministrid on Vene relvarahu ettepaneku suhtes umbusklikud ja kutsuvad üles Venemaad väed Ukrainast välja viima;

- Michel: on ainult üks agressor – Kreml; Venemaa peab oma väed Ukrainast välja viima.

Pentagon: Putini eesmärk ei ole muutunud

Pentagoni teatel ei ole Venemaa presidendi Vladimir Putini eesmärk Ukraina territooriumi vallutamiseks muutunud, kuid Vene sõjavägi on nõrk, madala võitlusvaimuga ning neid painavad kaotused.

"Putin ei ole andnud alla oma eesmärgis Ukrainat vallutada ja Vene väed jätkavad Ukraina territooriumi võtmist," ütles USA asekaitseministri abi Venemaa, Ukraina ja Euraasia küsimustes Laura Cooper.

"Venemaa nõrkuse tõsiasi ja Venemaa vägede nõrkus on selle eesmärgiga aga põrkunud," ütles Cooper.

Moskva teatas relvarahu kehtestamisest, Kiievi teatel Vene väed jätkavad Ukraina linnade pommitamist

Venemaa kaitseministeerium teatas reedel, et rindel hakkab kehtima relvarahu kella 12-st kuni 7. jaanuari südaööni, vahendas Interfax. 

Kiievi teatel Venemaa jätkab Ukraina linnade pommitamist. Lahingud jätkuvad ka Bahmuti ümbruses, vahendas Reuters. 

Ukraina teatas, et Venemaa korraldas "relvarahu" ajal kaks raketirünnakut Kramatorski linna pihta. 

Kiiev: Moskva plaanib jaanuaris mobiliseerida veel 500 000 võitlejat

Ukraina kaitseministeeriumi luuredirektoraadi esindaja Vadõm Skibitski ütles, et Venemaa valmistub teiseks mobilisatsioonilaineks. Tema sõnul plaanib Moskva jaanuaris mobiliseerida veel 500 000 võitlejat. Skibitski sõnul plaanib Venemaa uut pealetungi Ukraina ida- ja lõunaosas, vahendas The Guardian. 

Esimese lainega mobiliseeris Venemaa umbes 300 000 reservväelast. 

Zelenski tänas Scholzi uue sõjalise abipaketi eest Ukrainale

Ukraina president Volodõmõr Zelenski vestles reedel telefoni teel Saksamaa kantsleri Olaf Scholziga ja tänas teda uue sõjalise abipaketi eest, vahendas Reuters. 

"Tänasin Scholzi võimsa sõjalise abipaketi eest, mis sisaldas mitukümmend Marderit ja süsteemi Patriot. Arutasime edasist koostööd Ukraina sõjaväe tugevdamiseks," teatas Zelenski. 

Zelenski teatas samuti, et kohtus reedel Kiievis kahe USA senaatoriga. 

USA lisas Teherani-vastaste sanktsioonide nimekirja kuus Iraani droonitööstusega seotud inimest

USA rahandusministeerium teatas, et laiendas Teherani-vastaseid sanktsioone, kuna Iraan tarnib Venemaale hulkurdroone. USA uued sanktsioonid on suunatud Iraani droonitööstuse vastu, vahendas Rferl. 

"Me jätkame kõigi meie kasutuses olevate vahendite kasutamist, et keelata Putinil hankida relvastust, mida ta kasutab oma barbaarse sõja pidamiseks," ütles USA rahandusminister Janet Yellen. 

Ukraina kaitseminister Reznikov: Ukraina piirist on kõige ohtlikum 800km lõik

Ukraina kaitseministri Oleksi Reznikovi sõnul on kogu Ukraina 2500 km piiri sisuliselt rindejoon, millest 1200 km on pingelised ja 800 km eriti pingeline lõik.

Reznikov sõnas, et kogu Ukraina-Valgevene piir on murettekitav, kuna Valgevene on kahjuks ebasõbralik riik Ukraina suhtes. Kaitseminister kinnitas, et lahingud on jätkuvalt kõige ägedamad idarindel, kuid rõhutas, et Bahmut pole ainus koht, kus toimuvad ägedad lahingud.

Reznikovi sõnul tahavad Vene väed Bahmuti vallutada, et näidata siseriiklikult, et nad on vähimalgi määral kuskil edenenud. Ministri sõnul ukrainlased muutnud Bahmuti kindluseks ja Ukraina relvajõud võtavad selle linna kaitset tõsiselt, vahendas Ukrinform.

Vene palgasõdurite grupeeringu Wagner asutaja Jevgeni Prigožin on varem väitnud, et ukrainlased on muutnud iga hoone Bahmutis kindluseks.

BBC: praeguseks on tuvastatud üle 500 mobiliseeritu ja kokku 11 000 Vene sõduri hukkumine

BBC venekeelne teenistus koos Mediazonaga tuvastas avalike allikate abil, et tõendatult on Venemaa sõjas Ukraina vastu hukkunud 11 009 Vene sõdurit, kelle hulka kuulub 539 mobiliseeritud sõdurit.

BBC ja Mediazona koos vabatahtlikega on Vene kaotuste osas alates täieulatusliku invasiooni algusest järge pidanud.

BBC rõhutas, et oma ülevaates arvestavad nad ainult kinnitatud surmadega, seega ei peegelda nende välja toodud andmed tegelikke Venemaa kaotusi.

Samuti hindavad ajakirjanikud, et nende nimekiri sisaldab vähemalt 40-60% vähem surnute nimesid, kui on tegelikult Venemaale maetud. Sellele järeldusele jõuti uurides Vene kalmistuid. Seega konservatiivse hinnangu kohaselt võivad Vene relvajõud ja rahvuskaart olla kaotanud hukkunud sõdurite näol üle 22 000 inimese ning püsivalt on sõjategevusest eemal (vigastustuste, surma või kadunuks jäämise tõttu) vähemalt 99 000 sõdurit.

Viimane number põhineb eeldusel, et iga hukkunud sõduri kohta on keskmiselt kolm ja pool sõdurit (statistiliselt võttes) saanud lahingutes haavata.

Avalike allikate järgi on hukkunud 539 mobiliseeritud Vene sõdurit ning hukkunud mobiliseeritud sõdurite hulka ei arvestatud Makijivka rünnakus aastavahetusel hukkunud Vene sõdureid. Nii Ukraina ajakirjanikud kui ka Vene sõjablogijad hindavad, et Makijivka rünnakus võis hukkuda sadu mobiliseeritud sõdureid.

539 hukkunud mobiliseeritud sõdurist 500 hukkus Ukraina pinnal ja 39 Venemaa pinnal tingituna  enamasti südameprobleemidest, õnnetustest või alkoholi liigtarbimisest.

Mobiliseeritud sõdurite endi sõnul on suured Vene kaotused tingitud intensiivsest ja täpsest Ukraina suurtükitulest, Vene armee üksuste kehv omavaheline koordineerimine, probleemid kommunikatsiooni ja kaartidega ning ebapiisav väljaõpe.

Ka Briti kaitseminister Ben Wallace ütles detsembri keskel, et Venemaa on sõjas Ukraina vastu kaotanud ligikaudu 100 000 sõdurit.

Ukraina kaitsejõudude peastaap teatas 22. detsembril, et Venemaa on alates 24. veebruarist kaotanud üle 100 000 sõduri.

Allikad: Saksamaa annab Ukrainale veel Gepardi õhutõrjesüsteeme

Saksa lehe Der Spiegel allikate kinnitusel annab Saksamaa Ukrainale peale Marderi lahingumasinate ka täiendavaid Gepardi õhutõrjesüsteeme ning püüab leida neile ka vastava kaliibriga täiendavat moona.

Allikate sõnul on praegu käigus kõnelused kahe riigiga, kel on enda inventaris Gepardi õhutõrjesüsteemid ning piisavalt 35-mm õhutõrjekahuri moona. Kuigi lõplikku kokkulepet veel pole, on lehe sõnul Berliin optimistlik, et lähikuudel tarnitakse Ukrainale täiendavad Gepardi õhutõrjesüsteemid.

Ukraina relvajõudude sõnul on Gepard end rindel tõestanud relvasüsteem ning see on eriti efektiivne Vene droonide vastu.

Saksa valitsuse teatel on Ukrainale hiljuti antud ka 20 70-mm raketiheitjat, mis on kinnitatud veokite külge ning Saksamaa on hiljuti tarninud Ukrainale veel autosid, generaatoreid, mobiilseid soojasüsteeme, luuredroone, ühe kiirabauto, 36 400 villatekki, 12 rasketehnika transportimise veokit, droonivastaseid sensoreid ja droonitõkestussüsteeme ja 30 droonide tuvastamise süsteemi.

Borrelli sõnul pole Putini jutt ajutisest relvarahust usutav

"Kremlil puudub usaldusväärsus ja see ühepoolse relvarahu väljakuulutamine pole usutav. Selle ebaseadusliku agressiooni käivitas Venemaa," ütles Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Josep Borrell.

Borrell sõnul tahab Venemaa lihtsalt aega võita, et siis oma vägesid ümber paigutada. Borrelli sõnul tahab Venemaa samuti parandada oma halba rahvusvahelist mainet, vahendas The Guardian. 

Politico: ekspertide hinnangul võidakse Ukrainale järgmisena anda lääne tanke

Väljaandega Politico suhelnud sõjandusekspertide hinnangul võivad hiljutised USA, Saksamaa ja Prantsusmaa teadaanded lahingumasinate andmisest Ukrainale võimaldada lääneriikidel anda Ukrainale järgmisena lääneriikide päritolu tanke. Seni on USA ja Euroopa riigid hoidunud lääneriikide päritolu tankide andmisest Ukrainale, kuigi mitmed riigid on andnud enda Nõukogude päritolu tanke Ukrainale.

Ekspertide hinnangul võidakse Ukrainale anda Saksa päritolu Leopardi tanke või USA armee M1 Abramsi tanke. Eksperdid tõid esile, et nii Leopard kui Abrams on mobiilsemad, täpsemad ja pikema laskeulatusega kui Nõukogude päritolu vanemad tankid.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski on korduvalt nõudnud lääneriikide päritolu tanke. "Pole ühtegi ratsionaalset põhjust, miks Ukrainale pole antud lääne take," ütles Zelenski.

Politico: uues relvaabi paketis on Sea Sparrow' õhutõrjeraketid BUK õhutõrjesüsteemi jaoks

Politico allikate kinnitusel on uusimas USA relvaabi paketis Ukrainale ka Sea Sparrow' õhutõrjeraketid. Allikate kinnitusel on Ukraina relvajõud suutnud modifitseerida oma BUK-õhutõrjesüsteeme, et nendest Sea Sparrow' rakette välja tulistada.

Seni on Sea Sparrow' rakette kuival maal kasutanud peale Ameerika Ühendriikide ainult Taiwan. USA ja mitmed teised USA liitlased kasutavad neid rakette oma merevägede kaitseks laevadel.

ISW: Venemaa relvarahu ettepanek on Ukraina maine kahjustamiseks

Rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) hindas oma sõjaolukorra ülevaates, et Venemaa ettepanek ühepoolseks relvarahuks õigeusu jõulude perioodiks (6.–7. jaanuar) on mõeldud Ukraina maine kahjustamiseks.

Vene president Vladimir Putin võis tahta 36 tunni pikkust relvarahu ka Vene vägedele puhkehetke andmiseks. ISW hinnangul oleks selline lahingpaus kasulik eelkõige Venemaale ja võtaks Ukrainalt initsiatiivi.

Venemaa õigustus relvarahuks jõuluperioodil on seotud religioossete põhjendustega ja seega saab Venemaa tugevdada kuvandit, et Ukrainat surub usklikke alla ning Putin oleks selle kõrval "tõeline kristliku usu kaitsja".

ISW samas juhtis tähelepanu, et Vene sõjablogijad suhtusid relvarahu ettepanekusse negatiivselt. Lisaks tõi mõttekoda esile, et Vene president kordas telefonikõnes Türgi presidendile hiljuti, et Venemaa eesmärgid sõjas on jätkuvalt maksimalistlikud.

USA annab Ukrainale 50 Bradley lahingumasinat, Saksamaa Mardereid ja Patrioti

Uusimas USA relvaabi paketis Ukrainale sisaldub 50 Bradley lahingumasinat (infantry fighting vehicle), kinnitasid allikad Reutersile.

Valge Maja teatas reedel, et uue sõjalise abipaketi suuruseks on kolm miljardit dollarit, vahendas CNN.

Ameerika Ühendriikide relvajõud on Bradleysid kasutanud alates 1980ndatest. USA sõjalises inventaris on tuhandeid Bradley masinaid. Samas ei anna USA Ukrainale Abramsi tanke, mida ukrainlased on samuti nõudnud.

Saksamaa lubas Ukrainale anda Marderi lahingumasinad, teatasid USA ja Saksamaa ühisavalduses. Saksamaa lubas omalt poolt saata Ukrainale ka Patrioti õhutõrjesüsteemi. 

USA teatas detsembris, et annab Ukrainale Patrioti õhutõrjekompleksi.

Der Spiegel allikate kinnitusel tahab Saksamaa anda Ukrainale kuni 40 Marderi lahingumasinat ning need tarnitakse Ukrainale esimese kvartali jooksul.

Saksamaa valitsuse pressiesindaja Steffen Hebestreit kinnitas, et Berliin saadab esimese kvartali jooksul Ukrainasse 40 Marderit. Tema sõnul koolitab Saksamaa ukrainlasi Mardereid kasutama Saksamaal. Väljaõpe peaks kestma umbes kaheksa nädalat, vahendas The Guardian.

Medvedev nimetas ukrainlasi tänamatuteks relvarahu ettepaneku tagasilükkamise pärast

Venemaa endine president ja praegune julgeolekunõukogu aseesimees Dmitri Medvedev kritiseeris reede hommikul ukrainlasi Vene relvarahu ettepaneku tagasilükkamise pärast ning nimetas neid tänamatuteks.

Mitmed maailma liidrid on nimetanud Venemaa ettepanekut küüniliseks ja on kutsunud Venemaad üles viima oma väed Ukrainast välja.

Girkin: Putini relvarahu ettepanek on Putini senine suurim kapitulatsioon

Aktiivne Vene sõjablogija, Vene rahvuslane ja Haagis kohtus sõjakuritegudes süüdi mõistetud Igor Girkin kritiseeris reede varahommikul tugevalt Venemaa otsust kehtestada ühepoolselt relvarahu Ukrainas, nimetades seda seni suurimaks Putini kapitulatsiooniks. Girkin ehk Igor Strelkov oli varem seotud Vene julgeolekuteenistusega FSB ning ta on olnud ka Donetski isehakanud vabariigi kaitseminister.

"Vladimir Vladimirovitš on praeguses sõjas astunud sellise julge ja otsustava sammu lüüasaamise ja kapituleerumise suunas, mida pole viimase 10,5 kuu jooksul nähtud, Haag aplodeerib ja hakkab [vangi]kambrit ette valmistama," kirjutas Girkin Telegramis Venemaa presidendi Vladimir Putini suunise kohta.

Girkin on korduvalt avaldanud Venemaa sõjalise olukorra kohta pessimistlikke hinnanguid ja prognoose. Igor Girkin üritas ka ise Ukrainas Vene vägede koosseisus sõdida, kuid tema korduvad katsed Vene poolel lahingusse minna on siiani ebaõnnestunud.

Okupeeritud Donetski alade juht: relvarahu ei kehti vastutulele

Venemaa toetatud isehakanud separatistliku Donetski "rahvavabariigi" juht Denis Pušilin teatas, et tema jaoks ei kehti relvarahu vastutulele ehk kui vastatakse Ukrainale rünnakule või tulelöögile, vahendas Interfax.

"Otsus puudutab relvarahu või pealetunge meie puhul. Samas see ei tähenda, et me ei vastaks vaenlase provokatsioonidele! Või et me annaksime vaenlasele võimaluse nende pühade ajal oma positsioone parandada," teatas neljapäeval Pušilini pressiteenistus.

Ukraina ja n-ö separatistide relvajõudude vahel oli ka enne Vene täieulatuslikku sissetungi relvarahu, kuid pooled rikkusid seda korduvalt.

Biden: Putini välja pakutud relvarahu on katse leida hingamisruumi

USA presidendi Joe Biden kommenteeris Venemaa poolt välja pakutud relvarahu: "Ma ei taha vastata millelegi, mida Putin ütleb. Minu arvates oli huvitav, et ta oli valmis pommitama haiglaid ja lasteaedu ja kirikuid ... 25. [detsember] ja uusaasta puhul. Ma mõtlen, et ta püüab leida hingamisruumi (I think he's trying to find some oxygen)."

Vene suursaadik Washingtonis Anatoli Antonov süüdistas USA valitsust soovimatuses leida konfliktile poliitiline lahendus ning kritiseeris Bideni "hapniku"-kommentaari.

Ka Ukraina president Volodõmõr Zelenski kritiseeris relvarahu ettepanekut, nimetades seda vaid võimaluseks Vene vägedel end täiendada ja varustada.

Leedu, Briti ja Saksa ministrid on Vene relvarahu ettepaneku osas skeptilised ja kutsuvad üles Venemaad väed Ukrainast välja viima

Saksamaa välisminister Annalena Baerbock säutus Twitteris, et "kui Putin tahab rahu, siis ta tooks oma sõdurid koju ning sõda oleks läbi. Nähtavasti tahab ta sõda peale väikest pausi jätkata".

"Niinimetatud relvarahu ei too ei vabadust ega turvalisust inimestele, kes elavad igapäevaselt Vene okupatsiooni all. Seetõttu jätkame ukrainlaste toetamist, et nad saaks jälle elada rahus ja enda elu ise korraldada," lisas Baerbock.

Ühendkuningriigi välisminister James Cleverley väljendas umbusku Venemaa teate osas kehtestada ühepoolselt Ukrainas relvarahu. Cleverley kutsus Venemaad üles oma relvajõude Ukrainast välja tooma ning lõpetama barbaarsed rünnakud Ukraina tsiviilisikute vastu.

Leedu kaitseminister Arvidas Anusauskas Vene relvarahu teate suhtes umbusklik ning ütles, et relvarahu on selleks, et väsinud tapjad saaks puhata ja hiljem jätkata ukrainlaste tapmist.

Michel: on ainult üks agressor – Kreml; Venemaa peab oma väed Ukrainast välja viima

Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel rõhutas relvarahu ettepaneku peale Twitteris, et on ainult üks agressor – Kreml ja ohvriks ukrainlased. Michel kinnitas seda nii inglise kui ka Ukraina keeles.

Michel kinnitas, et Vene vägede väljaviimine on ainus tõsiseltvõetav viis rahu ja julgeoleku taastamiseks. Ühepoolse relvarahu väljakuulutamine on sama vale ja silmakirjalik kui ebaseaduslikud ja grotesksed anneksioonid ja nendega kaasnevad rahvahääletused, lisas Euroopa Ülemkogu eesistuja.

Itaalia eitas Vene väiteid, et riik on Ukrainale andnud isikuvastaseid miine

Itaalia kaitseministeerium teatas neljapäeval, et Venemaa väited, nagu Itaalia oleks andnud Ukrainale või ükskõik millisele riigile isikuvastaseid miine, on "täiesti valed, tõestamata ja tõsiselt solvavad". Kaitseministeerium viitas oma pahameeles Vene välisministeeriumi esindaja Maria Zahharova väidetele, nagu Itaalia oleks andnud Ukrainale isikuvastaseid miine.

Itaalia ratifitseeris isikuvastase miinide keelustamise konventsiooni 1999. aastal.

Ukraina on samuti selle konventsiooniga liitunud. Ukraina vastu sõdiv Venemaa aga pole Ottawa konventsiooniga kunagi liitunud.

Briti luure: Donetski ja Luhanski separatistide üksused lisati 31. detsembril ametlikult Vene vägede koosseisu; piirkondade ülalpidamine on Venemaa jaoks jätkuvalt kulukas

Ühendkuningriigi kaitseministeerium tõi oma regulaarses luureülevaates esile, et Venemaa toetatud Donetski ja Luhanski separatistide relvajõud integreeriti 31. detsembril ametlikult Vene relvajõudude koosseisu.

Venemaa teatas 2022. aasta sügisel, et annekteerib Donetski, Luhanski, Zaporižžja ja Hersoni oblastid, kuigi ei kontrollinud täiel määral neid territooriume. Rahvusvaheline üldsus on Venemaa ebaseadusliku okupatsiooni ja anneksiooni hukka mõistnud.

Britid rõhutavad, et Donetski ja Luhanski staatus Vene riiklikus süsteemis püsib edaspidi vastuoluline, kuna enne täieulatuslikku invasiooni kulutas Vene valitsus nende peale palju raha.

Nüüd, kui Kreml on avalikult teatanud, et kavatseb neid piirkondi toetada, muutuvad need suureks poliitiliseks, diplomaatiliseks ja finantskuluks Venemaa jaoks, mis kulutavad Vene ressursse ka peale praeguse konflikti lõppemist.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 530 sõdurit ja 23 tanki

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas reedel tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

 

- elavjõud umbes 110 250 (võrdlus eelmise päevaga + 530);

- tankid 3064 (+23);

- jalaväe lahingumasinad 6124 (+16);

- lennukid 285 (+1);

- kopterid 272 (+1);

- suurtükisüsteemid 2059 (+8);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 431 (+5)

- õhutõrjesüsteemid 215 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 1844 (+0);

- tiibraketid 723 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 4797 (+38);

- laevad / paadid 16 (+0);

- eritehnika 182 (+0).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

 

Sõltumatu sõjandusblogi Oryx on Ukrainas hävinud Vene tehnikat samuti kokku lugenud ning selle autorid on hinnanud, et Venemaa on kaotanud sõjas Ukraina vastu üle 8600 ühiku erinevat sõjatehnikat.

Oryxi analüütikud arvestavad oma nimekirjas ainult seda hävinud sõjatehnikat, mille kohta on olemas pildiline tõend. Näiteks Ukraina väitel on hävitatud üle 3000 Vene tanki, kuid Oryxi nimekirjas on 1600 Vene tanki, millest hävitatud on 942 ja Ukraina vägede kätte langenud 533.

Ukraina presidendi nõunik Mõhhailo Podoljak kinnitas 2022. aasta lõpus, et Ukraina on sõjas kaotanud 10 000 kuni 13 000 sõdurit.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters/ISW/CNN/Ukrainska Pravda/The Kyiv Independent

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: