Tallinna Kosmose kino otsib 8,25 miljoni euroga uut omanikku

Foto: Siim Lõvi /ERR

Tallinnas on omanik müüki pannud Kosmose kino kinnistu, mille hinnaks on müügiportaalis 8,25 miljonit eurot. Tegu on ehitismälestisega, mille üldine arhitektuurne vorm ja maastikulahendus on kaitse all.

2014. aastast tegutses Kosmose kinos Cinamon, kes teatas mullu märtsis, et lõpetab seal tegevuse, sest kinokülastajate käitumine on muutunud: filmi vaatamise kõrvale otsitakse ka muud meelelahutust ning Kosmose majas ja selle ümbruses ei ole võimalik selliseid ootusi täita.

Cinamoni omanikfirma Saturn Investments oli varem ka kinnistu omanik, kuid müüs selle 2021. aasta suvel maha TNS Sat Capitalile. Peatselt liikus kinnistu edasi Kosmos Invest Kapitali omandusse.

Nüüd on üle 5900-ruutmeetrine kinnistu koos sellel asuva 3300-ruutmeetrise kinohoonega taas müügis. Kuna aga hoone on ehitusmälestis, ei saa uus omanik seal omatahtsi muudatusi teha.

Tallinna linnaplaneerimise ameti muinsuskaitse peaspetsialist Oliver Orro ütles ERR-ile, et kaitse all on kinohoone üldine arhitektuurne vorm, fassaadid ja ka maastikuarhitektuurne lahendus hoone ees laskuvate ümmarguste basseinidega.

"Olulised on ka vaated hoonele eemalt, Pärnu maanteelt ja sissepääsulahendus varikatusega," rääkis Orro. "Selle hoone puhul on hästi huvitav, et seal on säilinud ja varem restaureeritud vana reklaamkiri "Kosmos" fassaadil. Ajaloolisi graafilise disaini näiteid, mis räägiks meile ka infograafika ajaloost, on linnaruumis vähe järele jäänud."

Interjööriga on asi keerulisem: Eesti seadused ei reguleeri, mis funktsioonis omanik maja kasutab. Seega ei saa tagada, et hoone jääks kasutusele kinona. Orro sõnul saab aga reguleerida füüsilist substantsi ja kui see peab säilima, peab omanik vaatama, millise funktsiooni sinna sisse panna saab.

"Olulisim on küsimus, kas ütleme, et tõusva põrandaga saal peab säilima või mitte. See dikteerib, kas hoonet saab kasutada millekski muuks või saab see olla kino või ürituste läbiviimise koht, kus on tõusva põranda ja istmetega saal," selgitas ta.

Hoone seisukord on muinsuskaitse peaspetsialisti kinnitusel hea, kulumist on natuke, kuid ei midagi avariilist. Originaalsisustusest on kinohoones säilinud ainult mõned valgustid.

Selleks, et hoonega midagi ette võtta, peab uus omanik taotlema muinsuskaitse eritingimusi ning alles seejärel kaalub Tallinna linnaplaneerimise ameti muinsuskaitseosakond, millised on võimalused midagi muuta.

Kosmos Invest Kapitali esindaja Rainer Jegorov ütles, et hoone on alles värskelt müüki pandud, kuid on mõned huvilised, kellega peetakse läbirääkimisi. Müügi põhjusena nimetas ta omaniku plaani Eestis äritegevus lõpetada.

"Inimesed on harjunud Kosmose hoonet nägema kinona, kuid selle kasutusvõimalused on väga mitmekülgsed, nagu näiteks konverentsikeskus, kuhu on ligipääsuvõimalused ühistranspordiga ja autoga väga head," sõnas ta.

Jegorov lisas, et hoone suurus ja saalid sobivad konverentside, seminaride ja erinevate ürituste korraldamiseks ning puuduvad paljudele hoonetele tüüpilised mured ventilatsiooni, isolatsiooni, heli või muu sellisega. Kinohoones on ka väga suur tänapäevane köök ning lisaks saalidele asuvad seal ka erinevad ruumid, mida saab kasutada rühmatrennideks, huviringide või õppetööks.

Kosmose kino valmis 1964. aastal ja kultuurimälestiste registri andmetel on see üks sõjajärgse modernistliku tüüpprojekteerimise paremaid näiteid. Kinohoone arhitekt on Ilmar Laasi.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: