Riik alustas okupatsioonisümbolitega hauatähiste asendamist neutraalsetega

Neljapäeval alustasid Eesti Sõjamuuseum ja Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus esimeste sõjahaudadel olevate okupatsioonisümbolitega mälestusmärkide asendamist neutraalsetega.

Puhta vormiga hauatähis, millel reeglina tekst "Teise maailmasõja ohvrid", tõstab fookusesse hukkunute mälestuse jäädvustamise, teatas Sõjamuuseumi info- ja turundusjuht Sandra Niinepuu.

"Eesti valitsus on otsustanud eemaldada Eesti avalikust ruumist okupatsioonisümbolid. Meie eesmärk on, et kõik Teises maailmasõjas hukkunute puhkepaigad oleksid märgitud lugupidavalt ja väärikalt ning samas, et hauakohti ei kasutataks sõja- või muus propagandas," ütles sõjamuuseumi direktor Hellar Lill. 

Sõjahaudadele paigutatava hauatähise väljatöötamiseks pöördus riigikantselei Eesti Kunstiakadeemia (EKA) poole ning 2022. aasta suvel loodi lahenduse leidmiseks ekspertkomisjon. Neutraalse hauatähise kavandi vormistas EKA õppejõud professor Kirke Kangro. 

Esimeses etapis saavad neutraalse hauatähise kuus sõjahauda, millel oli okupatsioonisümboliga mälestusmärk: kaks hauatähist Lüganuse vallas (Lüganuse kooli pargis ja Küttejõus), kaks Narva-Jõesuus (Laagnal ja Sinimäel), üks Jõhvis (kalmistul) ja üks Kohtla-Järvel (vanalinnas).

Mahukamad tööd tehti Kohtla-Järvel, kus sõjahaualt eemaldati 690 kilogrammi kaaluv leinava ema kuju, mis toimetati sõjamuuseumisse.

Kui viis hauatähist olid püstitatud 2. maailmasõjas hukkunutele, siis üks, Laagnal asuv mälestusmärk oli kirjaga "Siia on mateud 2. Viljandi kommunistliku kütipolgu sõdurid, kes langesid 18.01.1919. a lahingus Eesti töörahva kommuuni eest."

Hauatähiseid on valmistatud kolme suurust, Ida-Virumaale paigaldati neljapäeval üks suur ja viis keskmise suurusega tähist. Kokku on tähiseid aasta jooksul kavas paigaldada üle 70.

Sõjahauad on Hellar Lille sõnul plaanis avalikust ruumist ümber matta kalmistutele paari-kolme aasta jooksul.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Rene Kundla

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: