Saksamaa uueks kaitseministriks saab Boris Pistorius

{{1673946300000 | amCalendar}}
Boris Pistorius.
Boris Pistorius. Autor/allikas: SCANPIX/www.imago-images.de

Esmaspäeval kaitseministri ametist lahkumisest teatanud Christine Lambrechti asemel saab Saksamaa uueks kaitseministriks Boris Pistorius (SPD), teatasid erinevad Saksa meediaväljaanded.

62-aastane Pistorius oli viimased üheksa aastat ametis Alam-Saksi liidumaa siseministrina. Enne seda oli ta Osnabrücki linnapea. 

Ta on 1976. aastast Sotsiaaldemokraatliku Partei (SPD) liige. 2019. aastal kandideeris ta Olaf Scholzi vastu SPD juhiks, kuid edutult.

Pistoriust peeti tegelikult favoriidiks siseminister Nancy Faeseri järglase ametikohale. Faeser võib saada SPD esikandidaadiks Hesseni liidumaa valimistel, mis suure tõenäosusega tooks kaasa juba kampaania ajaks siseministri kohalt taandumise.

Süddeutsche Zeitungi teatel on Pistorius väga kogenud poliitik ja vastab seega ühele kõige olulisemale nõudele Lambrechti järglase ametikohal. Ta on Hannoveris olnud siseminister ligi üheksa aastat.

Saksa ärileht Handelsblatt toob välja, et Pistorius toetab sisepoliitikas karmi liini ajamist. 2017. aastal esines ta ettekandega, mis nägi ette otsustavat tegutsemist terroriohtude vastu. Samuti tahab ta tõhustada küberkuritegevuse-vastast võitlust. 

Opositsioon 100 kriitikavaba päeva ei anna

Saksamaa suurim opositsioonipartei Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) suhtus aga uue kaitseministri valikusse skeptiliselt. CDU fraktsiooni aseesimees Johann Wadephul ütles, et Pistoriuse edutamine näitab, et liidukantsler Scholz ei võta Lambrechtiga osaks saanud kriitikat tõsiselt.

"Taas ei mängi asjatundlikkus ja kogemused Bundeswehriga mitte mingit rolli. Uus juht on valitud partei B-osakonnast. Kantsler Scholz tegi küll üllatava valiku, aga mitte hea valiku," sõnas Wadephul.

Opositsioonipoliitik lisas, et Pistoriusele ei anta 100 kriitikavaba päeva. CDU lubas teha uue ministriga koostööd, kuid jälgida tema tegemisi kriitiliselt.

1980. aastate alguses teenis Pistorius aega riigi kaitseväes Achimis. Tal on juristi haridus. Ta on lesk ja tal on kaks tütart. Spiegeli teatel oli ta veel hiljuti suhtes endise kantsleri Gerhard Schröderi endise abikaasa Doris Schröder-Köpfiga, kuid nüüd on paar lahus. 

Pistoriuse ametisse nimetamisega ei koosne Scholzi valitsuskabinet enam poolenisti naistest. Oma ametiaja alguses lubas Scholz, et tema valitsusmeeskonnast moodustavad vähemalt pooled naised.

Saksamaa kaitseminister Christine Lambrecht teatas esmaspäeval, et astub ametist tagasi. Lambrechti tool hakkas kõikuma juba mitu kuud tagasi. Ta ei suutnud ära kasutada suurenenud Saksa kaitsekulutusi ega Bundeswehri reformida.

Lambrecht kritiseeris oma tagasiastumist käsitlevas teates meedia rolli väites, et meediafookus tema isikule ei võimaldanud tal oma tööd teha ega olnud Bundeswehri ega Saksa julgeolekupoliitika huvides. Seetõttu otsustas ta ametikohalt lahkuda. Ta ei tunnistanud oma avalduses, et oli teinud vigu.

Toimetaja: Urmet Kook

Allikas: Süddeutsche Zeitung, ARD Tagesschau, Spiegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: