Reinsalu kutsub Euroopa riike vähendama oma diplomaatide arvu Venemaal

{{1674469920000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Välisminister Urmas Reinsalu ütles, et kutsub üles Euroopa Liidu riike diplomaatilistes suhetes Venemaaga järgima pariteetsuse põhimõtet, mille järgi oleks diplomaatide arv vastavalt mõlemas riigis võrdne.

"Eesti ei tagane oma pariteetsuse põhimõttest, mille me oleme Vene Föderatsioonile teatavaks teinud," ütles Reinsalu ERR-ile.

See tähendab Reinsalu sõnul seda, et kui Venemaalt lahkub Eesti suursaadik, siis lahkub Eestist ka Vene suursaadik 7. veebruariks.

Seega on Eesti-Vene diplomaatiliste suhete tase alandatud ajutise asjuri tasemele. Reinsalu sõnul ei ole veel selge, kas ajutiseks asjuriks Moskva saatkonnas saab inimene, kes on juba praegu Moskvas diplomaadina tööl või saadetakse sinna keegi Tallinnast.

"See on juba praktiline otsus, mille välisministeerium kujundab lähiajal. Aga kindlasti ajutine asjur asub neid kohuseid Moskvas täitma," lausus ta.

ERR küsis, kui suur on oht, et Eesti saatkonna maja Moskvas jääb tühjaks. "Eesti järgib Viini diplomaatiliste suhete konventsiooni, kõik need sammud, mida me oleme astunud, on kooskõlas selle konventsiooniga ja meil mingit lisainformatsiooni Venemaa poolt nendes küsimustes täiendavalt ei ole," ütles Reinsalu.

Reinsalu ütles, et on praegu Euroopa välisministrite koosolekul, kus ta Venemaa sammust ka oma kolleege informeerib. "Ja ma kindlasti kutsun ka teisi riike üles Eesti poolt kehtestatud pariteetsuse põhimõtet järgima," lausus Reinsalu.

Enamikus Euroopa riikides on olnud Venemaa saatkonna töötajate arv võrreldes sama riigi saatkonnaga Venemaal ebaproportsionaalselt suur.

Diplomaatiline pariteetsus ehk samaväärsus tähendab, et pealinnades tegutsevates Venemaa ja vastava riigi esindustes on lähetatud ametikohtade arv võrdne.

Reinsalu teatas veidi hiljem, et Läti välisminister teavitas teda otsusest, et Läti Vabariik alandab diplomaatilised suhted Venemaaga asjuri tasemele.
"Otsus rakendub 24. veebruarist. Tänasin teda Eesti nimel solidaarsuse eest," ütles Reinsalu.

Rainer Saks: Moskva tahab näidata, et suudab reageerida ja survet avaldada

Julgeolekuekspert Rainer Saksa hinnangul tahab Venemaa Eesti suursaadiku väljasaatmisega näidata, et tal on piisavalt jõudu survet avaldada.

"Venemaa ei saa lasta tekkida kuvandil, et ta annab mingites küsimustes praegu järele või et ta on kuidagi survestatav. Venemaa tahab lihtsalt näidata, et tal on piisavalt jõudu reageerida ja vastupidi, omakorda survet avaldada," kommenteeris Saks.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael, Iida-Mai Einmaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: