Balti välisministrid: Kiievile tankide andmise kohta peab tulema selge signaal

{{1674493980000 | amCalendar}}
Foto: Haridus- ja teadusministeerium

Euroopa Liidu välisministrid kohtusid Brüsselis, et arutada Ukraina toetamist. Balti riikide välisministrite sõnul peab Saksamaa andma võimalikult kiiresti teistele riikidele loa Leopard 2 tankide Ukrainale saatmiseks.

Segadus Leopard 2 tankide Ukrainale saatmises jätkub. Pühapäeva õhtul ütles Saksamaa välisminister Annalena Baerbock, et Berliin ei paneks kätt ette, kui Poola sooviks neid anda. "Meil on reeglid paigas ekspordi ja lõppkasutaja kontrolli suhtes, kus tuleb küsida luba. Kui meilt küsitaks, siis me ei seisaks tee peal ees," sõnas Baerbock.

Ent seni on Saksamaal viimane sõna jäänud liidukantsler Olaf Scholzile, kes räägib ümmargust juttu. "Ameerika Ühendriigid teevad palju. Saksamaa teeb ka palju. Oleme pidevalt suurendanud oma tarneid väga efektiivsete relvadega, mis on täna saadaval. Oleme alati koos oluliste liitlaste ja sõpradega koordineerinud kõiki neid otsuseid," rääkis Scholz.

Esmaspäeva hommikul vastas Saksa poliitikuile Poola peaminister Mateusz Morawiecki, kes on varem öelnud, et võivad tanke saata ka Saksamaa heakskiiduta. Nüüd tõotas ta siiski luba küsida.

"Ja isegi kui meile seda ei anta, siis väikese koalitsiooni raamistikus, kui sakslasi pole selles koalitsioonis, saadaksime teistega koos Ukrainale tanke. Meie tingimuseks on praegu vähemalt väikese koalitsiooni ehitamine neist riikidest, keda see küsimus puudutab," rääkis Morawiecki.

Esmaspäeval Brüsselis toimunud Euroopa Liidu välisasjade nõukogul nõudsid Balti riikide välisministrid Berliinilt kiiret tegutsemist, ent jäid samuti selge vastuseta.

"Minu arusaamine on see, et see kõikehõlmav, selge signaal, et tanke antakse, tankide osas kõigile küsijatele antakse luba, vajab veel väljakujunemist. Ma loodan, et see võimalikult kiiresti tekib. Aga ka seisukohad on erineva tonaalsusega, eks see näitab seda, et ka Saksamaal on käimas kõrgemal otsustamise tasemel debatt praegu selle üle," rääkis Eesti välisminister Urmas Reinsalu.

"Eesti sõnum on selge, mida ma ka väljendasin. Kõik otsused täiendavalt relvade andmiseks tuleb kohe teha ilma igasuguste poliitiliste piiranguteta. Ja Saksamaa suunalt seda vastust sellisel kujul või selge poliitilise tahte kujul ei ole, aga see ei tähenda, et me ausalt ja julgelt ei ütle välja oma vaateid selles asjas," ütles Reinsalu.

"Venemaa peab mõistma – ja mida kiiremini seda parem –, et see sõda lõpeb Venemaale halvasti. Sellest pole väljapääsu, sellest ei saa ennast välja rääkida. Euroopat ei saa lõhki rebida. On ainult kaotus, see, mida nad alustasid, on kaotatud sõda ja nad kaotavad selle," sõnas Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: