Ukraina tunnistas, et on Soledarist taandunud

{{1674619740000 | amCalendar}}
Ukraina suurtükiväelane 2S7 Pion iseliikursuurtükiga tulistamas Vene vägede positsioonide pihta Bahmuti lähistel
Ukraina suurtükiväelane 2S7 Pion iseliikursuurtükiga tulistamas Vene vägede positsioonide pihta Bahmuti lähistel Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Oleksandr Ratushniak

Kolmapäeval tuli ametlik teade, et Saksamaa saadab oma Leopardid Ukrainale. Sama peaks päeva jooksul teatama ka USA. Ukraina tunnistas, et on Soledarist taandunud. Ukraina president Volodõmõr Zelenski allkirjastas seaduse, mis karmistas desertöörluse karistamist ning sattus inimõiguslaste kriitika alla. Ukraina sõjaväeluure sõnul on Venemaa vähendanud oma väegrupeeringu suurust Valgevenes 11 000 pealt 5800ni.

Oluline kolmapäeval kell 22.05:

- Ukraina kaitseministri sõnul soovib riik läänelt saada hävituslennukeid, kuid prioriteet on õhutõrjesüsteemid;

- GUR: Venemaa vähendas Valgevene väegrupeeringu suurust 5800 sõdurini;

- Hispaania ja Portugal on valmis saatma Ukrainale enda Leopard 2 tanke;

- Norra ja Rootsi võivad saata Ukrainale tanke;

- USA välispoliitiline juhtkond usub, et Ukrainat ei kaitse tulevikus mitte lepped, vaid tugev armee;

- Kolmapäeval peaks tulema teated Abramsite ja Leopardide saatmise kohta Ukrainale;

- Vene suursaadik Abramsitest: USA tahab Venemaad strateegiliselt alistada;

- Ukraina tahab pikema laskeulatusega rakette, kuna Venemaa on õppinud laskemoona hajutama;

- Ukraina väed tegid nädala alguses eduka luurereidi üle Dnipro jõe;

- USA ja Ukraina allikad: Venemaa võib mobiliseerida veel 200 000 sõdurit;

- Vene väed ei taha Armata tanke nende kehva seisukorra tõttu;

- NYT: Wagneri kalmistu Krasnodaris laienes kahe kuuga seitsmekordselt;

- BBC suutis tuvastada 92 Makijivkas hukkunud Vene sõduri nimed;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 910 sõdurit ja 23 jalaväe lahingumasinat.

Reznikov: Ukraina soovib lääne hävituslennukeid

Ukraina soovib läänelt muude relvade hulgas hävituslennukeid, ütles Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikov kolmapäeval CNN-ile.

"Ma saatsin eelmisel aastal jõuluvanale soovinimekirja ja hävituslennukid olid ka selles nimekirjas," ütles Reznikov.

Ta lisas, et Ukraina valitsuse prioriteet on siiski õhutõrjesüsteemid, mis võimaldaksid tõkestada Venemaa õhu- ja raketirünnakuid.

"Me peame sulgema oma taeva, me peame kaitsma oma taevast. See on prioriteet. Selle järel me peame saama rohkem relvastatud sõidukeid, tanke, suurtükisüsteeme, mehitamata õhusõidukeid jne. Meil on inimesi, kuid me vajame relvi," sõnas ta ja tsiteeris Winston Churchilli: "Andke meile vahendid ja me viime töö lõpule."

Ukraina tunnistas, et on Soledarist taandunud

Ukraina kaitsejõud tunnistasid kolmapäeval, et viimaste nädalate jooksul on Ukraina väed Soledarist taandunud ettevalmistatud positsioonidele linna ääres, kinnitas Ukraina relvajõuude esindaja Serhi Tšerevatõ AFP-le, vahendas France24.

Ametlik: Saksamaa saadab Ukrainale 14 Leopard 2 tanki

Saksa valitsuse esindaja Steffen Hebestreit kinnitas, et Saksamaa saadab Ukrainale 14 Leopard 2 A6 seeria tanki. Samuti lubab Saksa valitsus kolmandatel riikidel saata oma Leopard 2 tanke Ukrainale.

Kolmapäeva õhtul kell 19.00 korraldab USA president Joe Biden pressikonverentsi. USA meedia teatas teisipäeval, et Washington teatab sel nädalal Abramsi tankide tarnimisest Ukrainale. Meedia teatel annab USA Ukrainale 31 Abramsi tanki, vahendas Reuters.

Ukraina: Vene vägede rünnaku tõttu hukkus Hersonis kaks tsiviilisikut

Ukraina riiklik ringhääling Suspilne teatas, et Vene vägede rünnaku tõttu hukkus Hersoni oblastis kaks tsiviilisikut, vahendas The Guardian. 

"Keset päeva pommitas Venemaa armee Berõslavi. Pommid tabasid toidupoodi. Kaks inimest sai surma ja kolm vigastada," teatasid Hersoni võimud. 

Ukraina teatel jätkab Venemaa Zaporižžja linna pommitamist

Zaporižžja linnavolikogu teatas kolmapäeval, et linn jäi Venemaa rünnaku alla. 

"Vene väed ründasid keset päeva  Zaporižžjat. Vaenlase löögi tõttu hävis üks eramaja," teatasid  Zaporižžja võimud.

GUR: Venemaa vähendas Valgevene väegrupeeringu suurust 5800 sõdurini

Ukraina sõjaväeluure teatel on Venemaa vähendanud oma Valgevenes asuvat väegrupeeringut 5800 sõdurini. Veel nädal tagasi oli Valgevenes 11 000 Vene sõdurit, teatas Vadõm Skibitski Ukraina televisioonis.

Hispaania ja Portugal on valmis saatma Ukrainale enda Leopard 2 tanke

Hispaania ajaleht El Pais teatas, et riik on valmis saatma Ukrainale enda Leopard 2 tanke.

Portugal on valmis saatma Ukrainale neli tanki, kinnitas lehele Correio da Manha Portugali valitsuse allikas. Portugalil on kokku 37 tanki, millest töökorras on 12.

Norra ja Rootsi võivad saata Ukrainale tanke

Rootsi kaitseminister ei välistanud Ukrainale enda tankide saatmist, teatas Svenska Dagbladet. Rootsi relvajõud kasutavad modifitseeritud Leopard 2 tanke, mis kannab nime Stridsvagn 122.

Norra Aftenposteni teatel kaalub ka Norra valitsus kas saata Ukrainale tanke. Selle osas pole lehe sõnul veel otsust tehtud.

USA välispoliitiline juhtkond usub, et Ukrainat ei kaitse tulevikus mitte lepped, vaid tugev armee

Ameerika Ühendriikide poliitiline juhtkond on hakanud üha enam uskuma, et Ukraina julgeoleku tulevikus tagab tugev armee, mitte rahvusvahelised lepped. Neid mõtteid vahendas Washington Posti kolumnist David Ignatius, kes tugines vestlustele, mis tal on olnud USA välisministri Antony Blinkeni ja teiste USA välispoliitikat kujundavate ametiisikutega.

Ignatiuse sõnul on Blinkeni arusaam veidi erinev sellest, mida arutati Kiievis eelmisel aastal. "Mõned USA ametiisikud on asunud uskuma, et probleemi lahendamise võti ei ole rahvusvahelise leppe formaalsed lubadused, vaid Ukrainale tuleb anda viis tagamaks enesekaitse," kirjutas Ignatius.

Ukraina julgeoleku tuumaks oleks sel juhul kolumnisti sõnul piisav kogus soomusmasinaid, õhukaitse, tugev mitte-korruptiivne majandus ja liikmesus Euroopa Liidus.

Samas ei uskuvat ei Washington ega Kiiev, et Krimmi poolsaart saaks sõjalise jõuga vabastada. Bideni administratsioon siiski usub, et Krimm tuleb Ukraina kontrolli alla tagasi anda, kuid esmafookuses on Krimmist tuleneva sõjalise ohu lõpetamine. Üks variant oleks Krimmi demilitariseerimine ning seejärel kõnelused Krimmi poliitilise kontrolli üle. USA allikate teatel arutasid ukrainlased sellist varianti USA valitsusega.

Zelenski allkirjastas seaduse, mis karmistas desertöörluse karistamist ning sattus inimõiguslaste kriitika alla

Ukraina president Volodõmõr Zelenski allkirjastas teisipäeval Ukraina kriminaalkoodeksi muutmise seaduse, millega karmistati sõjalist vastutust käsu täitmise ees. Samuti karmistati lahinguväljalt omavoliliselt lahkumist. Inimõigusaktivistid kritiseerisid muudatusi, kuna nende sõnul riivavad need sõdurite põhivabadusi.

Muudatuste kohaselt ei eksisteeriks osadele rikkumistele enam leevendavaid asjaolusid, mida kohtunikud saaksid vastavalt olukorrale arvesse võtta. Muudatusi toetas Ukraina kaitsejõudude ülemjuhataja Valeri Zalužnõi.

Kolmapäeval peaks tulema teated Abramsite ja Leopardide saatmise kohta Ukrainale

Ameerika Ühendriigid peaks Associated Pressi andmetel teatama kolmapäeval Abramsi tankide saatmisest Ukrainale. Saksa meedia teatel peaks Saksa kantsler Olaf Scholz teatama kolmapäeval sama Leopardide kohta.

Kolmapäeval hakkasid USA meedias levima teated, et Ukrainale saadetakse USA Abrams M1 tankid. Politico allikate kohaselt saadetakse Ukrainale 30 Abramsi tanki.

Saksa meediaväljaanne Der Spiegel teatas sama Leopardide kohta. Spiegeli väitel on Scholz otsustanud saata Ukrainale ühe tankikompanii jagu Leopard 2 tanke ehk ligikaudu 14 tanki.

Ukraina allika teatel loodab riik saada 12 erinevalt riigilt kokku 100 Leopardi tanki. Allika kinnitusel tehti vastavad kokkulepped reedel Ramsteini kohtumisel. Varem on avalikult väljendanud valmidust saata Ukrainale Leopard 2 tanke Poola ja Soome. Allika sõnul olevat ka Hispaania, Madalmaad ja Taani valmis saatma Ukrainale mõned enda tankid.

BBC korrespondent Pavel Aksenov tõi esile, et Abramsi tanke on toodetud üle 10 600 ning Leoparde 3600 (mis sisaldab endas kõiksugu modifikatsioone). Aksenov juhtis tähelepanu ka asjaolule, et Abramsi tanke kasutab ka Poola armee, mistõttu saab läbi Poola katta mõningast remondivajadust. Samuti ei ole tanki turbiinmootor Ukraina relvajõudude jaoks tundmatu nähtus, kuna Ukraina armee kätte on langenud ka Vene T-80 tanke, millel on samuti turbiinmootor.

Aksenov samas tunnistas, et tanki suurimaks miinuseks on tema kaal – tegu on ühe kõige raskema tankiga maailmas.

USA ametiisikute sõnul läheb Abramsite väljaõppele mitmeid kuid. CNN juhtis tähelepanu, et vaadates USA valitsuse otsuseid eelmisel nädalal võivad tankid tulla Ukraina julgeolekuabi rahastu (Ukraine Security Assistance Initiative) alt ehk need tellitakse tootjalt. Samuti on õhus variant, et moderniseeritakse mõned kolmandale riigile, nt Poolale antud M1 Abrams tankid.

Samuti plaanitakse saata Ukrainale koos Abramsitega väikeses koguses rasketehnika pääste- ja remondimasinaid.

Kuna USA tankid ei jõua Ukraina lahingutandrile niipea, on nende saatmise otsus eelkõige Saksamaa rahustamiseks, et nemad saaks saata Leopard 2 tanke Ukrainale.

Vene suursaadik Abramsitest: USA tahab Venemaad strateegiliselt alistada

Venemaa suursaadik Ameerika Ühendriikides Anatoli Antonov ütles, et "ilmselgelt Washington püüab Venemaad strateegiliselt alistada". Diplomaadi kommentaarid ilmusid Vene saatkonna Telegrami kontol vastusena meediaspekulatsioonidele, et USA annab Ukrainale Abramsi tanke.

Antonov lubas, et "Ameerika tankid loomulikult hävitatakse" nagu muu NATO relvaabi Ukrainale.

Sõltumatu analüütik Def Mon on korduvalt juhtinud tähelepanu, et kui uskuda Vene kaitseministeeriumi teateid hävitatud Ukraina sõjatehnikast, siis on hävinud mitmed relvaplatvormid, mille hävingust puuduvad teated.

Samuti ületavad osa relvaplatvormide hävitamise teated Ukrainale antava varustuse mahtu, näiteks Ukrainale antud Himarsitest on Venemaa teatel hävitatud tervelt 215 protsenti (kohale toimetatud 20-st 43).

Venemaa kavatseb okupeeritud Ukraina oblastites avada 24 vangikolooniat

Vene valitsus andis korralduse rajada 24 vangikolooniat okupeeritud Luhanski, Donetski, Hersoni ja Zaporižžja oblastitesse. Ainuüksi Donetski oblastisse rajatakse 12 kolooniat ning seitse Luhanski oblastisse. Kolm vangikolooniat rajatakse Hersoni oblastisse ja kaks Zaporižžja oblastisse, vahendas Novaja Gazeta Europe.

Ukraina tahab pikema laskeulatusega rakette, kuna Venemaa on õppinud laskemoona hajutama

Ukraina sõjaväeluure asejuht Vadõm Skibitski ütles CNN-le, et Vene väed on asunud oma laskemoonaladusid ja muud sõjatehnikat hajutama kogu Vene Föderatsiooni territooriumi ulatuses. Skibitski sõnul on Venemaa jaoks nüüd muutunud oluliseks logistikakeskused, mis asuvad Venemaa enda territooriumil Lõuna-Venemaal Rostovi oblastis. Sõjaväeluure asejuhi sõnul vajab Ukraina seetõttu selliseid rakette, mille laskeulatus võimaldaks tabada ka sihtmärke Venemaa enda territooriumil

Enamus Vene logistikakeskuseid asub Skibitski sõnul rindest 80-120 kilomeetri kaugusel.

Pikema lennuulatusega rakette on mitmete Ukraina ametiisikute kinnitusel vaja ka eesootavaks Ukraina vastupealetungiks. Ukraina tahab minne vasturünnakule enne kui Vene täiendavad üksused on varustatud ja valmis rindele liikuma. Skibitski kinnitas samuti, et eduka pealetungi tegemiseks on vaja rünnata ka sihtmärke, mis asuvad rindest 100-150 kilomeetri kaugusel.

Bideni administratsioon pole siiani soostnud andma Ukraina relvastust, mis ulatuks Vene territooriumile. Ukraina kaitsejõudude ülemjuhataja, kindral Valeri Zalužnõi sõnul võib Venemaa teha uue suure pealetungi kevadel.

Samas on Venemaal piiratud võime toota piisavalt suures koguses vajalikku sõjatehnikat. Ukraina allikad ja Skibitski kinnitas CNN-le, et Venemaa ei suuda tööta piisavas oguses tanke, lahingumasinaid ega suurtükisüsteeme. USA ja Ukraina allikad on varem sel kuul märkinud, et Vene suurtükitule intensiivsus on kohati lausa 75 protsendi ulatuses langenud. Venemaa võib olla piiranud suurtükimürskude kasutamist, varudes neid tulevase pealetungi tarbeks. Kuid tegu võib olla ka laiema sõjalise taktika ümberhindamisega.

Skibitski sõnul on Wagneri palgasõdurite grupeeringu tähetund möödas ning edaspidi tuuakse edu puhul fookus tagasi Vene regulaarvägede tegevusele.

Ukraina väed tegid nädala alguses eduka luurereidi üle Dnipro jõe

Ukraina kaitseministeeriumi luure peadirektoraadi (GUR) eriüksus viis Ukraina relvajõudude toel läbi öise haarangu Nova Kahhovka lähistel. Videot reidist jagas Ukrinform Youtube'is. Sõltumatu analüütik H. I. Sutton geolokeeris video, mis kinnitas reidi asukoha.

GUR-i teatel saadi luurereidi käigus põhjalikud andmed Vene vägede lahingreservide arvu, koosseisu ja asukohtade kohta. Samuti hävitati granaadiheitjatega üks Vene vägede juhtimispunkt ja võeti üks vang. GUR-i väitel hävitati lahingute käigus üks BTR 82A soomustransportöör ning lahingute käigus hukkus vähemalt 12 Vene sõdurit. Peale eesmärkide saavutamist naasid Ukraina sõdurid Dnipro paremkaldale.

Allikad: Venemaa võib mobiliseerida veel 200 000 sõdurit

USA ja Ukraina allikate sõnul võib Venemaa mobiliseerida veel kuni 200 000 sõdurit, vahendas CNN teisipäeval.

Vene väed ei taha Armata tanke nende kehva seisukorra tõttu

Briti kaitseministeerium tõi oma luureülevaates esile, et Vene väed on viimastel kuudel keeldunud Vene T-14 Armata tankidest nende kehva seisukorra tõttu.

Kaitseministeeriumi teatel ei ole selge, mis sõiduki aspektid selle reaktsiooni tingisid. Vene ametnikud on viimase kolme aasta jooksul kirjeldanud erinevaid probleeme T-14 mootori ja soojuskujutuste süsteemiga.

Vene kaitseminister Sergei Šoigu nimetas 2021. aastal T-14 Armata tootmist 2022. aastal eksperimentaalseks. Seega on ebatõenäoline, et rindele saadetud T-14 tankid vastaksid kasutuses olevatele standarditele.

NYT: Wagneri kalmistu Krasnodaris laienes kahe kuuga seitse korda

The New York Times avaldas satelliidipildid, milles on näha Wagneri palgasõdurite grupeeringu kalmistu laienemist Krasnodari krais. Sealne kalmistu on viimase kahe kuu jooksul laienenud seitse korda. Nüüd on seal 170 hauda. Wagner matab enda kalmistule ainult need võitlejad, kelle säilmeid nende sugulased ega sõbrad endale ei taha.

BBC suutis tuvastada 92 Makijivkas hukkunud Vene sõduri nimed

Avalikest andmetest on võimalik tuvastada, et aastavahetusel hukkus Makijivkas vähemalt 92 Vene sõdurit, teatas BBC. See on kolm inimest rohkem kui teatas Vene kaitseministeerium.

Veel 16 sõduri lähedased ei tea, kas nende mobiliseeritud lähedane on elus või surnud.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 910 sõdurit ja 23 jalaväe lahingumasinat

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas kolmapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

  

- elavjõud umbes 123080 (võrdlus eelmise päevaga + 910);

- tankid 3161 (+9);

- jalaväe lahingumasinad 6307 (+23);

- lennukid 290 (+1);

- kopterid 281 (+0);

- suurtükisüsteemid 2154 (+6);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 450 (+2)

- õhutõrjesüsteemid 220 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 1902 (+5);

- tiibraketid 749 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 4967 (+23);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 194 (+0).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Sõltumatu sõjandusblogi Oryx on Ukrainas hävinud Vene tehnikat samuti kokku lugenud ning selle autorid on hinnanud, et Venemaa on kaotanud sõjas Ukraina vastu üle 8800 ühiku erinevat sõjatehnikat.

Oryxi analüütikud arvestavad oma nimekirjas ainult seda hävinud sõjatehnikat, mille kaotus on tõendatud. Näiteks Ukraina väitel on hävitatud üle 3161 Vene tanki, kuid Oryxi nimekirjas on 1642 tanki, millest hävitatud on 965 ja Ukraina vägede kätte langenud 543.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: BBC/Ukrainska Pravda/The Kyiv Independent

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: