Saksamaa saadab Ukrainale 14 Leopard 2 tanki

{{1674583860000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/Scanpix Baltics

Saksa valitsuse esindaja kinnitas kolmapäeval avalikult, et Saksamaa saadab 14 Leopard 2 tanki Ukrainale. Väljaanne Spiegel teatas teisipäeval, et selline otsus on sisuliselt tehtud. Berliin lubas ka teistel riikidel varustada Ukrainat Leopard 2 tankidega.

Saksa valitsuse esindaja Steffen Hebestreit kinnitas kolmapäeval, et Saksamaa saadab Ukrainale 14 Leopard 2 A6 seeria tanki. Samuti lubab Saksa valitsus kolmandatel riikidel saata oma Leopard 2 tanke Ukrainale, vahendas Tagesschau.

"See otsus järgneb meie teada-tuntud Ukraina toetamise positsioonile, mille kohaselt toetame Ukrainat oma võimaluste piires. Me tegutseme tihedas rahvusvahelises koostöös," tsiteeriti Saksa kantsleri avalduses.

Otsusele eelnesid kuudepikkused arutelud.

Eesmärk on kiiresti kokku panna kaks tankipataljoni tankidega Leopard 2, kinnitas valitsuse pressiesindaja. Esimese sammuna annaks Saksamaa Ukraina relvajõududele ühe kompanii 14 Leopard 2A6 tankiga. Ukraina sõdurite väljaõpe toimub Saksamaal. Väljaõppele lisaks antakse Ukrainale ka vastavat laskemoona, logistikatoetust ja hooldust.

Saksa kaitseminister  Boris Pistorius ütles, et tema hinnangul võib Berliin tarnida esimesed Leopard 2 tankid umbes kolme kuu pärast. Tema sõnul oli tegemist ajaloolise otsusega, mis oli rahvusvaheliselt kooskõlastatud. 

Spiegeli teatas teisipäeval, et Saksa valitsus lubas varustada Ukrainat Leopard 2 tankidega ja lubas seda teha ka teistel riikidel. Samuti võib USA saata Ukrainasse Abramsi tankid, ütles asjaga kursis inimene uudisteagentuurile Reuters.

Poola palus juba teisipäeval Saksamaalt luba, et Varssavi saaks Ukrainat varustada Leopard 2 tankidega. Samasugusest valmidusest on teatanud Portugal, Hispaania, Norra ja Rootsi.

"Sakslased on saanud juba meie taotluse anda Leopard 2 tankid Ukrainale. Samuti pöördun Saksamaa poole palvega, et Berliin ühineks nende riikide koalitsiooniga, kes toetavad Ukrainat Leopard 2 tankidega," ütles teisipäeval Poola kaitseminister Mariusz Blaszczak.

Saksamaal valmistatud lahingutankidel Leopard 2 on kõige paremini tasakaalus ründe- ja kaitseomadused, ütles hiljuti Saksa tankiekspert väljaandele tagesschau. Leopardi süsteemid on usaldusväärsed ning seda tanki saab lihtsalt ja kiiresti hooldada ning remontida, mis on sõjaolukorras väga oluline.

Ukraina loodab liitlastelt ja partnerriikidelt saada ligikaudu 100 Leopard 2 tanki 12 erinevalt riigilt.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski tänas Saksamaad, kuna  Berliini otsustas Ukrainat varustada kaasaegsete tankidega. Zelenski sõnul suhtles ta kolmapäeval telefoni teel ka kantsler Olaf Scholziga. NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi sõnul aitavad Leopard 2 tankid Ukrainal selle sõja võita.

Toimetaja: Karl Kivil, Allan Aksiim

Allikas: Reuters, Tagesschau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: