USA endised juhid peavad tegema kindlaks, et tagastasid salajased paberid

USA endised presidendid
USA endised presidendid Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Larry Downing

USA rahvusarhiiv nõuab, et endised presidendid ja asepresidendid vaataksid üle oma isiklikud dokumendid ja teeksid kindlaks, et tagastasid ametist lahkudes kõik salastatud dokumendid.

Rahvusarhiivi taotlus pärineb pärast seda, kui Joe Bideni, Donald Trumpi ja Mike Pence'i eramajadest ja kontoritest leiti salastatud pabereid. 

Rahvusarhiiv saatis nüüd endistele presidentidele ja asepresidentidele kirja. Seal palutakse tagada, et riigijuhtide isiklikuks peetav materjal ei sisaldaks salastatud dokumente. Seaduse kohaselt peavad salastatud dokumendid minema rahvusarhiivi, vahendas The Times

George W. Bushi pressiesindaja teatas, et Bush andis Valgest Majast lahkudes üle kõik vajalikud paberid. Barack Obama pressiesindaja teatas samuti, et kõik vajalikud paberid anti üle rahvusarhiivile. 

98-aastane endine president Jimmy Carter ei saanud rahvusarhiivilt kirja. Presidendi dokumentide seadus jõustus alles pärast tema ametist lahkumist.

Hiljuti leidis USA endise asepresidendi Pence'i advokaat tema Indiana osariigis asuvast kodust tosinkond salastatud dokumenti. Salastatud dokumente on leitud ka Joe Bideni ja Donald Trumpi kodudest. 

USA justiitsminister Merrick Garland määras Bideni kodust leitud salastatud dokumentide uurimiseks erinõuniku Robert Huri. Ka Trumpi juhtumit uurib erinõunik. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: