Elektri hind lahkumistrahvita pakettides langes universaalteenuse tasemele
Fikseeritud hinnaga ja lahkumistrahvita elektrilepingute kilovatt-tunni hind on sedavõrd palju langenud, et ei erine enam märkimisväärselt universaalteenuse omast ja on kohati soodsamgi.
Hüppeliselt tõusnud elektri hinna mõjude leevendamiseks lõi riik mullu sügisel universaalteenuse, et elektrienergiat saaks osta kontrollitud hinnaga. Nüüdseks ei pruugi see teenus olla enam uut fikseeritud hinnaga lepingut sõlmida soovivatele klientidele odavaim võimalus elektrit osta.
Elektrihindade võrdlusportaalis pakutakse universaalteenust vahemikus 19,95 kuni 20,11 senti kilovatt-tunnist. See hind sisaldab käibemaksu, kuid mõnel pakkujal lisandub sellele ka kuutasu. Soodsaim on praegu VKG Elektrivõrkude universaalteenus.
Fikseeritud hinnaga pakettidest on odavamad need, mille puhul tuleb lepingut enne tähtaega lõpetada soovides maksta leppetrahvi, kuid elektripakkujatel on ka niisuguseid pakette, kus püsiva, ehkki trahviga pakettidest kallima hinnaga elektrit ostes saab lepingut ilma lisakulutusteta igal ajal lõpetada.
Selliste pakettide hind on viimasel ajal allapoole langenud ja praegu pakub odavaimat kilovatt-tundi 220 Energia, kus see maksab isegi vähem kui universaalteenuse puhul: päevane tariif on 22,9 senti ja öine 15,9 senti kilovatt-tund, mis tähendab, et keskmiseks hinnaks on 19,40 senti kilovatt-tunnist.
Ka Elektrumi kasuliku klõpsu paketis on hind universaalteenusest soodsam: nende kahetariifses paketis maksab päevane elekter 21,52 senti ja öine elekter 15,91 senti ning keskmiseks ühikuhinnaks on 19,57 senti kilovatt-tunnilt.
Alexela pakub fikseeritud hinna jaoks kaht võimalust: neist esimese puhul maksab elekter päeval 23 ja öösel 16 senti kilovatt-tunnis, teise puhul on hind päeval 22 ja öösel 15 senti kilovatt-tunnis, kuid lisandub 3,49-eurone kuutasu.
"Paketid on soodsamad. Me tegime isegi täna veel soodsamaks viie- ja seitsme-aastased paketid. Nii et vahe universaalteenusega on täna juba täitsa märgatav," ütles Alexela energiaportfelli juht Kalvi Nõu "Aktuaalsele kaamerale".
Eesti Energia tuli välja kuuekuulise trahvivaba paketiga. "Mitmed fikseeritud paketid täna on soodsamad kui universaalteenus. Täna tulime välja kuuekuulise paketiga, mille lõpphind on 17, 99 senti, mis on 1,3 senti soodsam. /.../ Kuuekuuline on trahvivaba. Väga suurt riski ei ole, kui tahad loobuda, saad minna kas börsipaketile tagasi või universaalteenusele," selgitas Eesti Energia energiatoodete osakonna juht Armen Kasparov.
VKG elektrivõrgud peatasid mullu suvel fikseeritud hinnaga elektrilepingute pakkumise ega tee seda praeguseni. Eesti Gaasi kodulehelt praegu niisuguseid fikseeritud elektripakette, mille katkestumisel trahvi ei lisanduks, ei leia.
Universaalteenuse kasutajad võivad sellest endale sobival ajal loobuda ja sellega ka igal hetkel taasliituda.
Vaatama uutele võimalustele soovitab Nõu universaaleteenusest loobumisega veel oodata. "Kuni märtsi lõpuni kehtib ka veel riiklik toetus elektrile, mis on kuni viis senti kilovatt-tunnist. Kui börsi hind jääb kuhugi 10-12 sendi vahele kõikuma, siis tegelikult ei ole erilist vahet, kas olla börsielektri peal või universaalteenuse peal, lõpparve tuleb kliendil suhtelisel sama. Kui toetus ära kaob, siis tekibki esimene valiku koht kliendile," selgitas Nõu.
Elektri hind börsil võib jääda universaalteenusest soodamaks terveks aastaks.
"Kui vaadata tulevikutehingute hindu praegusel hetkel, siis nad näitavad madalamaid hinnatasemeid aasta lõpuni välja. Aga tulevikutehingute puhul peab meeles pidama seda, et nad võtavad arvesse seda infot, mida turg hetkel teab, ja kui turul midagi muutub, eelkõige kui peaks minema näiteks kas järsult väga külmaks, kui tuul kaob ära, siis hinnatasemed võivad suhteliselt kiiresti muutuda," rääkis Baltic Energy Partnersi juht Marko Allikson.
Eestis on praegu 331 000 universaalelektri eraklienti, kuid viimastel nädalatel on hakanud nende arv vaikselt vähenema.
Toimetaja: Karin Koppel, Toomas Pott, Merili Nael