Pevkur tahaks Nursipalu kiireks laiendamiseks veel enne valimisi seadust muuta

{{1675340040000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Kaitseväe Nursipalu harjutusväljaku kiireks laiendamiseks võiks veel enne valimisi, selle riigikogu koosseisu ajal seadust muuta, ütles kaitseminister Hanno Pevkur (Reformierakond).

"Peaministri (Kaja Kallase, Reformierakond) sõnad olid väga selged – ta näeb kehtivast õigusruumist probleeme. Kui kehtivat õigusruumi õnnestub veel selle parlamendikoosseisu ajal muuta, mis puudutab planeeringu eri liike ja nende aluseid, siis on võimalik ka kiiremini edasi liikuda," rääkis Pevkur neljapäeval Vikerraadio saates "Uudis+".

Kaitseminister selgitas, et Nursipalu harjutusväljaku kiiremaks laiendamiseks oleks ilmselt vaja muuta riigikaitselise erandi rakendamise aluseid, et riigikaitselise erandi alla kuuluks praegu seaduses välja toodud hoonete kõrval ka maa-ala.

"Erinevad variandid olid täna valitsuses laual ja seetõttu saime ka kaitseministeeriumis ülesande kibekiiresti nüüd koos rahandusministeeriumiga üle vaadata. /---/ Seetõttu püüame teha võimalikult kiiresti selle töö ära, et saada vastus veel täna-homme, et kas meil on võimalik seadust muuta," rääkis Pevkur.

"Protsess läheb edasi nii, et meie kaitseministeeriumis valmistame ette seadusemuudatuse, räägime selle esimesel võimaluse läbi rahandusministeeriumi planeerimisspetsialistidega ja siis arutame nii koalitsiooninõukogus kui parlamendis, kas meil on võimalik need muudatused veel selle koosseisu ajal vastu võtta," selgitas ta.

Pevkuri sõnul saab ta aru, et lähenevad valimised võivad protsessi pidurdada, kuid eeldatavasti peab ka uus koalitsioon selle teemaga tegelema ja seda võimalikult kiiresti, kuna kaitsevägi vajab harjutamistingimuste parandamist.

"Kui uus parlament ja valitsus otsustab midagi teist moodi, siis selle kohta on hetkel võimatu vastuseid anda," lisas ta.

Pevkur rääkis, et valitsus arutas neljapäeval Nursipalu harjutusväljaku laiendamise teemat ning lähtub arusaamast, et kõigepealt räägitakse kohalike omavalitsuste ja inimestega ning siis võtab valitsus ette juriidilise lahenduse leidmise.

"Aktuaalsele kaamerale" ütles Pevkur, et analüüs ei tehtud kiirkorras kohalike rahustamiseks, vaid seda on tehtud juba mõnda aega. "Sellised analüüsid on nii-öelda elavad dokumendid, neid kogu aeg täiendatakse, neid kogu aeg vaadatakse uuesti üle, lisainfot tuleb kogu aeg," ütles Pevkur.

Peaminister Kaja Kallas ütles, et asjaga tuleb kiiresti edasi liikuda. "Julgeolekuolukord ei anna võimalust väga pikale seda protsessi venitada. Aga samas Eesti on õigusriik ja kõik peab toimuma vastavalt reeglitele. Seetõttu tuleb vaadata, et need reeglid ja see vajadus lähevad ka omavahel kooskõlla," sõnas Kallas.

Sotside esimees Lauri Läänemets kinnitas, et harjutusvälja laiendamisega seoses on muidugi valitsuse soov edasi liikuda ühine, kuid sotside poolt eeldab see ka reaalseid ettepanekuid kompensatsioonimehhanismi kohta.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: