Reformierakond jätab Nursipalu otsused uuele riigikogule

{{1675680000000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Reformierakond otsustas esmaspäeval jätta kaitseväe Nursipalu harjutusvälja laiendamist puudutavad otsused riigikogu uuele koosseisule. Otsust kritiseeris teravalt kaitseväe endine juhataja, Isamaa poliitik Riho Terras.

Kaitseminister Hanno Pevkur arutas Reformierakonna fraktsiooniga hommikul Nursipalu harjutusalaga seonduvat ning ühiselt leiti, et mõistlik on vajalikud seadusemuudatused jätta uue riigikogu otsustada, teatas kaitseministeeriumi pressiteenistus.

"Arvestades, et riigikogu valimised on ukse ees ja võimalikud seadusemuudatused vajavad põhjalikumat analüüsi, on mõistlik jätta lõplikud otsused uuele riigikogule ning moodustatavale valitsusele. Samuti ei soovi ma, et enne valimisi saaks Nursipalust poliitilise vastandamise objekt, sest riigikaitse areng peab olema erakondadeülene kokkulepe," kommenteeris kaitseminister Pevkur pressiteate vahendusel.

Kaitseministri sõnul jätkab Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus vajalike uuringute ning hinnangute ettevalmistamisega. "Harjutusala vajadus on selgelt olemas ja olemas ka valdav arusaamine erakondadeüleselt, mis tähendab, et erinevaid uuringuid ning muid toiminguid, mis nii ehk naa on vaja teha, saab jätkuvalt teha, ent praegu tundub olevat mõistlikum aeg korraks maha võtta," ütles Pevkur.

Nursipalu harjutusala on olemasoleva harjutusala laiendamine, milleks vajadus tuleneb Lõuna-Eestis paikneva 2. jalaväebrigaadi arengutest, sh uute relvasüsteemide lisandumisest, samuti keskpolügooni harjutusala ülekoormusest, Läti harjutusalade ülekoormusest ning liitlaste vajadusest.

Kallas: tervikpildi loomine nõuab rohkem kui kolm kuud

Pevkuri sõnul on vaja põhjalikumat analüüsi, et aru saada, milliseid seaduseid oleks vaja muuta riigikaitselise erandi kasutamiseks. Riigihaldusminister Riina Solman ütles, et rahandusministeerium on alati soovitanud tegutseda kehtiva seaduse järgi.

"See tee olekski olnud riiklik eriplaneering, mis oleks andnud ka inimestele turvatunde, et on teada, mis etapis parasjagu hinnatakse keskkonnamõjusid, sotsiaalmajanduslikke mõjusid, kultuurilisi mõjusid ja mis hetkel saavad nemad kaasa rääkida. Praegu on toimunud see asi natuke ülepeakaela," lausus Solman.

Peaminister Kaja Kallas ütles, et Eesti on õigusriik ja toimida tuleb vastavalt seadustele.

 "Järgmine riigikogu saab juba arutada seadusemuudatusi, mida on riigikaitseliste alade laiendamiseks vaja. Tuleb läbi mõelda kõik pooled, sealhulgas kompensatsioon, et oleks kõigile arusaadav, mida ka vallad sellest saavad, mida inimesed sellest saavad. Et oleks tervikpilt, aga see nõuab paraku natuke rohkem ettevalmistamist kui ainult kolm kuud, mis riigikogul koos käia on jäänud," ütles Kallas.

Veel neljapäeval ütles Pevkur ERR-ile, et Nursipalu harjutusväljaku kiireks laiendamiseks võiks veel selle riigikogu koosseisu ajal seadust muuta.

Nursipalu laiendamise plaanid on tekitanud Lõuna-Eestis laialdast vastuseisu ning Reformierakonna esimees, peaminister Kallas on süüdistanud teisi erakondi selle teema ärakasutamises 5. märtsi riigikogu valimiste eel.

Terras: otsus on arusaamatu

Kaitseväe endine juhataja, Euroopa Parlamendi saadik Riho Terras (Isamaa) kritiseeris Reformierakonna otsust, rõhutades harjutusala laienduse ajakriitilisust.

"Kaitseminister Hanno Pevkuri kommentaar, et Nursipalu laiendamist puudutavad küsimused tuleb lükata valimistejärgsesse perioodi on julgeolekuolukorda arvestades täiesti arusaamatu," ütles Terras pressiesindaja vahendusel.

"Kaitseministri ülesanne on koos kaitseväe juhtkonnaga tagada Eesti riigi turvalisus ja julgeolek. See, et teema on ebamugav või põhjustab eriarvamusi, ei saa olla ettekäändeks oluliste julgeolekuarutelude ja -projektide edasilükkamiseks. Harjutusala laiendamist on vaja! Inimestega, keda see laiendus puudutab, tuleb suhelda ning pakkuda neile kompensatsiooni ja muid leevendusmeetmeid. Kuid neid arutelusid ja otsuseid ei tohi edasi lükata!" leidis Terras.

"Poliitikute, peaministri, kaitseministri ja valitsuse ülesanne on otsustada. Riiki tuleb juhtida ka valimiste-eelsel perioodil," lõpetas Terras oma kommentaari.

Nursipalu harjutusvälja vastu seisvad paarkümmend aktivisti avaldasid esmaspäeval Suure Munamäe tornis lauldes meelt. Samas loeti avalikult ette Nursipalu kaitseks koostatud pöördumine. Sündmus toimus vastukaaluna tänasele koalitsioonipartnerite Nursi-palu arutelule.

Toimetaja: Mait Ots, Liisbeth Rats, Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: