Poola meedia: Biden kohtub Zelenskiga Poolas

Ukraina president Volodõmõr Zelenski kohtus USA presidendi Joe Bideniga oma Washingoni visiidi ajal
Ukraina president Volodõmõr Zelenski kohtus USA presidendi Joe Bideniga oma Washingoni visiidi ajal Autor/allikas: SCANPIX/Brendan SMIALOWSKI/AFP

Poola meedia teatel kohtub USA president Joe Biden suure tõenäosusega riiki külastades ka Ukraina president Volodõmõr Zelenskiga. Volodõmõr Zelenski järgmine Poola külastus peaks olema ametlik riigivisiit.

Poola leht Dziennik Gazeta Prawna teatas kolmapäeval, et USA president Joe Biden ja Ukraina president Volodõmõr Zelenski kohtuvad tõenäoliselt varsti Poolas.

Ukraina president on alates 2022. aasta 24. veebruarist külastanud ainult nelja pealinna - Washington, London, Pariis ja Brüssel. Volodõmõr Zelenski on sestsaadik kaks korda mujale minnes läbinut ka Poolat. 22. detsembril, naastes USA-st, kohtus Zelenski Poola presidendi Andrzej Dudaga Rzeszówis. Presidendid kohtusid ka 9. veebruaril.

Ukraina president Volodõmõr Zelenski järgmine Poola külastus peaks olema ametlik riigivisiit koos kõige kaasnevaga ning see suure tõenäosusega ühtib USA presidendi Joe Bideni visiidiga Varsavvi või Rzeszówisse.

Joe Bideni Poola visiidist Ukraina täieulatusliku kallaletungi aastapäeva kandis teatas hiljuti ka CNN. Joe Biden külastas Poolat viimati märtsis ning rõhutas tollal moraalse hinnanguna, et Vladimir Putin ei saa Venemaal võimule jääda. Hiljem täpsustas Valge Maja, et tegemist oli moraalse nördimusega ning USA ei soovi Putini režiimi kukutada.

Ukraina ja Poola panevad invasiooni aastapäevaks rõhku diplomaatiale

Dziennik Gazeta Prawna allikate kohaselt paneb Ukraina enne täieulatusliku invasiooni aastapäeva palju rõhku diplomaatiale ning Ukraina 10 punktist koosneva rahuplaani propageerimisele.

Poola diplomaadid teevad samal ajal tööd Kesk-Euroopa riike ühendava Bukaresti üheksa formaadis, kelle riigijuhtidest tahetakse samuti võimalikult paljusid olulise visiidi ajaks Poola.

Sama Poola väljaanne teatas ka veebruari alguses, et Zelenski võib teha visiidi Poola ja kohtuda Poola presidendi Andrzej Duda ja USA presidendi Joe Bideniga.

Zelenski rahuplaani kohaselt tahab Ukraina tagada riigi territooriumil asuvate tuumarajatiste ohutuse, sõjavangide vahetused ning Venemaale viidud Ukraina laste Ukrainasse tagasi saamise. Samuti tahab Ukraina, et Vene sõjakuritegude jaoks loodaks rahvusvaheline tribunal.

Dziennik Gazeta Prawna allikate kinnitusel pole Zelenski enam nõus pidama läbirääkimisi Ukraina territooriumi terviklikkuse üle. Kohe peale täieulatuslikku invasiooni oli Ukraina valmis ulatuslikeks järeleandmisteks.

Kohtumisel on kavas arutada ka Ukrainale antavaid julgeolekutagatisi. Väljaande teatel oleksid garantriigid peale Ameerika Ühendriikide ka Kanada, Türgi, Ühendkuningriik, Iisrael, Saksamaa ja Poola.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Dziennik Gazeta Prawna

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: