Riigikogu liikmed valisid riigikogu esimeheks Lauri Hussari

{{1681130160000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Esmaspäeval riigikogu avaistungile kogunenud uue riigikogu saadikud valisid riigikogu esimeheks Eesti 200 juhi Lauri Hussari, kes sai 59 häält. Tema vastu kandideerinud EKRE juht Martin Helme sai 20 häält. Riigikogu teise aseesimehe koht läks Keskerakonna esimehele Jüri Ratasele.

Eesti 200 fraktsiooni tulevane esimees Marek Reinaas esitas riigikogu esimehe kandidaadiks Eesti 200 juhi Lauri Hussari.

EKRE esindaja Henn Põlluaas esitas riigikogu esimehe kandidaadiks ka Martin Helme.

Koalitsioon on leppinud kokku, et riigikogu esimeheks valitakse Lauri Hussar.

Pärast kandidaatide esitamist vaidlustas aga Helme Hussari kandidatuuri esitamise, mille järel riigikogu avaistungi juhataja, vabariigi valimiskomisjoni esimees Oliver Kask võttis vaheaja. Kirjaliku samasisulise protesti esitas ka EKRE liige Henn Põlluaas. Nii Helme kui ka Põlluaas taotlesid Hussari kandidatuuri tühistamist.

Helme protestis selle vastu, et Marek Reinaas ütles, et esitab Hussari kandidatuuri Eesti 200 fraktsiooni nimel, riigikogus saab aga esimehe kandidatuuri esitada riigikogu liige.

Kask ütles pärast vaheaega, et jätab mõlemad protestid rahuldamata. Kask märkis, et oma kirjalikult esitatud dokumendis esitas Reinaas Hussari kandidatuuri enda nimel.

Pärast esimehe valimisi esitas protesti ka EKRE liige Kalle Grünthal, kes soovis tühistada riigikogu esimehe valimiste tulemused. Grünthal viitas samale põhjusele, millele rõhus varem Helme. Grünthali sõnul ei päde ka Oliver Kase argument sellest, et Reinaasa kirjalikult esitatud dokument oli korrektne, sest ka riigikogu stenogramm on kirjalik dokument.

Oliver Kask ütles, et vabariigi valimiskomisjon vaatas protesti läbi ja otsustas jätta selle rahuldamata. Oliver Kask lisas, et Grünthalil on nüüd kolm päeva riigikohtu poole pöörduda. 

Riigikogu valis ka esimese ning teise aseesimehe. Esimese aseesimehe koht läks 56 häälega reformierakondlasele Toomas Kivimäele. Teise aseesimese koha sai 27 häälega Keskerakonna juht Jüri Ratas.

Teise aseesimehe koht kuulub tavapäraselt suurimale opositsioonierakonnale, milleks selles riigikogus on EKRE. EKRE juht Martin Helme sai aseesimeeste valimisel 17 häält.

Isamaa fraktsiooni tulevane liige Priit Sibul ütles, et Isamaa fraktsioon otsustas riigikogu teise aseesimehena toetada Jüri Ratast, mitte EKRE esimeest Martin Helmet.

"Me eelistame toetada Jüri Ratast, kellel on pikaajalisem kogemus," lausus Sibul.

Pärast riigikogu juhatuse valimist teatas peaminister Kaja Kallas vastavalt põhiseadusele valitsuse tagasiastumisest.

Pärast riigikogu istungit toimunud pressikonverentsil ütles Lauri Hussar, et parlament sai endale töise ja tegusa uue juhatuse.

"Homsest asume aktiivselt tööle, et uus valitsus saaks ametisse astuda ning Eesti elu korraldamisega saaks riigikogu ja valitsus edasi minna. Ees seisab suur töö, peame tegema suuri otsuseid, mis puudutavad Eesti arengut, Eesti riigi rahandust, ka suured väärtustega seotud küsimused on laual. Kindlasti saab kevadistungjärk ja ka järgmised olema väga töised. Mul on hea meel, et riigikogu juhatus on tugev ja professionaalne ning kindlasti on 15. koosseisu riigikogu juhtimine heades kätes," kõneles ta.

Toomas Kivimägi ütles, et tema soovib riigikogu aseesimehena tõsta riigikogu töö efektiivsust. "Demokraatia nõuab aega ja sellega peab harjuma, aga aega ei tohi ka kuritarvitada. Mulle tundub, et eelmise koosseisu ajal võib-olla natuke aega kuritarvitati," ütles ta ja lisas, et ootab fraktsioonide vahel sisulist koostööd.

Kivimägi lisas, et tema jaoks on kõik riigikogu liikmed võrdse mandaadiga ning ta ootab samas saadikutelt lugupidamist riigikogu ja kolleegide vastu.

Jüri Ratas nõustus teiste juhatuse liikmetega, kuid lisas, et riigikogu juhatuse liikme roll ei ole ainult istungite juhatamine. "Teisalt juhatus kannab riigikogu liikme vaba mandaadi põhimõtet, et riigikogu liige vastutab kogu Eestimaa ja inimeste eest. "Seda soovin teha aseesimehena, et mitte olla ainult Tallinnas ja riigikogus, aga ka käia Eestimaal ringi. See on ka riigikogu liikme oluline töö, et kuulda n-ö otse põllult sisendit, mida ühiskonnas oodatakse," rääkis ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Madis Hindre

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: