Tallinna Sadama asjas jäid kohtunikud paika

Tallinna Sadama kohtuasjaga taasalustamise esimene istung.
Tallinna Sadama kohtuasjaga taasalustamise esimene istung. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kohuse ei rahuldanud kaitsjate taotlust taandada otsast alanud Tallinna Sadama kohtuasjas kohtunik Kristina Väliste ja rahvakohtunik Vladimir Simagin.

Tallinnas Harju maakohtus algas teisipäeval otsast peale 2019. aastal alguse saanud Tallinna Sadama kohtuasja arutelu ning esimesel istungil esitasid kaitsjad taandamistaotluse kohtunik Kristina Väliste ja rahvakohtunik Vladimir Simagini taandamiseks.

Kohus otsustas neljapäeval, et taandamisotsust ei rahuldata ning kohus jätkab samas kooseisus asja arutelu.

Kui kohus oleks otsustanud kaks kohtunikku taandada, oleks asi läinud edasi Harju maakohtu esimehe kätte, sest kohtunik ei saa enda kohta menetlust alustada, öeldi ERR-ile maakohtust.

Tallinna Sadama kohtuasja pidi hakkama arutama uus kohtu koosseis, kui kohus rahuldas kohtukoosseisu kuulunud rahvakohtunik Peeter Kaasiku taotluse tervisliku seisundi tõttu ametist vabastamiseks.

Tulenevalt kriminaalmenetluse seadustikust ja riigikohtu praktikast peab kohtuasja arutamist alustama algusest peale. Riigikohus on 2020. aasta aprillis tehtud lahendis selgitanud, et moodustatud kohtukoosseis peab arutama kriminaalasja algusest lõpuni. Seega ei võimalda koosseisu muudatus menetluse jätkamist pooleli olevast etapist, välja arvatud juhul, kui osaleb varurahvakohtunik.

Tallinna Sadama kohtuasjas oli esialgu varurahvakohtunik, kuid ta kõrvaldati menetlusest möödunud aasta juunis, kui tekkis kahtlus, justkui osaleks ta menetluses erapooliku osalisena.

2015. aastal alguse saanud Tallinna Sadama kriminaalasi jõudis kohtusse 2019. aastal ning sellest ajast on kokku toimunud 90 kohtuistungit. Need olid planeeritud jätkuma kuni tuleva aasta 28. märtsini.

Kui esimene istung 2019. aasta jaanuarisse planeeriti, oli kokku kavas pidada 114 istungit ja need pidid kestma 2020. aasta juunini.

2015. aasta suve lõpul vahistas kaitsepolitsei Allan Kiili ja Ain Kaljuranna, süüdistuse järgi võtsid nad Tallinna Sadama juhatuse liikmetena kümne aasta jooksul suures ulatuses altkäemaksu.

Süüdistuse kohaselt moodustas altkäemaksust suurima osa, ligikaudu kolm miljonit eurot Kiilile Türgi ja Poola laevatehaste esindajate lubatud altkäemaks praamide müügilepingute sõlmimiseks.

2020. aasta oktoobris lõpetas maakohus Allan Kiili kriminaalasja menetlemise, sest ta oli raskelt haigestunud ega olnud võimeline kohtuprotsessil osalema. Kiil suri möödunud aasta juunis.

2019. aasta mai lõpus tegi maakohus esimese otsuse ja mõistis kokkuleppemenetluses Valdo Õunapile altkäemaksu andmisele kaasaaitamise ja rahapesu eest tingimisi kahe aasta ja kuue kuu pikkuse vangistuse.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: