Kohus käskis Keresel maksta Kaja Kallasele 15 000 eurot kahjutasu

{{1682501700000 | amCalendar}}
Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Harju maakohus tegi kolmapäeval otsuse peaminister Kaja Kallase (Reformierakond) hagis vandeadvokaat Paul Kerese vastu, leides, et Keres esitas Kallase suhtes valeväiteid ja peab moraalse kahju hüvitamiseks maksma 15 000 eurot. Kerese kaitsja ütles, et kaebab otsuse edasi. Kallas tervitas kohtuotsust ning rõhutas, et see näitab, kuidas laimamisel ei saa õigustust olla.

Kohus otsustas mõista Paul Kereselt Kaja Kallase kasuks välja ebaõigete faktiväidete ja ebakohase väärtushinnangu avaldamisega tekitatud mittevaralise kahju eest õiglane hüvitis kohtu äranägemisel summas 15 000 eurot ja määrata kohtuotsuse täitmise korras, et Paul Keres peab maksma väljamõistetud hüvitise SA Hille Tänavsuu Vähiravifond "Kingitud elu" arveldusarvele 30 päeva jooksul alates kohtuotsuse jõustumisest, seisab otsuse resolutiivosas.

Kallase hagi aluseks on kelmuses ja omastamises süüdistatava eksministri Mailis Repsi (Keskerakond) kaitsja Kerese väide 30. novembril 2021 Kuku raadio saates "Sihik", et sarnaselt Repsiga olevat ka Kallas pidanud oma sünnipäevapidu riigi kulul.

Harju maakohtu, mis on esimese astme kohus, hinnangul ei vasta see väide tõele ning lisaks kahjutasu maksmisele peab Keres avaldama kahe nädala jooksul alates kohtuotsuse jõustumisest Kuku raadio saates "Sihik" teade: "Minu, Paul Kerese poolt 30. novembril 2021. aastal algusega kell 12 eetris olnud Kuku raadio saates "Sihik" avaldatud väide, nagu oleks peaminister Kaja Kallas pidanud 17. juunil 2021. aastal sünnipäevapidu riigi kulul, on vale."

Sarnased avaldused tuleb tal avaldada ka teistes meediakanalites, mis tsiteerisid tema juttu Kuku raadios. Nende hulgas on Postimehe paber- ja veebiversioon, Delfi portaalid ja uudised.tv3.ee.

Lisaks peab Keres tasuma Kallasele menetluskulud kogusummas 13 410 eurot, mis koosnevad õigusabikuludest summas 12 810 eurot (61 tundi tunnitasuga 210 eurot, hind sisaldab käibemaksu) ning riigilõivust summas 600 eurot.

Kallasele määratud hüvitise suurus on oluliselt suurem kui varasematel sarnastel pretsedentidel. Kohus selgitas seda sellega, et Keres tekitas Repsi kaitsmiseks teadlikult meedias skandaali, esitades Kallase kohta valefakte ja tema kohta ebaõigeid väärtushinnanguid, et juhtida negatiivset avalikku tähelepanu oma kaitsealuselt.

Harju maakohtu otsuse peale saab edasi kaevata Tallinna ringkonnakohtusse.

Nääs: kaebame edasi

Kerese kaitsja, vandeadvokaat Oliver Nääs teatas ERR-ile, et plaanib otsuse järgmises kohtuastmes vaidlustada.

"Kaebame edasi, kuna otsus on põhjendamatu. Keres ei ole kunagi väitnud, et Kallas pidas riigi kulul sünnipäeva. Keres väitis, et nii Repsi kui Kallase ürituste näol oli tegu esindusüritustega, mis langesid kokku isikute sünnipäevadega," kirjutas Nääs.

Kallas: laimul ei ole õigustust

Peaminister Kallas tervitas kohtuotsust ning rõhutas oma kommentaaris, et teiste inimeste laimamisele "ei ole mingit õigustust".

"Tõde tõuseb ja vale vajub. Ka siis, kui selle nimel tuleb võidelda poolteist aastat. Täna otsustas Harju maakohus rahuldada minu hagi advokaat Paul Kerese vastu," kirjutas Kallas sotsiaalmeedias.

Kirjeldades kohtuasja sisu, märkis ta, et tal "ei olnud muud valikut, kui anda oma hea nime kaitseks Keres kohtusse". Tema sõnul esitas Keres väite, justkui oleks ta pidanud oma 2021. aastal sünnipäevapidu riigi kulul, selleks, et oma kliendi, Mailis Repsi, kriminaalmenetluselt tähelepanu eemale juhtida.

"Täna otsustaski kohus, et Paul Keres on tõsiselt eksinud, teinud seda tahtlikult ja ette planeeritult ning ta peab meedias ümber lükkama oma valeväited ja maksma rekordiliselt suure kahjutasu – 15 000 eurot," märkis Kallas.

"Mul on hea meel, et tõde on jalule seatud, aga mul on südamest kahju, et üldse tuli valede ümberlükkamisega tegeleda. Teiste inimeste - ka poliitikute - laimamiseks ei ole mingit õigustust kellelgi. Ei advokaatidel, ajakirjanikel, kolleegidel-poliitikutel ega ükskõik kellel, kelle sõna ja mõte ühiskonnas levivad. Enne mõtle, siis ütle, nagu kõlab Eesti rahvatarkus," lõpetas Kallas oma postituse.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: