Lehtme lubab Slava Ukrainis juhtunu uurimisele kaasa aidata

Raha väärkasutuse kahtlustuste alla sattunud MTÜ Slava Ukraini senine tegevjuht Johanna-Maria Lehtme, kelle organisatsiooni nõukogu teisipäeval ametist tagasi kutsus, lubas kolmapäeval tehtud avalduses menetluste läbiviijatele oma abi.

"Kuigi mul ei ole juhatuse liikme rollist taandamise tõttu enam ligipääsu ühingu valduses olevale teabele, kinnitan, et annan enda täieliku panuse kõigisse kolme menetlusse. Praeguseni ei ole neist ühegi vedajad minuga ühendust võtnud, kuid kinnitan, et olen valmis täielikuks koostööks asjaolude selgitamiseks ja tõe päevavalgele toomiseks," teatas Lehtme.

Riigiprokuratuur alustas teisipäeval kriminaalmenetlust, et uurida MTÜ Slava Ukraini Ukraina toetuseks kogutud raha kasutamist. Kriminaalmenetlust alustati omastamist käsitleva paragrahvi järgi.

Samuti on organisatsiooni tegevusega seoses alustatud menetlust Ukrainas. Sealne riiklik juurdlusbüroo alustas kohtueelset uurimist 24. märtsil ning mais alustati kriminaalmenetlust kahe paragrahvi alusel: vara omastamine ning humanitaarabi ja heategevuslike annetuste kasutamine tulu saamise eesmärgil. 

Aprillis tuli ilmsiks, et MTÜ Slava Ukraini kandis 1,5 miljonit eurot Eestist kogutud annetusi oma Ukraina koostööpartneri juhtidega seotud erafirmale IC Construction, millel on ilmselt fiktiivne omanik ja selle ainus tegevus oligi seotud Eesti MTÜ-ga. Ukraina ettevõtte eelmise aasta kasum oli 250 000 eurot.

Slava Ukraini nõukogu esimees Kristo Tohver on öelnud, et MTÜ ei teadnud, et IC Construction on neile kantud rahade pealt kasumit teeninud. Tohverile teadaolevalt pole Slava Ukraini eestvedaja Johanna-Maria Lehtme annetustest isiklikku kasu saanud.

MTÜ Slava Ukraini on ise rahakasutuse uurimiseks tellinud auditi.

ERR avaldab siinkohal Lehtme avalduse täismahus:

"Mõistan MTÜ Slava Ukraini volinike kogu otsust mind juhatuse liikme kohalt tagasi kutsuda, et säästa organisatsiooni avalikkuse survest ja tähelepanust, mis on sisuliselt peatanud ühingu kogu eesmärgipärase tegevuse. 

Ukraina abistamiseks loodud heategevusorganisatsioon on viimastel kuudel olnud pretsedenditult suure tähelepanu all ning see otsus toob loodetavasti leevendust kuulujuttude tõrjumisel.  

Minu hinnangul ei ole võimalik avalikkusesse paisatud kahtlustega tulla toime teisiti kui läbi vastuste, mille annavad ühingu enda ja prokuratuuride algatatud uurimised. See on tähtis, sest paljud on süüdimõistva otsuse juba langetanud, eeldades halvimat nii Slava Ukrainilt kui tema partneritelt. 

Huvi ei rauge, kuid praegune areng annab lisaks Slava Ukraini juhtidele ka mulle isiklikult vabamad käed enda õiguste kaitseks ja võimaluse end distantseerida uurimisaluste väidete kommenteerimisest. Mul puudub nüüdsest aktiivne roll ühingus ning ligipääs Slava Ukraini tööd puudutavale informatsioonile. 

Olen andnud ühingu juhatuse liikmele Marika Priskele üle kõik minu valduses olnud töödokumendid ja kirjavahetuse ning olen veendunud, et ta annab ühingu juhina edasi kogu vajaliku informatsiooni.  

Kuigi mul ei ole juhatuse liikme rollist taandamise tõttu enam ligipääsu ühingu valduses olevale teabele, kinnitan, et annan enda täieliku panuse kõigisse kolme menetlusse. Praeguseni ei ole neist ühegi vedajad minuga ühendust võtnud, kuid kinnitan, et olen valmis täielikuks koostööks asjaolude selgitamiseks ja tõe päevavalgele toomiseks. 

Tänan kõiki inimesi, kes on ühingu Slava Ukraini kaudu sõdivat Ukraina rahvast toetanud ning kinnitan, et tegutsesin ühingut juhtides ainult vajadusest anda Ukraina abivajajatele võimalikult kiiresti abi ning mina annetatud raha omastanud ei ole.  

Tänan ka kõiki Slava Ukraini meeskonna liikmeid, kes on tegutsenud pühendunult ja heauskselt, et sõjas kannatavaid ukrainlasi aidata. Ka minu jaoks on olnud äärmiselt halvaks üllatuseks teated võimalikest rikkumistest Ukrainas – loodan, et ühingu enda revisjon ning Ukraina ja Eesti õiguskaitsjate menetlused annavad küsimustele vastused ja loovad nendes süüdistustes selguse.  

Johanna-Maria Lehtme
10. mail 2023"

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: