Lääne allikad räägivad Vene üksuste taganemisest Bahmuti lähistel

{{1683949980000 | amCalendar}}
Ukraina suurtükiväelased Bahmuti lähedal.
Ukraina suurtükiväelased Bahmuti lähedal. Autor/allikas: SCANPIX/AP

Briti sõjaväeluure ja Rahvusvaheline Sõjauuringute Instituut teatasid sellest, kuidas Vene üksused on taganenud Bahmutist põhjas ja lõunas asuvatelt positsioonidelt. Venemaa on üritanud Ukraina käsutuses olevat õhutõrjesüsteemi Patriot hävitamiseks kasutada hüperhelikiirusega raketti, kuid Ukraina suutis sama süsteemiga Vene hüperraketi alla tulistada, kinnitasid reedel telekanalile CNN USA ametlikud allikad.

Oluline 13. mail kell 21.28:

- Ukraina teatel edenevad nende väed Bahmuti eeslinnades;

- Venemaal Brjanski oblastis kukkus alla sõjaväe helikopter, väidetavalt võis seda tabada Vene enda õhutõrjerakett;

- Kommersant: Brjanskis lasti alla kaks lennukit ja helikopterit;

- Venemaa rünnakus Kostjantõnivkale hukkus kaks inimest;

- Rheinmetalli ja Ukraina ühisfirma hakkab tanke valmistama;

- Venemaa sõnul kasutas Ukraina Luhanski ründamiseks Briti rakette;

- Vene kriminaalbüroo juht soovitas osa majandusest riigistada;

- Lääne allikad teatasid Vene üksuste taganemisest Bahmutist põhjas ja lõunas ning väidetavast ohust, et linnas asuvad Wagneri üksused sattuvad piiramisrõngasse;

- Ukraina lasi Vene hüperhelikiirusel lendava raketi Kinžal alla olukorras, kus venelased üritasid sellega tabada õhutõrjepatareid Patriot, teatas telekanal CNN;

- Saksa valitsus annab Ukrainale täiendavalt 2,7 miljardi euro eest relvastust;

- G7 riikide rahandusministrid otsustasid suurendada Ukrainale antavat finantsabi 2023. aastaks ja 2024. aasta alguseks 44 miljardi dollarini;  

- Hmelnõtski oblasti administratsioon teatas laupäeval, et Venemaa öise droonirünnaku tagajärjel sai haavata 21 inimest;

- Ukraina hinnangu kohaselt kaotas Venemaa viimase ööpäevaga kuus tanki, 12 jalaväe lahingumasinat, 27 suurtükisüsteemi ja 29 drooni;

Ukraina teatel edenevad nende väed Bahmuti eeslinnades

Ukraina väed liiguvad edasi kahes suunas Bahmuti eeslinnades, kuid olukord kesklinnas on keerulisem, ütles laupäeval Ukraina asekaitseminister Hanna Maljar.

"Tänu väejuhatuse asjatundlikule planeerimisele ja meie võitlejate vaprusele pole vaenlasel õnnestunud linna oma kontrolli alla võtta," lisas Maljra.

Ukraina vägede edenemist Bahmutis tunnistas reedel ka Venemaa.

Venemaa võis oma kopteri alla tulistada

Venemaal Brjanski oblastis kukkus alla sõjaväe helikopter, väidetavalt võis seda tabada Vene enda õhutõrjerakett.

Vene riiklik uudisteagentuur TASS teatas viitega päästeteenistuse ametnikule, et esialgse teabe kohaselt süttis kopteri mootor enne alla kukkumist põlema. Venemaa sõda toetavas Telegrami kanalis Vojennõi Osvedomitel, millel on ligikaudu pool miljonit jälgijat, postitatud video aga näitas, kuidas kopter plahvatas kõrgel taevas, paiskus siis kursilt kõrvale ja kukkus leekides maa poole.

Juhtum leidis aset Klintsõ linna lähedal, mis asub Ukraina piirist umbes 40 kilomeetri kaugusel.

Videole lisatud kommentaarides, mida Reuters ei saanud kontrollida, öeldi, et Venemaal ehitatud transpordihelikopteri Mi-8 tulistati alla raketiga.

Kommersant: Brjanskis lasti alla kaks lennukit ja helikopterit

Venemaa väljaande Kommerant andmetel lasti laupäeval Ukraina piiri lähedal Brjanski oblastis alla kaks hävitajat ja kaks Mi-8 helikopterit.

Kommersanti andmetel lasti alla Su-34 pommitaja, Su-35 hävitaja ja kaks Mi-8 helikopterit. tegu oli varitsusega, märkis väljaanne.

"Esialgsetel andmetel pidid hävitajad tegema rünnaku Tšernihivi oblastis asuvatele sihtmärkidele ja helikopterid pidid neid toetama ning peale võtma Su-de meeskonnad, kui nad oleks alla lastud," kirjutas Kommersant.

Vene meedia teatel otsivad Venemaa võimud sabotööre Brjanski oblastis.

Venemaa kaitseministeerium pole ametlikult kopterite ja hävitajate allakukkumist kinnitanud, küll räägiti sellest ministeeriumi Telegrami kanalis.

Venemaa rünnakus Kostjantõnivkale hukkus kaks inimest

Vene vägede õhurünnakus Kostjantõnivka linnale hukkus kaks inimest, kellest üks oli 15-aastane tüdruk.

Vigastada sai 11 inimest, nende seas kaks teismelist, ütles Donetski oblasti kuberner Pavlo Kõrõlenko.

Rünnak hävitas eramaja ja kahjustas nelja kortermaja, kahte kauplust, ametisasutust ja kultuurimaja.

Vene väed on Kostjantõnivkat rangalt pommitanud kaks päeva järjest.

Vene kriminaalbüroo juht soovitas osa majandusest riigistada

Venemaa kriminaalbüroo juht soovitas Kremlil riigistada majanduse võtmesektorid, et sellega toetada Venemaa sissetungi Ukrainasse.

Moskva on praeguseks riigistanud või ostnud lääne firmade ärid, kes on Venemaalt lahkunud.

"Me räägime põhimõtteliselt majanduslikust kindlusest sõja ajal," ütles uurimiskomitee juht Aleksander Bastrõkin. "Me peaksime minema seda teed, et riigistada majanduse peamised sektorid."

Rheinmetalli ja Ukraina ühisfirma hakkab tanke valmistama

Sakslaste Rheinmetall moodustas Ukraina riigile kuuluva konglomeraadiga Ukroboronpron ühisfirma, mis hakkab Ukrainas valmistama ja remontima tanke, teatas Rheinmetall.

Kokkulepe ühisfirma loomiseks vormistatakse juuni lõpus ning ettevõte alustab tööd juuli keskel.

Ettevõte alustab Saksamaalt Ukrainasse saadetud tankide hoolduse ja remondiga, hiljem hakatakse seal tootma ka Rheinmetalli tooteid. Rheinmetallile saab kuuluma 51 protsenti osakutest ning sakslased asuvad ka ettevõtet juhtima.

Venemaa sõnul kasutas Ukraina Luhanski ründmaiseks Briti rakette

Venemaa kaitseministeerium ütles laupäeval, et Ukraina õhuvägi ründas kaht tööstusala Venemaa käes olevas Luhanski linnas Storm Shadow kaugmaarakettidega, mille andis Ukrainale Suurbritannia.

Venemaa sõnul tagasid raketid polümeeritehast ja lihavabrikut. Kaitseministeeriumi sõnul lasti kaks rünnaku teinud lennukit alla.

Suurbritannia on esimene riik, kes on Ukrainale andnud kaugmaarakette. Suurbritannia kaitseminister Ben Wallace ütles, et rakette saab kasutada Ukraina territooriumil, viidates, et Kiiev on andnud omapoolse lubaduse, et Venemaa rahvusvaheliselt tunnustatud territooriumit nende rakettidega ei rünnata.

CNN: Vene Kinžal oli mõeldud Patrioti hävitamiseks

Venemaa on üritanud Ukraina käsutuses olevat õhutõrjesüsteemi Patriot hävitamiseks kasutada hüperhelikiirusega raketti, kuid Ukraina suutis sama süsteemiga Vene hüperraketi alla tulistada, kinnitasid reedel telekanalile CNN USA ametlikud allikad.

Allikate sõnul leidis kõnealune Venemaa katse aset eelmisel nädalal, mil Ukraina teatas, et lasi kevadel riiki tarnitud Patriot süsteemiga alla Vene hüperhelikiirusega raketi Kinžal.

Telekanal teatas juba siis, et Pentagon peab seda tähtsaks sündmuseks ja neil pole informatsiooni paikapidamises kahtlustki.

Varem oli Venemaa veendunud, et hüperhelikiirusega ballistilise raketi kasutamise korral tabab see alati kindlasti sihtmärki. Ukrainlased tõestasid, et nii see pole.

Telekanali CNN allikate sõnul viitab ülihelikiirusega raketi edukas kaitsmine sellele, et ukrainlased on kiiresti õppinud Patrioti süsteeme kasutama. Uudistekanali andmetel on Ukrainal vähemalt kaks Patrioti süsteemi, millest üks saadi Ameerika Ühendriikidelt ja teine Saksamaalt.

UNIAN tõi välja, et Vene rakett  Kinžali hävitati 4. mai öösel toimunud rünnaku käigus. Varem oli neid rakette peaaegu võimatu õigeaegselt avastada ja alla tulistada.

Ukraina õhujõudude pressiesindaja Juri Ignati sõnul on praegu Ukrainal kahte tüüpi õhutõrjesüsteeme ballistiliste rakettide vastu – need on Patriot ja SAMP/T.

Ignat rõhutas, et vaatamata Patrioti kasutamise muljetavaldavale edule ei suuda Ukraina endiselt oma taevast täielikult kaitsta. Olemasolevatest õhutõrjesüsteemidest selleks ei piisa ja seega on endiselt vaja F-16 hävitajaid, mis on võimelised tulistama alla sihtmärke nagu Kinžal.

Eestkõneleja rõhutas, et Kinžali likvideerimine oli Venemaale šokk, sest riik on korduvalt väitnud, et seda tüüpi rakett on lahinguväljal nii-öelda superrelv.

"Selle müüdi on aga Ukraina relvajõud nüüdseks ümber lükanud. Nagu müüt, et Vene sõjavägi on üks juhtivaid maailmas, mis eksisteeris enne täiemahulist sissetungi Ukrainasse," sõnas kõneisik.

Venemaa on Ukrainas oma agressioonisõjas ka varem kasutanud hüperhelikiirusega Kinžali rakette, mille tõrjumiseks Ukrainal polnud varem piisavalt relvastust.

Patriot süsteemi radar suudab tuvastada sihtmärke aga väga kaugelt.

"Varjupoolena on Patriotil tuvastatav signaal, mille põhjal on Venemaa ilmselt suutnud Ukraina süsteemi asukoha kindlaks teha," hindas telekanali CNN teine ​​allikas.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov on varem avalikult tunnistanud, et Venemaa üritab Ukrainas Patrioti süsteeme hävitada.

USA õhutõrjesüsteemi Patriot raketipatareid Poolas. Autor/allikas: SCANPIX / PAP

Saksamaa annab Ukrainale 2,7 miljardi väärtuses relvastust

Saksamaa avalikustas laupäeval, et annab Vene agressiooni tõrjuvale Ukrainale 2,7 miljardi euro väärtuses relvastust, mis on riigi seni suurim relvaabi pakett.

"Me soovime selle kohutava ja ebaseadusliku sõja kiiret lõppemist. Kahjuks pole seda veel paista. Seetõttu annab Saksamaa [Ukrainale] abi nii kaua kui vaja," ütles Saksa kaitseminister Boris Pistorius.

Otsusest esmalt teatanud ajakirja Der Spiegel info kohaselt keskendub abipakett kahele valdkonnale. Ukraina relvajõude tugevdatakse jalaväe soomukite ja tankidega ning teiseks soovib Saksamaa tugevdada Ukraina õhukaitset.

Seetõttu koosneb pakett 20 jalaväe lahingumasinast Marder, 30 tankist Leopard 1, 18 liikursuurtükist, 15 õhutõrjetankist Gepard, neljast õhutõrjesüsteemist Iris-T ning kuni 200 droonist.

Saksamaa andis eelmisel aastal Ukrainale sõjalist abi kokku kahe miljardi euro väärtuses ning on juba teatanud 2,2 miljardi ulatuses abist sel aastal, ehkki kõik selle detailid ei ole veel teada.

Berliin on lubanud Ukrainale ka moodsaid tanke Leopard 2 ning on juba alustanud Ukraina sõdurite väljaõpetamist nende kasutamiseks.

Der Spiegel andmetel arutasid valitsuse liikmed abipaketti salajastel kõnelustel ning see plaaniti avalikuks teha pühapäeval Aachenis, kui Ukraina presidendile Volodõmõr Zelenskile antakse üle Karl Suure preemia.

Spiegel: Saksa valitsus valmistab ette suurt relvaabi paketti Ukrainale

Saksamaa valitsus on kokku leppinud seni suurimas relvaabi paketis Ukrainale, mille väärtus ulatub 2,7 miljardi euroni, teatas ajakiri Der Spiegel laupäeval.

Der Spiegeli andmetel arutasid valitsuse liikmed abipaketti salajastel kõnelustel ning see tehakse avalikuks pühapäeval Aachenis, kui Ukraina presidendile Volodõmõr Zelenskile antakse üle Karl Suure preemia.

Ajakirja info kohaselt keskendub abipakett kahele valdkonnale. Ukraina relvajõude tugevdatakse jalaväe soomukite ja tankidega ning teiseks soovib Saksamaa tugevdada Ukraina õhukaitset.

Seetõttu koosneb pakett 20 jalaväe lahingumasinast Marder, 30 tankist Leopard 1, 18 liikursuurtükist, neljast õhutõrjesüsteemist Iris-T ning kuni 200 droonist.

Lääne allikad teatavad Vene üksuste taganemisest Bahmuti lähistel

Lääneriikide allikate väitel on Vene üksused olnud sunnitud taganema nii Bahmutist põhjas kui ka lõunas.  

Vene relvajõudude üksus taganes korratult oma Bahmutist lõunas asunud positsioonidelt, teatas Briti sõjaväeluure laupäeva hommikul avaldatud lühiülevaates.

See võimaldas Ukraina üksustel umbes kilomeetri võrra edasi liikuda, lisati samas.

Ukraina kätte langenud alal on mõningane taktikaline tähtsus, kuna see oli Vene üksuste sillapea Donets-Donbassi kanali läänekaldal, Kanal tähistab suuresti kahe poole vahelist rindejoont.

Samas teatas Rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) oma laupäevases ülevaates, et geolokatsiooni andmed näitavad Vene vägede taganemist Bahmutist loodes.

ISW andmeil lahkusid tugeva suurtükitule alla sattunud Vene üksused Bohdanivka ja Berhivka asulate vahelisest piirkonnast, mis asub Bahmutist nelja kilomeetri kaugusel loodes.

ISW viitab ka ühele Vene sõjablogijale, kelle andmeil taganes oma positsioonidelt Bahmutis kuue kilomeetri kauguselt loodes Venemaa 14. armeekorpuse 200. üksik motolaskurbrigaad.

Vene allikad hoiatasid ka selle eest, et erasõjakompanii Wagner Bahmutis asuvad üksused võidakse ümber piirata.

Samas möönab ISW ka seda, et Vene kaitseministeerium on eitanud teateid taganemisest.

G7 riigid tõstsid Ukrainale antavat finantsabi 44 miljardi dollarini

Demokraatlike tööstusriikide grupi G7 rahandusministrid otsustasid Jaapanis peetud kohtumisel suurendada Ukrainale antavat finantsabi 2023. aastaks ja 2024. aasta alguseks 44 miljardi dollarini.  

"Oleme koos rahvusvahelise üldsusega suurendanud Ukraina eelarve- ja majandustoetuse kohustusi 2023. aastaks ja 2024. aasta alguseks 44 miljardi dollarini, mis võimaldas meil kiita heaks Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) Ukrainale mõeldud programm 15,6 miljardi dollari ulatuses neljaks aastaks," öeldakse G7 rahandusministrite ja keskpankade juhtide kohtumise lõppdokumendis.

Samas lisatakse, et toetus annab Ukrainale kindlustunde ja võimaldab võimudel tagada valitsuse toimimine, jätkata põhiliste teenuste osutamist, parandada sõjas kahjustatud kriitilist taristut ja stabiliseerida majandust.

"Ootame Ukraina poolt IMF-i toetatud programmi raames struktuurireformide kiiret elluviimist. Programmi edukas lõpuleviimine aitab kaasa makromajanduslikule ja finantsstabiilsusele, parema valitsemistava juurdumisele ja institutsioonide tugevdamisele, majanduse pikaajalise vastupanuvõime tugevdamisele ja sõjajärgsele taastumisele. See hõlbustab ka edasist rahalist toetust teistelt riikidelt ja institutsioonidelt ning erasektorilt," seisis avalduses.

Hmelnõtski oblastis sai Vene droonirünnakus viga 21 inimest

Hmelnõtski oblasti administratsioon teatas laupäeval, et Venemaa öise droonirünnaku tagajärjel sai haavata 21 inimest.

Hmelnõtski linnapea Oleksandr Sõmtšõšõn oli varem öelnud, et rünnakus sai haavata 11 inimest.

Venemaa saatis ööl vastu laupäeva Ukraina suunas teele 21 Iraanis toodetud kamikaze-drooni Shahed, et rünnata linnu üle Ukraina, teatasid Ukraina õhujõud. Ukraina sõjaväelased suutsid neist 17 alla tuua, kuid neli Shahedi pääsesid kaitsest läbi ja tabasid Hmelnõtski oblastit, ütles õhujõudude pressiesindaja Juri Ihnat.

Hmelnõtski oblasti administratsioon teatas, et rünnak tabas asulate vahel paiknevat infrastruktuurirajatist. Ümberkaudsetes asulates said plahvatuste põhjustatud õhulainete tagajärjel kannatada mitmed tsiviiltaristu objektid.

Sõmtšõšõn ütles, et Hmelnõtskis said pärast rünnakut kannatada eluhooned, haridus- ja meditsiiniasutused ning administratiivhooned.

Ukraina teatas suure koguse Vene sõjatehnika hävitamisest

Ukraina kaitsejõudude laupäeval avaldatud tavapärase hinnangu kohaselt Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril 2022 selgub, et agressor on jäänud ilma tavapärasest suuremast kogusest sõjatehnikast:

- elavjõud umbes 198 260 (võrdlus eelmise päevaga +590);

- tankid 3751 (+6);

- jalaväe lahingumasinad 7307 (+12);

- lennukid 308 (+0);

- kopterid 294 (+0);

- suurtükisüsteemid 3095 (+27);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 561 (+2)

- õhutõrjesüsteemid 314 (+2);

- operatiivtaktikalised droonid 2665 (+29);

- tiibraketid 970 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 6011 (+15);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 402 (+9).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

 

 

Toimetaja: Mait Ots, Marko Tooming

Allikas: BNS, Reuters, The Kyiv Independent, ISW, Ukrainska Pravda, The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: