Euroopa Liidu kaitseministrid arutasid Ukrainale F-16 hävitajate andmist
Brüsselis kohtusid teisipäeval Euroopa Liidu kaitseministrid, et arutada edasist sõjalist abi Ukrainale. Viimastel nädalatel on tekkinud probleem Ukrainale saadetava miljoni mürsu algatusega, kuna Ungari takistab väljamakseid Euroopa Rahurahastust.
Ka on Euroopas puudus mürskude tootmiseks vajalikest koostisosadest. Samas on kaitseminister Hanno Pevkuri sõnul mitmed riigid suutnud haubitsamoona saata enda laovarudest suurtes kogustes, vahendas "Aktuaalne kaamera".
"Oleme sellest probleemis rääkinud ja lahendusi otsinud juba nädalaid. Räägime rahvusvaheliste firmade ja liitudega, et vajalikke komponente rohkem toota," ütles Saksamaa kaitseminister Boris Pistorius.
"Oluline on kindlasti see, et kõik need kolm erinevat osa, mis selles paketis sees on, on kõik aktiveeritud ja nüüd jääb volinik Bretonil ja Josep Borrellil näha vaeva selleks, et esiteks tuleks raha. Selleks on jätkuvalt vajadus. Ungari vastuseis on kahjuks jätkuvalt olemas. Teiseks see, et ettevõtted tõepoolest suurendaksid oma tootmisvõimekust, sellega tegeleb Breton," ütles Pevkur.
Kohtumisel arutati ka F-16 hävitajate saatmist, ent avalikult jäädi selles küsimuses kidakeelseks.
"Töötame konkreetse ajaraami kallal, et alustada pilootide treenimist ja arvame, et on oluline teha seda nii kiirelt kui võimalik. Meil oli vaja saada Washingtonist roheline tuli. See on ühine pingutus Taani, Belgia, Suurbritannia ja teiste liitlastega koordineeritud. Lisame nüüd tempot kui teame, et roheline tuli on olemas," ütles Hollandi kaitseminister Kajsa Ollongren.
"Jätan pilootide treenimise täpse algusaja teate nendele liikmesriikidele. Aga loomulikult USA, kui F-16 hävitajate tootjamaa, president Joe Bideni luba nädalavahetusel ja teade, et nad alustavad treeninguid, on loomulikult oluline samm, mis lubab osaliselt saata hävituslennukeid ühel hetkel. Aga saadab ka väga selge sõnumi, et oleme valmis pikaajaliseks sõjaks," ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg.
Eesti kaitseminister Hanno Pevkur ütles, et mõningal määral on F-16 teemast räägitud nii omavahel nelja silma all kui ka suurema laua taga.
"Osa info kohta on palunud mõlemad ministrid, et seda väljapoole lauda ei räägitaks. Hollandlased pigem on selles protsessis kaugemal, aga eelkõige see sõltub ikka kui kiiresti see komplekt kokku saadakse. Seal on vaja väljaõppe küsimused eelkõige lahendada. Loomulikult ka varustus, varuosad, hooldus. See on selline pikem protsess," rääkis Pevkur.
Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael
Allikas: "Aktuaalne kaamera"