Ukraina jätkab vastupealetungi

{{1686456840000 | amCalendar}}
Rünnakus viga saanud hoone Odessas.
Rünnakus viga saanud hoone Odessas. Autor/allikas: SCANPIX/Nina Liashonok/Ukrinform via ZUMA Press Wire

Ukraina president Volodõmõr Zelenski, kinnitas pühapäeval Ukraina relvajõudude vastupealetungi toimumist. Rindel liigutakse edasi neljas sektoris.

Oluline pühapäeval, 11. juunil kell 21.40:

- Ukraina väed jätkavad vastupealetungi neljas rindesektoris;

- Ukraina luure hinnangul jätkab Venemaa terroritaktikat;

- Zelenski: vastupealetung on käimas;

- Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 17 tanki ja 980 sõdurit;

- Ukraina asekaitseminister: Vene väed lasid Kahhovka tammi õhku, et takistada Ukraina vägede edasiliikumist;

- Ukraina sõjavägi teatas Blahodatne vabastamisest;

- Rünnakus evakueeritutele hukkus kolm inimest;

- Venemaa ja Ukraina vahetasid vange;

- Ukraina brigaad teatas Neskutšne küla vabastamisest

Ukraina väed jätkavad vastupealetungi neljas rindesektoris

Ukraina väed jätkavad vastupealetungi vähemalt neljas rindesektors, teatas rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) oma igapäevases ülevaates.

Ukraina relvajõudude ida sõjaväeringkonna esindaja kolonel Serhii Tšerevatõ sõnul on Ukraina väed edenenud täpsustamata piirkonnas Bahmuti rindel kuni 1400 meetrit.

Vene allikate teatel tegutsevad Ukraina väed Luhanski Oblastis Bilohorivka lähistel, Vene kaitseministeeriumi teatel on Ukraina väed teinud rünnakuid Donetski ja Zaporižžja oblastite piiril, peamiselt Velika Novosila piirkonnas.

ISW teatel kannavad Ukraina väed esialgsetes rünnakutes oodatult kaotusi.

Ukraina luure hinnangul jätkab Venemaa terroritaktikat

Ukraina luure peadirektoraadi hinnangul pole põhjust arvata, et venelased lõpetavad oma agressioonisõjas terroritaktika, ütles direktoraadi kõneisik Andri Jussov, vastates küsimusele, mida oodata okupantidelt pärast Kahhovka hüdroelektrijaama plahvatust ja muid kuritegusid, vahendas BNS.

"Terroriste saab ainult peatada ja kohtu ette tuua. Kui inimene, süsteem, riik, armee on varem sõjakuritegusid toime pannud ja kasutab neid meetodeid praegu, siis mis põhjust on arvata, et homme nad muutuvad ja hakkavad äkki austama inimeste, laste elusid või rahvusvahelist õigust? Ei. Seda ei juhtu," vahendas portaal Unian laupäeval tema sõnu.

Jussovi sõnul saavad agressorit takistada vaid Ukraina armee ja kaitsejõudude edu, Ukraina-meelse rahvusvahelise koalitsiooni tugevdamine ja territoriaalse terviklikkuse taastamine.

"Selleks tehakse kõik võimalik ja võimatu, sealhulgas taristurajatiste kaitseks," ütles ta.

Jussov on varem märkinud, et venelaste otsus õhkida Kahhovka hüdroelektrijaam on mastaabilt võrreldav Venemaa täiemahulise sissetungiga Ukrainasse. Seetõttu tegi selle otsuse ja andis lõpliku käsu vahetult Venemaa autoritaarne president Vladimir Putin. 

Luure esindaja lisas, et selle sõjakuriteo toimepanijad olid Kahhovka hüdroelektrijaama ümbruses paiknenud Vene üksused.

Ukraina relvajõud jätkasid reedel vastupealetungioperatsioone vähemalt neljas rindesektoris, teatas rahvusvaheline sõjauuringute instituut (ISW) reede õhtul avaldatud aruandes.

ISW andmeil õnnestus Ukraina vägedel edasi liikuda Bahmuti lähistel ning Donetski ja Zaporožje oblasti lääneosas.

ISW viitas ka sellele, et Venemaa president Vladimir Putin tunnistas Ukraina vastupealetungi algust, öeldes, et Ukraina vägedel on veel pealetungipotentsiaali.

Zelenski: vastupealetung on käimas

Ukraina president Volodõmõr Zelenski kinnitas laupäeval Kanada presidendi Justin Trudeauga peetud pressikonverentsil, et Ukraina on alustanud vastupealetungi, kuid ei kommenteerinud, millises faasis pealetung on.

"Nad [kindralid] on kõik heas tujus. Öelge see Putinile edasi," sõnas Zelenski.

Venemaa teatas laupäeval varem, et Ukraina väed on ööpäevaga teinud "edutuid" katseid rünnakuteks Donetskis ja Zaporižžjas ning Bahmuti piirkonnas.

Trudeau lubas, et Kanada annab Ukrainale sõjalist abi umbes 350 miljoni euro eest ning osaleb programmis Ukraina lennukipilootide treenimiseks.

"Me oleme teiega nii palju kui vaja, nii kaua kui vaja," ütles Trudeau. Ühiselt allkirjastatud deklaratsiooni järgi toetab Kanada Ukraina liitumist NATO-ga niipea kui võimalused seda lubavad.

Ukraina väitel kaotas Venemaa ööpäevaga 17 tanki ja 980 sõdurit

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas pühapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest eelmise aasta 24. veebruaril:     

- elavjõud umbes 215 640 (võrdlus eelmise päevaga +980);

- tankid 3926 (+17);

- jalaväe lahingumasinad 7631 (+24);

- lennukid 314 (+0);

- kopterid 299 (+0);

- suurtükisüsteemid 3736 (+19);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 601 (+1);

- õhutõrjesüsteemid 362 (+0);

- operatiivtaktikalised droonid 3300 (+37);

- tiibraketid 1183 (+7);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 6461 (+33);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 509 (+2).

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda ning pole ka avalikult selgitanud, millise metoodika alusel nad Vene sõjakaotusi kokku loevad.

Ukraina asekaitseminister: Vene väed lasid Kahhovka tammi õhku, et takistada Ukraina vägede edasiliikumist

Ukraina asekaitseminister Hanna Maliar ütles pühapäeval, et Vene väed lasid õhku Kahhovka tammi selleks, et takistada Ukraina vägede edasiliikumist Hersoni lõunaosas, vahendas The Guardian.

"Kahhovka hüdroelektrijaama plahvatus korraldati ilmselt eesmärgiga takistada Ukraina kaitsevägedel pealetungi alustamist Hersoni sektoris," ütles Maliar Telegrami sõnumirakenduses.

Ta ütles, et aktsioon, mis vallandas tohutu üleujutuse, ujutas üle linnad ja külad, jättis elanikud lõksu ja pühkis minema terveid maju, oli samuti suunatud Vene reservide paigutamisele Zaporižžja ja Bahmuti piirkondadesse.

Ukraina sõjavägi teatas Blahodatne vabastamisest

Ukraina sõjavägi teatas Blahodatne küla vabastamisest Donetski oblastis, vahendas The Kyiv Independent.

Küla vabastamisest teatas Ukraina relvajõudude 68. eraldiseisev brigaad postitades video, millel on näha külas Ukraina lipu heiskamist.

Rünnakus evakueeritutele hukkus kolm inimest

Kolm inimest sai surma ja 10 haavata, kui Vene väed tulistasid paati, mis vedas üleujutatud okupeeritud territooriumilt evakueeritud inimesi, vahendas Reuters.

"Kolm tsiviilisikut sai surma, veel kümme inimest sai haavata, sealhulgas kaks korrakaitsjat," ütles Hersoni piirkonna kuberner Oleksandr Prokudin.

Venemaa ja Ukraina vahetasid vange

Venemaa ja Ukraina on mõlemad korraga teatanud ligi 100 sõduri tagasisaatmisest mõlemalt poolelt, vahendas The Guardian.

Venemaa kaitseministeerium teatas, et 94 Ukraina vangistuses viibinud venelast vabastati ja nad viiakse läbivaatusele meditsiiniasutusse, vahendas Vene uudisteagentuur Tass.

Ukraina presidendi administratsiooni juht Andri Jermak ütles, et 95 Ukraina sõjaväelast on tagasi saadetud, sealhulgas mõned haavatud, vahendas Reuters.

Jermak lisas, et vabastatud sõdurid on tegutsenud mitmes kohas, sealhulgas Mariupoli linna ja Tšornobõli tuumaelektrijaama lähedal.

Ukraina brigaad teatas Neskutšne küla vabastamisest

Video küla tagasivallutamisest postitasid sotsiaalmeediasse Ukraina sõdurid, vahendas CNN.

Videos on näha kümmet meest Ukraina 129. brigaadist, kes seisavad oma pataljoni lipu ümber küla väikese meditsiinipunkti ees. Pataljoni Facebooki lehele postitatud videoga on kaasas avaldus, et küla vallutati tagasi laupäeval.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: BNS, The Guardian, Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: